Vieläkö sille kaupunginjohtajalle pitää antaa puoli vuotta virkavapaata, vai pitäskö jo antaa mennä menojaan?
Mitä mieltä virkavapaasta?
21
640
Vastaukset
- Anonyymi
Mielestäni virkavaapaat jo riittää. Eikö tämä tulisi hänen koeajan ajaksi, aivan käsittämätöntä että hän turvaisi virkansa jos epäonnistuu uudessa pestissä. Kyllä haapavesi tarvitsee pysyvän kaupunginjohtajan. Uudelleen valinnat käyntiin ja tämä pelleily pitää katkaista alkuunsa. Huomautan vielä että ei mitään kutsujuttuja vaan rehellinen kilpailutus käyntiin.
- Anonyymi
Niinpä, eihän kaupungilla saa työntekijätkään pitää palkatonta vapaata. Jos sinulle on tullut ylityötunteja (kaupunkihan ei maksa rahana näitä) ja ois tarvetta pitää vapaata joskus, niin hirveä ätinä. Tuleekohan
tää korvaus edes oikein esim.olet päivässä yhden tunnin yli, niin sinulle kuuluisi 1,5 tuntia vapaata niistä.- Anonyymi
Ei muutkaan saa koko ajan virkavapaata vapaan perään . Nyt aika irtisanoutua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muutkaan saa koko ajan virkavapaata vapaan perään . Nyt aika irtisanoutua.
Onko kaupungilla yleensä kaikilla työntekijöillä samanlaiset oikeudet, tuohan on mukava jos on vaihtamassa työpaikkaa niin voi vähän katastella kumpi ois parempi, tuo tois turvaisan olon 👍
- Anonyymi
Kyllä sille myönnettiin. Antin neitokaiset oli sitä mieltä, että ei sitä voi ovet paukkuen ulos laittaa. Antti on siis tärkeämpi kuin lähes 7000 asukkaan kaupunki. Kengän kuva perseelle olisi ollut ainoa oikea pätös. Törkeää meitä kaupunkilaisia kohtaan pitää kaupunkia yhen suojatyöpaikkana vaikka hemmo havajaa itse koko ajan muualle. Tämmöset akan tekeleet meitä johtaa. Hallitus ei tosin ollut yksimielinen. Persut tuttuun tapaansa olisivat laittaneet kaverin mäkeen.
- Anonyymi
- Anonyymi
Lakisääteisiä ja yleisiä nuo virkavapaat on ; jokainen haluaa turvata tulevaisuutensa eikä painu ovet paukkuen kartanolle.
- Anonyymi
Eiköhän vapaat ole pidetty ja työt uudet jo edessä...
- Anonyymi
Onko kohtelu tasapuolista, saako kaupungin työntekijät kautta linjan vapaata yhtä armollisesti.?. Nyt ois kyllä harkinnan paikka.
Ei tunnu luotettavalta tyypiltä. Vaihtoon vaan.
- Anonyymi
Onkohan virkavapaan haku pätevä peruste potkuille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onkohan virkavapaan haku pätevä peruste potkuille?
Minusta pätevä peruste on kun hän on hakenut uuden työpaikan ja saanut sen. Virkavapaata on hän nauttinut tarpeeksi, eikä herätä luottamusta että ollaan hakemassa jatkuvasti työpaikkaa jostain muualta. Haapavedellä tarvitaan nyt pysyvä ja pätevä kaupunginjohtaja. Meillä näyttäisi hieman paremmat tuulet puhaltavan yrityksien ympyröissä, silloin tarvitaan sellaisia virkamiehiä ja naisia jotka pitävät asiat hanskassa. Tällä sekavalla pelleilyllä se ei sitä ole.
- Anonyymi
Ilkalle 15 vuotta virkavapautta?
- Anonyymi
Vai virkavankeutta! Jos se luikuroi tolla tavalla itteä jatkuvasti virkavapaalle, niin hänelle pitäisi langettaa virkavankeustuomio. 15-vuoden viraltapanovankeus täytäntöön ja tänä aikana hän ei saa tehdä mitään päättäväisissä elimissä!
- Anonyymi
Pitää mennä menojaan, sillä tälle menolla haapavesi ajautuu vielä epätoivon alhoon! Tarvitsemme pysyväisen kaupunginjohtajan, eikä mitään osa-aikasijaisolemiskaupunginjohtajaa! Ei sellaisella tee mitään, kun ei sellainen ehdi päättämään mitään asioita, kun suurin osa ajasta kuluu ihan muualla!
- Anonyymi
Olen täysin samaa mieltä. Kohtuus kaikessa täytyy piisata, myös johtajalle.
Karjalaisella oli saman tyylisiä vippaskonsteja.
Kuinka ihmiset voivat ollakaan ahneita.
Toivon ahneuden kostautuvan jossain elämän vaiheessa. - Anonyymi
Tällähän asia korjaantuu ja saatte tietää totuuden, kun mahdollisimman moni tekee samalla tavalla, kuten Vahteala hakee virkavapautta hamaan tulevaisuuteen asti, siinä näätte ETTÄ MYÖNNETÄÄNKÖ ?
- Anonyymi
Kyllä virkavapaan myöntäminen ihan ok.Sitäpaitsi kaupunginjohtajalla on sijainen.Kyllä sitä muuallakin toimitaan näin.Valittajat katsokaa maailmaa muualtakin kuin oman katkeruuden ja kateuden kautta.
- Anonyymi
Tämä ei ole mitään kateutta!!! Tietysti nämä kepulivoittoiset kunnat ottavat toisistaan mallia, mutta veronmaksajia ( kuntalaisia ) kohtaan tämä ei ole oikein. Tällaisista pätkä johtajista ei ole vetämään pitemmällä aikavälillä kaupungin strategiaa. Saattaa olla jopa vahingollista ( ja usein onkin ) kaupungin taloudelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä ei ole mitään kateutta!!! Tietysti nämä kepulivoittoiset kunnat ottavat toisistaan mallia, mutta veronmaksajia ( kuntalaisia ) kohtaan tämä ei ole oikein. Tällaisista pätkä johtajista ei ole vetämään pitemmällä aikavälillä kaupungin strategiaa. Saattaa olla jopa vahingollista ( ja usein onkin ) kaupungin taloudelle.
Tai sitten ei. useampi silmäpari saattaa nähdä enemmän kuin yhteen paikkaan katsova. Kuutta kuukautta ei voi pitkäksi sanoa millään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sitten ei. useampi silmäpari saattaa nähdä enemmän kuin yhteen paikkaan katsova. Kuutta kuukautta ei voi pitkäksi sanoa millään.
ÄLKÄÄ OLKO NIIN TOIVOTTOMIA.AIKA KYLLÄ NÄYTTÄÄ SEN HYVÄN PUOLEN.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867