Jaksatteko reissata? Ajatteko reissun omalla autolla vai käytättekö matkanjärjestäjää? Millaisia määriä tuotte? Paljon kysymyksiä, vähän vastauksia?
Hakevatko kuopiolaiset ahkerasti viinaa Virosta?
Anonyymi
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Joku taas kyselyiässä. Seuraava kysymys.
Kysymys? Mistä näitä ääliöitä oikein riittää?
Kysymys? Osaatko hiihtää? Suksi vittuun sitten.
Toinen kysymys: Minkä kiven alla olit piilossa, kun idiootteja hirtettiin?
Seuraava kysymys: oletko harkinnut mielenterveyspalstalle siirtymistä koska aivan selvästi sinua pännii joka päivä Kuopion palstan kysmykset ja palstalaiset ovat huolissaan ettet tekisi itsellesi jotain kauheaa.
Superalkon pihassa ja myymälässä kuulemani murteen perusteella jokseenkin kaikki asiakkaat ovat sieltä päin.
jokseenkin kaikki asiakkaat ovat _selvin_päin.
Vanhuspsykiatrian ammattilaiset ovat huolissaan psykiatrisista sairauksista kärsivien ikäihmisten hoidosta.
Esimerkiksi Kuopion yliopistollinen sairaala ilmoitti ennen joulua aikovansa lakkauttaa Julkulan sairaalassa toimivan 12-paikkaisen vanhuspsykiatrian osaston. Myös Vaasassa on samanlaisia suunnitelmia.
Moni pelkää, että nyt tehdään päätöksiä, joiden vaikutukset näkyvät nopeasti ja pitkään.
Suomi24-palveluissa ei saa
Markkinoida tai mainostaa tuotteita tai palveluita ilman Suomi24:n lupaa
Käyttää palvelun sisältöä kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
Ei ole saatu vastausta miten viinaa virosta on kuskattu Kuopioon.
Kaikkee muuta paskaa kylläkin.
On tosi että Kuopio on viisauden keskipiste. Meni mihin päin vain
niin väki viisastuu.
Pontikaa porisoo navetoissa kasvit kukoistaa ee oo hättee mittää
Minä+olen+aina+hakenut+viinakset+Virosta.+Viimeksi+toin+satapulloa+40%+kirkasta.+Hinta+oli+6,10€+pullo.+Omaan+käyttöönhän+sitä+saa+hakea.+Tämä+lasti+maksoi+610,00€.+Suomen+hinta+vastaavasti+olisi+ollut+n+1700€+tälle+lastille.+Nyt+pärjään+pullo/per+viikko+kulutuksella+kaksi+vuotta.+EU-+sallii+vapaan+ihmisten+ja+tavaroiden+liikkumisen+eu-maiden+sisällä.+Saksasta+voi+myös+tilata+edullisia+viinoja,+kotiin+toimitettuna.
Eikö tulli ole tarkastanut lastiasi? , jos ei, niin on tuuri ollut matkassa. :)
EI taatusti mene läpi väite että, 100 pulloa omaan käyttöön.
Ei Suomen tullilla ole voimavaroja sellaiseen, eikä pidä ollakaan, mutta ihmettelen, kun tulli ottaa tutkittavaksi eläkeläispariskunnan Nissan Micrassa ja takana on iso pakettiauto, jonka jouset ei kestä painoa ja se ajaa ohi rauhassa tutkimatta kuten edellinen viinanhakija.
Ja miten tämä liittyy Kuopioon?
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Ei keskustele tullin toiminnasta.
Siksi liittyy, kun se pakettiauto oli menossa Kuopioon.
Lue aiheen Alkoholin tuonti keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Lue aiheen Alkoholin tuonti keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Mitenkähän tuossa alkoholin tuonnissa pitäisi toimia minun ongelman tapauksessa.
Uutiskuvissa jengi tuo kätevästi kärrillä työntäen päällekkäin pinottuja valmispakkauksia ja useimmat ovat vieläpä liikkeellä omalla autolla.
Omassa tapauksessa ainoa motiivi käydä virossa olisi hankkia maisteltavaksi iso määrä eri merkkisiä oluita, kutakin merkkiä vain 1-2 tölkkiä/pulloa.
Ne olisi siis valmiin pahvipakkauksen sijasta vissiin irtotavaraa. Ostoskasseihin tunkeminen ei tunnu järkevälle ja tuntuisi vähän höperölle ottaa mukaan mitään taiteltavia pahvisia muuttolaatikoitakaan jos reissun tekee henkilöauton sijasta matkanjärjestäjän kyydillä.
Ylipäätään, tuleeko yksittäisten tölkkien hankkiminen bulkkipakkausten sijasta edes halvemmaksi virossa verrattuna Suomeen? Myydäänkö siellä
oluita ylipäätään yksittäisinä tölkkeinä? Ehdotuksia?
Osaatko lukea?
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Ei keskustelu alkoholin tuonnista.
Myydäänkö siellä oluita ylipäätään yksittäisinä tölkkeinä? Ehdotuksia?
Missä? Kuopiossa?
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Punasta aenetta kuskilla autoos myös tankisa punaset kamat veroton tax free
erittäin paljon terrorisoi kuopion palstaa ääliöpätijä, seuraavalla kysymyksellä piinaava luupää sekä valkeisenlammen piknikihmisiä keväällä koiraansa ulkoiluttava vainoava vahnusmielentervyden potilas.
Voite mielihyvin vaihtaa palstaa ja paikkakuntaa sönkötyksenne sijaan.
Onkohan papalla kaikki kunnossa? Ei ole pitkään aikaan kirjoitellut palstalle.
Etkö ole kirjoitellut.. :)
Jotkut hakee töitä, toiset hakee opiskelemaan, Kuopiolaiset hakee viinaa...
Sinähän se vitsin murjasit
Tapahtui Kuopiolaisessa hampurilaisravintolassa...
- Ja mitäs teille?
- Mitteepä tässä, kiitos vuan kysymästä.
- Tarkoitan siis, mitä te syätte?
- Purkkoo, tästä on kyllä jo maku männy.
- Mutta mitä te tilaatte nyt?
- Savon Sanomia ja Aku Ankkoo, mutta nyt ottasin hampurilaesen.
- Selvä. Ja minkähän hampurilaisen?
- No eikös se ou se systteemi, jossa on pihivi ja kaks kuorta. Pitäishän se teijän
tiällä tiettee.
- Syätkö tiällä?
- Sillon tällön harvakseltaan.
- Öh... siis syätkö täällä nyt tällä hetkellä?
- Purkkoo vuan eilleenä mutta maku, se on kyllä jo männy.
- Puhun tilaamastasi hampurilaisesta. Tuleeko se mukaan?
- Kah, jos se vuan tahtoo.
- Siis otatko mukaan?
- Tule vuan jos halluut.
- Selkeä kysymys: syötkö tilaamasi ruoan täällä?
- Onko siellä tilloo? Uattelin kyllä että tuolla piävyss...
- Hyvä on. Saako laittaa kaikki mausteet?
- Jos ne vuan mahtuu, vähä kyllä eppäilen...
- Eli: kaikkia mausteita, vai ei kaikkia mausteita?
- Joo... mutta kanelin suap jättee poikkeen.
- Eipä sitä kyllä yleensä... no, kaikkia muita saa siis panna?
- No sehä olj muute aeka suora ja hävytän kysymys, hävetkkee nyt vähäsen.
- Voi helvetti teidän kanssa!!
- Vai niin, jotta tällaesta palvelluva. Taijanpa sitte jättee tilloomata
ja mään hakemaa torilta muikkukukon........!
Tänne Suomi24-palstalle pitää saada kirjautumispakko. Ei näitä keskusteluaiheiden vakiohäirikköjä saada muuten poistettua.
Voihan sitä kirjouttautua vaikka Jaska Jokusena.
Tietenkin voi, mutta häirikköäkin voi alkaa bannin tullessa väsyttämään jatkuva uuden tunnuksen luominen.
Ihan asiallisesti nyt kysyn, voisiko tämä häirikkö kertoa, minkälaista juttua täällä pitäisi sallia?
No säästä voi puhua ja sitten hassuista tapahtumista kuopiossa, kunhan ne ovat aitoja tapahtumia.
Kuten tuo hampurilaisravintolassa myyjän ällyytys niin pitkään kunnes hermot pettää?