mppt säädin

Anonyymi

probleem,laitoin mökille uuden säätimen(mppt)ja vähä jäykemmät johdot,kaikki pitäs olla ok,mutta lcd näyttö himmeä,näyttää paneelin kuvake lataavan akkua,akuissa 13.4v,mut 0.0ampeeria,eikä tulee tupaan virtaa,missähä mahtaa vika piileä,osaisko kukaa näi mutu tuntumalta sanoo

7

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestisi toinen sana alusta paljastaa mikä on syynä.

    • Anonyymi

      Ensin pitää ketkä akut kiinni ja vasta sitten paneelit eli lataus.

      • Anonyymi

        Siis kytkeä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kytkeä

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiseen säätimeen kytketään aina eka akku säätimeen, että säädin yrrärtää mikä jännite on akussa ja vasta sen jälkeen kytketään paneeli !

        Ja pikku victron on samanlainen 15A
        Eka kerran kytkennän jälkeen pitää ohjelmoida koneellisesti jos haluaa muuttaa jännitteen lukee ohjeessa. Tosin helposti menee kyllä 24V jännitteelle jälkeenkin päin jos vahinkossa irtoaa akkukytkentä tai ainakin jos tökkää paneelikytkennän ensin, mutta takaisin 12V vaikeasti. Olen pari kertaa sen kyllä ilman ohjelmointia saanut, mutta työlästä on. Muistaakseni paneelijännitteen ajoin reilusti alle 12V ja kytkin sen, en muista kumpaan ehkä akkuliittimiin tai moleempiin. Joka tapauksessa monen yrityksen jälkeen onnistuin. Sikäli vaarallista ellei asiaa huomaa kun kytkee vajaan akkuun ja jättää silleen.


    • Anonyymi

      Kotikutoiset pellepelottomat vaan jaksaa söheltää.

      • Anonyymi

        Joo. Tietenkin aloittajalla on nyt ongelma kun pisti jäykemmät johdot. Eihän jäykässsä johdossa voi kulkea virta kun jäykkyys jarruttaa elektrooneja. Pistä pehmeät johdot niin rupeaa elektronit virraamaan. Näissä sähköhommissa on just päin vastoin kuin elävässä elämässä missä jäykkyys on niinkuin hyvä asia ja pehmeys niinkuin huono juttu kaiken kaikkiaan.
        Pehmeällä ei tule mistään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4618
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2504
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      726
    Aihe