Liikenteen valvonta

Onko poliisin suorittama puhallus testissä autojen pysäytys laillista ?koska usein näkee heidän heiluttavan algometriä ,käytäntö jotenkin ylimielistä koska autokoulussahan opetetaan noudattamaan liikenne sääntöjä.
964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Talla pohjaan, se on numeerista lavastusta.

Äänestä

Ohi vaan ei ole algometri nimistä liikenteen pysäytys merkkiä. Virkaasustakin lakki puuttuu ,mistä niitä edes tunnistaa kun niin kirjavaa käytöstä.

Äänestä
  • Ohi vaan hohoijaa piikkimatto pysäyttää jotta sopii kokeilla

    Äänestä

Onhan ne säännöt poliisillekin pitää noudattaa sääntöjä.ei voi sooloilla .

Äänestä
  • Äkin sinivuokko taitaa itsekin nauttia muutakin kuin kahvia jos ei noudata sääntöjä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Äkin sinivuokko taitaa itsekin nauttia muutakin kuin kahvia jos ei noudata sääntöjä

    Syököhän ne vielä pidätetyn pullat,niinkuin ennen.

    Äänestä

Tämä on aivan laillista. Lakiperusteet löytyvät Laista Poliisin voimankäyttöoikeuksista (ns. Poliisilaki, 872/2011).

Tätä avaa 11§;

11 §
Kulkuneuvon pysäyttäminen ja siirtäminen
Poliisimiehellä on oikeus määrätä kulkuneuvo pysäytettäväksi, siirtää kulkuneuvo tai määrätä se siirrettäväksi, jos se on perusteltua poliisille kuuluvan tehtävän suorittamiseksi.

Tieliikenteen valvonnasta säädetään tieliikennelaissa (267/1981) ja ilma-aluksen määräämisestä laskeutumaan ilmailulaissa (1194/2009).

Äänestä
  • Eikö poliisi naisella ole samaa oikeutta,eli voiko pysäytyksen suorittaa algometriä heiluttai epäilen suuresti ei voi .

    Äänestä

  • Nythän on kyse VOIKO ALGOMETRIÄ käyttää liikenteen pysäytys merkkinä.älä yritä kikkailla laki pykälillä .Vastaa onko algometri liikenteen pysäytys merkki.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko poliisin suorittama puhallus testissä autojen pysäytys laillista ?koska usein näkee heidän heiluttavan algometriä ,käytäntö jotenkin ylimielistä koska autokoulussahan opetetaan noudattamaan liikenne sääntöjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu