Esim. Euroopan ulkopuoliselta (Amazonilta? Alibabalta?) ostaessa, niin riittääkö luottokortin tiedot vai täytyykö olla jotain muita varmenteita?
- ei koskaan ostanut ulkomailta -
Luottokortilla Amazonilta ostaminen
6
119
Vastaukset
- Anonyymi
Riittää ainakin minulla.
- Anonyymi
Onnistuneen ostokokemuksen turvaamiseksi tarvitsee lisäksi paljastaa toimiva oma toimiva e-mail osoite, oma oikea nimi sekä oma oikea etanapostiosoite.
Amazoneja, erilaisia, on EU:ssakin: https://ecommercenews.eu/amazon-in-europe/ Niissä on osin samaa kamaa, osin samoilla hinnoilla, ja osin niistä Suomessa asuva saa ostaa. USA:sta tilaaminen tulee aina paljon kalliimmaksi kuin jostain EU:n sisältä, ja romppeet voi myös narahtaa tulliin. UK:sta voi vielä jonkin aikaa tilata EU-määräysten alaisena.
Yleensä riittää luottokortti/debitkortti. Huomaa että vaikka nettikaupassa pyydettäisiin luottokorttia, niin yleensä esim. Visa Electron tai Visa Debit toimii myös, vaikka noissa ei ole luottoa.
Joskus saatetaan pyytää myös pankkitunnuksia maksun varmentamiseen jos korttiin on pankissa kytketty tuo varmennus, mutta tätä olen nähnyt lähinnä eurooppalaisissa kaupoissa.
Suosittelen tutustumaan https://paypal.com palveluun jos ei ole vielä tuttu. Tuo toimii niin että annat luottokortin tiedot PayPal:lle ja sitten maksat nettikaupassa PayPal:n kautta jolloin itse kauppa ei saa luottokorttitietojasi, mikä vähentää väärinkäyttöjen mahdollisuutta. Toki tämä on mahdollista vain jos kauppa tukee PayPal:ia, mutta aika monet tukevat.- Anonyymi
Tosi hyvin toimi samanlaisessa tilanteessa itselläni https://amzn.to/37hymrn
- Anonyymi
Aikoinaan näitä kumppanuus (affiliate) linkkejä ei saanut jakaa, kertomatta että linkin slikkaaminen antaa linkinlaatijalle rahallista tai aineellista etua. Ja jos näistä laittomuuksista jäi kiinni ilmiannon seurauksena, menetti jo ansaitun hyödyn.
Olet jakanut linkkiäsi täällä jo 15 eri ketjussa, epäilen ettei ylläpito enempää hyväksy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikoinaan näitä kumppanuus (affiliate) linkkejä ei saanut jakaa, kertomatta että linkin slikkaaminen antaa linkinlaatijalle rahallista tai aineellista etua. Ja jos näistä laittomuuksista jäi kiinni ilmiannon seurauksena, menetti jo ansaitun hyödyn.
Olet jakanut linkkiäsi täällä jo 15 eri ketjussa, epäilen ettei ylläpito enempää hyväksy.Kumppanuus (affiliate) linkin kautta sivulla käyneen tiedot kerätään ylös, ja mikäli sama henkilö palaa sivulle tietyn ajan kuluessa takasin mitä tahansa tietä käyttäen, saa linkin laatia sovitun suuruisen % edun ostosten summasta.
Joskus näissä on riittänyt vierailijalta tilin teko, jolla linkin laatija jo oikeutetaan saamaan sovittu etuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381279
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27556Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24501
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471