Terve!
Hankin käytetyn nelitahti 10 hevosvoiman honda bf100 perämoottorin 80-luvulta.
Lämpöjen kanssa vaan on pientä ongelmaa. Sylinterikannesta mitattuna ajossa n. 90 astetta ja sylinterien alaosassa 95. Saavissa ilman kuormaa käy kuitenkin n. 70 asteessa. Käykö kone liian lämpimänä ajossa? Tuntuu minusta kyllä kuumalta, kun termostaatti on kokonaan auki jo 66 asteessa.
Termostaatin ja impellerin koneeseen laitoin uuden, ja pumppukotelon tiivisteen korjasin. Ei vaikutusta. Ilman termostaattia käy jonkun verran viileämpänä. Mitäs seuraavaksi kannattaisi tehdä? Avata kone ja etsiä tukoksia?
Perämoottorin ylikuumeneminen
7
216
Vastaukset
- Anonyymi
Millä mittarilla mitattu? (ja miksi ihmeessä?)
- Anonyymi
Infrapunalämpömittarilla sylinterikannen tuntumasta, mm. sytytystulppien läheltä. Päätin mitata lämpöjä, kun kone tuntui sormituntumalta niin polttavalta. Koeajolla muutama minuutti päristeltiin ennen mittaamista, ja alkoi tuntua että tehot alkoivat pienentyä... Mietin että alkoiko leikata kiinni, vai liekköhän tuo mahdollista vielä alle 100 asteessa?
- Anonyymi
Termostaattori väärinpäin.
- Anonyymi
Lisään vielä asiaa hartaasti harkittuani, että vesikanavat pahasti tukossa kannen sokkeloista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä asiaa hartaasti harkittuani, että vesikanavat pahasti tukossa kannen sokkeloista.
Luulen myös että tämä on syynä. Amerikassa käytetään paljon "salt away" -nimistä tuotetta. Itse kokeilin käyttää konetta sitruunahappoliuoksessa 20 minuuttia, jonka jälkeen huuhtelin saavissa käyttäen parilla eri vedellä. Ei tuntunut irtoavan mitään, eikä vaikuttanut lämpöihin.
Kumma juttu kuitenkin, että ilman termostaattia kävi aika lailla oikeassa käyntilämpötilassa, noin reilussa 70 asteessa. Tyhjäkäynnillä kävi ei kuitenkaan ilman termostaattia käyntilämpötilaa saavuttanut. Hieman epäilin myös siinä vaiheessa, koska tuttava sanoi, että ilman termostaattia perämoottori ei saavuta suomen vesissä ikinä käyntilämpötilaa.
Luulen, että kanavat ovat sen verran tukossa, että ilman termostaattia tukokset rajoittivat kierron määrän sopivaksi. Nyt kun laitoin termostaatin paikalleen, kokonaan avautuneenakin se rajoittaa kiertoa enemmän kuin termostaatitta ajo.
Ei se auta varmaan sitten auta muu kuin avata sylinterikansi ja katsoa miltä siellä näyttää.
- Anonyymi
2-tahtikone ei olisi noin kuumana käynyt.
2-tahtikoneissa tehot menee potkurille eikä koneen kuumentamiseen niin kuon nelitahtisissa- Anonyymi
2T Marini käy kuumana, naama oikein punoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533856KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892216Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451902- 221743
- 281506
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211373- 151132
- 311108
- 1061013
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791012