mppt säädin

Anonyymi

probleem,laitoin mökille uuden säätimen(mppt)ja vähä jäykemmät johdot,kaikki pitäs olla ok,mutta lcd näyttö himmeä,näyttää paneelin kuvake lataavan akkua,akuissa 13.4v,mut 0.0ampeeria,eikä tulee tupaan virtaa,missähä mahtaa vika piileä,osaisko kukaa näi mutu tuntumalta sanoo

7

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestisi toinen sana alusta paljastaa mikä on syynä.

    • Anonyymi

      Ensin pitää ketkä akut kiinni ja vasta sitten paneelit eli lataus.

      • Anonyymi

        Siis kytkeä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kytkeä

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !

        Ja pikku victron on samanlainen 15A
        Eka kerran kytkennän jälkeen pitää ohjelmoida koneellisesti jos haluaa muuttaa jännitteen lukee ohjeessa. Tosin helposti menee kyllä 24V jännitteelle jälkeenkin päin jos vahinkossa irtoaa akkukytkentä tai ainakin jos tökkää paneelikytkennän ensin, mutta takaisin 12V vaikeasti. Olen pari kertaa sen kyllä ilman ohjelmointia saanut, mutta työlästä on. Muistaakseni paneelijännitteen ajoin reilusti alle 12V ja kytkin sen, en muista kumpaan ehkä akkuliittimiin tai moleempiin. Joka tapauksessa monen yrityksen jälkeen onnistuin. Sikäli vaarallista ellei asiaa huomaa kun kytkee vajaan akkuun ja jättää silleen.


    • Anonyymi

      Kotikutoiset pellepelottomat vaan jaksaa söheltää.

      • Anonyymi

        Joo. Tietenkin aloittajalla on nyt ongelma kun pisti jäykemmät johdot. Eihän jäykässsä johdossa voi kulkea virta kun jäykkyys jarruttaa elektrooneja. Pistä pehmeät johdot niin rupeaa elektronit virraamaan. Näissä sähköhommissa on just päin vastoin kuin elävässä elämässä missä jäykkyys on niinkuin hyvä asia ja pehmeys niinkuin huono juttu kaiken kaikkiaan.
        Pehmeällä ei tule mistään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      194
      7701
    2. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      109
      2937
    3. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      78
      2832
    4. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      1
      2689
    5. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      111
      2323
    6. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2152
    7. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      14
      1937
    8. Ainutlaatuiselle naiselle.

      Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee
      Ikävä
      33
      1496
    9. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      18
      1478
    10. Rottia juoksee pitkin ostolantietä

      Eikö mikään taho loukuta niitä. Tuhoavat kiinteistöjä
      Ähtäri
      20
      1276
    Aihe