hartolan teknisen toimen toilailut

Anonyymi

kuka valaisee lisää : huhujen mukaan kunnan teknisen toimen mies jäi eläkkeelle ja kuulemma 3 palkattiin lisää paikkaamaan moniosaajan jättämää aukkoa.
missä on linkki työhakuun missä haettiin hartolan kuntaan työntkijöitä?
memivätkö työpaikat ns hijaisessa haussa tutulle kaverille ja siskon miehelle vai mitä ihmettä tapahtuu siellä

5

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katso Hartolan kunnan sivut ja sieltä valitse kohta "esityslistat, pöytäkirjat ja viranhaltijapäätökset". Ja valitse viimeksi mainittu, eli "viranhaltijapäätökset". Kuten voi huomata, kunnan avoimet toimet menevät nykyisin viranhaltijapäätöksinä, joten siksi sukulaistytöt/-pojat, kummien lapset, serkut ja muu suku menevät valinnoissa ohi niistä hakijoista, joilla ei ole tämänkaltaisia sosiaalista "turvaverkostoa." Näin kunta estää potentiaalisten, epämieluisten henkilöiden palkkaamisen.

      nimimerkki "Kokemusta on"

    • Anonyymi

      painatko linkin tulemaan aiheeseen kiinnostaa kuin kilo paskaa

      • Anonyymi

        Suomi24:ssä ei periaatteessa saa julkaista linkkejä, muuten tekstit poistetaan. Mene sinne kunnan sivulle niin sieltä löytyy. Harva kai niitä etsii ja katselee, mutta näytätä siltä, että valtaosa uusista toimista täytetään viranhaltijapäätöksinä paitsi tietenkin virat, jotka ovat (muodollisesti) haussa ja joihin valitaan työtodistusten perusteella (paras kaveri tai sukulainen) henkilö.


    • Anonyymi

      minäkin innostuin ja katelin viranhaltija päätöksiä mutten löytänyt mitään teknisen toimen toilailuita

      • Anonyymi

        Kyllä ne sieltä pitäisi löytyä, mutta sitten ei löydy, jos on otettu esim. kuntouttavan työtoiminnan kautta henkilöitä töihin. Kuntouttavassa työtoiminnassa olevia saa siirrellä mielin määrin tehtävästä toiseen. Siihen ei tarvitse julkisisa viranhaltijapäätöksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      327
      3877
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2282
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      957
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      771
    Aihe