Luottokortilla Amazonilta ostaminen

Anonyymi

Esim. Euroopan ulkopuoliselta (Amazonilta? Alibabalta?) ostaessa, niin riittääkö luottokortin tiedot vai täytyykö olla jotain muita varmenteita?

- ei koskaan ostanut ulkomailta -

6

120

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riittää ainakin minulla.

      • Anonyymi

        Onnistuneen ostokokemuksen turvaamiseksi tarvitsee lisäksi paljastaa toimiva oma toimiva e-mail osoite, oma oikea nimi sekä oma oikea etanapostiosoite.

        Amazoneja, erilaisia, on EU:ssakin: https://ecommercenews.eu/amazon-in-europe/ Niissä on osin samaa kamaa, osin samoilla hinnoilla, ja osin niistä Suomessa asuva saa ostaa. USA:sta tilaaminen tulee aina paljon kalliimmaksi kuin jostain EU:n sisältä, ja romppeet voi myös narahtaa tulliin. UK:sta voi vielä jonkin aikaa tilata EU-määräysten alaisena.


    • Yleensä riittää luottokortti/debitkortti. Huomaa että vaikka nettikaupassa pyydettäisiin luottokorttia, niin yleensä esim. Visa Electron tai Visa Debit toimii myös, vaikka noissa ei ole luottoa.

      Joskus saatetaan pyytää myös pankkitunnuksia maksun varmentamiseen jos korttiin on pankissa kytketty tuo varmennus, mutta tätä olen nähnyt lähinnä eurooppalaisissa kaupoissa.

      Suosittelen tutustumaan https://paypal.com palveluun jos ei ole vielä tuttu. Tuo toimii niin että annat luottokortin tiedot PayPal:lle ja sitten maksat nettikaupassa PayPal:n kautta jolloin itse kauppa ei saa luottokorttitietojasi, mikä vähentää väärinkäyttöjen mahdollisuutta. Toki tämä on mahdollista vain jos kauppa tukee PayPal:ia, mutta aika monet tukevat.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Aikoinaan näitä kumppanuus (affiliate) linkkejä ei saanut jakaa, kertomatta että linkin slikkaaminen antaa linkinlaatijalle rahallista tai aineellista etua. Ja jos näistä laittomuuksista jäi kiinni ilmiannon seurauksena, menetti jo ansaitun hyödyn.

        Olet jakanut linkkiäsi täällä jo 15 eri ketjussa, epäilen ettei ylläpito enempää hyväksy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aikoinaan näitä kumppanuus (affiliate) linkkejä ei saanut jakaa, kertomatta että linkin slikkaaminen antaa linkinlaatijalle rahallista tai aineellista etua. Ja jos näistä laittomuuksista jäi kiinni ilmiannon seurauksena, menetti jo ansaitun hyödyn.

        Olet jakanut linkkiäsi täällä jo 15 eri ketjussa, epäilen ettei ylläpito enempää hyväksy.

        Kumppanuus (affiliate) linkin kautta sivulla käyneen tiedot kerätään ylös, ja mikäli sama henkilö palaa sivulle tietyn ajan kuluessa takasin mitä tahansa tietä käyttäen, saa linkin laatia sovitun suuruisen % edun ostosten summasta.

        Joskus näissä on riittänyt vierailijalta tilin teko, jolla linkin laatija jo oikeutetaan saamaan sovittu etuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe