mppt säädin

Anonyymi

probleem,laitoin mökille uuden säätimen(mppt)ja vähä jäykemmät johdot,kaikki pitäs olla ok,mutta lcd näyttö himmeä,näyttää paneelin kuvake lataavan akkua,akuissa 13.4v,mut 0.0ampeeria,eikä tulee tupaan virtaa,missähä mahtaa vika piileä,osaisko kukaa näi mutu tuntumalta sanoo

7

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestisi toinen sana alusta paljastaa mikä on syynä.

    • Anonyymi

      Ensin pitää ketkä akut kiinni ja vasta sitten paneelit eli lataus.

      • Anonyymi

        Siis kytkeä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kytkeä

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !

        Ja pikku victron on samanlainen 15A
        Eka kerran kytkennän jälkeen pitää ohjelmoida koneellisesti jos haluaa muuttaa jännitteen lukee ohjeessa. Tosin helposti menee kyllä 24V jännitteelle jälkeenkin päin jos vahinkossa irtoaa akkukytkentä tai ainakin jos tökkää paneelikytkennän ensin, mutta takaisin 12V vaikeasti. Olen pari kertaa sen kyllä ilman ohjelmointia saanut, mutta työlästä on. Muistaakseni paneelijännitteen ajoin reilusti alle 12V ja kytkin sen, en muista kumpaan ehkä akkuliittimiin tai moleempiin. Joka tapauksessa monen yrityksen jälkeen onnistuin. Sikäli vaarallista ellei asiaa huomaa kun kytkee vajaan akkuun ja jättää silleen.


    • Anonyymi

      Kotikutoiset pellepelottomat vaan jaksaa söheltää.

      • Anonyymi

        Joo. Tietenkin aloittajalla on nyt ongelma kun pisti jäykemmät johdot. Eihän jäykässsä johdossa voi kulkea virta kun jäykkyys jarruttaa elektrooneja. Pistä pehmeät johdot niin rupeaa elektronit virraamaan. Näissä sähköhommissa on just päin vastoin kuin elävässä elämässä missä jäykkyys on niinkuin hyvä asia ja pehmeys niinkuin huono juttu kaiken kaikkiaan.
        Pehmeällä ei tule mistään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe