Sotkeminen

Anonyymi

Korona on tuonut aina vaan enemmän näitä etelän veteliä pohjoiseen. Ja se näkyy. Kaikki paikat on roskaa ja paskaa täynnä. Laitetaan pohjoinen kiinni jos ei muuten näitä pääkapunkiseudun idiootteja saada kuriin.

8

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmi!. Ei kai ne kaikki varmaan ole sieltä "etelästä". Olen huomannut, että nuorisolla on nuo tavat ja käsitykset aika heikolla mallilla. (Ei kaikilla. ) Tapakasvatuksen paikka.
      Autiotuvan kamiiina ja nuotio ei myöskään ole kaiken roskan polttopaikka.
      Ottaahan se pannuun joskus kun näkee kaikenlaista ,, mutta koitetaan kestää...

    • Anonyymi

      Ei nyky nuoria ole kielletty roskaamasta, tämä on ihan kasvatuskysymys, ei paikkakunta kysymys

    • Anonyymi

      Kaikkein roskaisimmat ja paskaisimmat paikat Lapissa ovat porokämppien ympäristöt, joissa ainoastaan paikalliset elävät luonnollista luonnonlapsen elämää, viskoen viinapullot ja muoviroskat kämpän ympärille ja pensan loputtua kelkkansa nurkalle ruostumaan.

      Turistien kansoittamat autiotuvat ovat puhtaudeltaan kuin leikkaussaleja niihn verrattuna.

      • Anonyymi

        Komppaan edellistä!


      • Anonyymi

        Just näin.


      • Anonyymi

        Tämä on kyllä aivan totta. Ylimalkaan lappalaiset ruikuttavat surkeasta osastaan, vaikka yhteiskunnan rahoilla elävät eli erilaisten tukien ja petovahinkorahojen varassa. Kymmenkunta poroisäntää saa lähemmäs 100000€ petovahinkorahoja puhtaana käteen vuosittain, tapattavat puuhun sidottuja viilleltyjä porojaan ahmoilla ja laskuttavat siitoshirvaan tai kilpaporon hinnan. Ahmat syövät suhteettoman paljon juuri noita korvausarvoltaan kalleimpia poroja vaikka luulisi, että vasa tai vaami olisi helpompi saalis (petovahinkotilastot).


    • Anonyymi

      Itse pohjoisen asukkina väitän, että me täällä enemmän roskaamme kuin turistit. Kalastajat ovat se sotkuisin porukka paikallisten poromiesten ohella. Metsästäjät seuraavassa portaassa ja vaeltajat tosiaan sitä kaikkein siistintä porukkaa. Kiitos kaikille "etelän vetelille" kun täällä käytte ja työllistätte Lappia.

    • Anonyymi

      Olen kyllä havainnut täysin saman. Paikalliset (ei kaikki) vähän välittävät ympäristöstä. Maastoon jäävät kaikki polttoainekanistereista lähtien. Kalastajat ovat myös roskaista sakkia. Retkeilijät ja vaeltajat ovat kaikista vastuuntutoisinta porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe