Haukio & Marin sukulaisuus

Anonyymi

Taannoin on ollut keskustelua Haukion & Niinistön "sukulaisuus-suhteesta", jota tarvitse nyt tässä jatkaa...

Sen sijaan on hieman yllättävä löytö kahden valtakunnan ykkösnaisen sukutaustoista, heillä molemmilla ovat yhteiset kantavanhemmat 1600-luvulla; jotka kuuluivat pappissäätyyn. Niinistö & Marin - tuskin yhteistä kantaisää.

Haukio & Marin; heidän yhteiset esi-isänsä ovat :

Henricus Josephi Gummerus * ab. 1630 Orivesi k. 1683 Orivesi, Oriveden kirkkoherra ja Christina Henricsdr. Lilius * 1645 Längelmäki k. 1692 Ulvila.

Henricus / Henricin isä toimi Oriveden ja Sahalahden kirkkoherrana ja Christinan isä Längelmäen kirkkoherrana. Näistä on monenlaisia yhteyksiä mm. porvarissukuihin.

Henricin ja Christinan pojista Henrik toimi Oriveden pitäjänapulaisena ja Johannes muutti Iisalmeen, jossa toimi toisena kappalaisena.

Pienet oli piirit silloin, josta naitiin, yleensä samasta säädystä, 1700-luvulla säätykierrossa tapahtui kummassakin sukuhaarassa alenemista, kun pappissuvut talonpoikaistuvat. Merkittäviä yhteiskunnallisia vaikuttajia ennen nykypäivää ei sukuhaaroissa ollut. Yrittäjinä ja muuten elinkeinoelämässä Gummerusten jälkeläisiä on toiminut paljon, mutta he eivät ole nousseet kaikkien näkyvimpiin asemaan.

1

203

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Historia. Vakuutus. Israel ei ole

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      149
      1545
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      806
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      747
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      730
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe