mppt säädin

Anonyymi

probleem,laitoin mökille uuden säätimen(mppt)ja vähä jäykemmät johdot,kaikki pitäs olla ok,mutta lcd näyttö himmeä,näyttää paneelin kuvake lataavan akkua,akuissa 13.4v,mut 0.0ampeeria,eikä tulee tupaan virtaa,missähä mahtaa vika piileä,osaisko kukaa näi mutu tuntumalta sanoo

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestisi toinen sana alusta paljastaa mikä on syynä.

    • Anonyymi

      Ensin pitää ketkä akut kiinni ja vasta sitten paneelit eli lataus.

      • Anonyymi

        Siis kytkeä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kytkeä

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !

        Ja pikku victron on samanlainen 15A
        Eka kerran kytkennän jälkeen pitää ohjelmoida koneellisesti jos haluaa muuttaa jännitteen lukee ohjeessa. Tosin helposti menee kyllä 24V jännitteelle jälkeenkin päin jos vahinkossa irtoaa akkukytkentä tai ainakin jos tökkää paneelikytkennän ensin, mutta takaisin 12V vaikeasti. Olen pari kertaa sen kyllä ilman ohjelmointia saanut, mutta työlästä on. Muistaakseni paneelijännitteen ajoin reilusti alle 12V ja kytkin sen, en muista kumpaan ehkä akkuliittimiin tai moleempiin. Joka tapauksessa monen yrityksen jälkeen onnistuin. Sikäli vaarallista ellei asiaa huomaa kun kytkee vajaan akkuun ja jättää silleen.


    • Anonyymi

      Kotikutoiset pellepelottomat vaan jaksaa söheltää.

      • Anonyymi

        Joo. Tietenkin aloittajalla on nyt ongelma kun pisti jäykemmät johdot. Eihän jäykässsä johdossa voi kulkea virta kun jäykkyys jarruttaa elektrooneja. Pistä pehmeät johdot niin rupeaa elektronit virraamaan. Näissä sähköhommissa on just päin vastoin kuin elävässä elämässä missä jäykkyys on niinkuin hyvä asia ja pehmeys niinkuin huono juttu kaiken kaikkiaan.
        Pehmeällä ei tule mistään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      10
      1227
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      305
      1185
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1111
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      92
      776
    5. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      730
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      12
      721
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      680
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      650
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      30
      627
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      113
      621
    Aihe