Apua palvelimen kanssa

Anonyymi

Hei. Olen tehnyt Ubuntu Server palvelimen, jolle olen tallentanut html dokumentin. Tähän palvelimeen olen sitten jakanut netin kännykästä usb:n kautta. Laittamalla kännykän hakukenttään palvelimen osoitteen kännykän aliverkossa, saan html dokumentin auki kännykän selaimeen. Nyt ongelma on kuitenkin se, että miten saan html dokumentin näkymään laitteelle, joka ei ole samassa lähiverkossa? Jos laitan hakukenttään serverin näyttämän julkisen ip-osoitteen, niin sehän on sama kuin kaikilla muilla kännykkään/reitittimeen liitetyillä laitteilla ja reitittimellä. Aliverkon osoitehan näkyy taas vain kännykälle/reitittimelle.

3

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyrit siis käyttämään kotitietokonettasi verkkopalvelimena, jossa olevat www-sivut näkyvät "koko maailmalle"?

      Minkälainen nettiliittymä sinulla on? Asianhaaroista riippuen tässä saattaa olla jotain ehtoja ja teknisiäkin estoja, jotka estävät em. toiminnan.

    • Tuo on mahdollista vain jos palvelimella on käytössä julkinen IP osoite.

      Jos välissä on reititin joka saa julkisen IP osoitteen, niin reitittimen asetuksissa voi olla vaihtoehto jolla tietty aliverkossa oleva laite laitetaan näkyviin reitittimen IP:llä.

      En tiedä onko tuollainen mahdollista kun jakaa netin kännykän kautta, mutta periaatteessa voisi olla mahdollista jos kännykkä saa julkisen IP osoitteen.

      Mutta jos reititin/kännykkä ei saa omaa julkista IP osoitetta, vaan on laajemman aliverkon sisällä, niin sitten ei ole ollenkaan mahdollista.

    • Seuraavat IP osoitteet EIVÄT OLE julkisia, eli reitittimellä/kännykällä tulee olla JOKU MUU kuin tässä mainittu osoite:

      10.0.0.0 - 10.255.255.255
      172.16.0.0 - 172.31.255.255
      192.168.0.0 - 192.168.255.255

      Eli jos reitittimen/kännykän IP on esimerkiksi 10.45.67.89 niin se ei ole julkinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      243
      2142
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1634
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe