Hei,
Kaivosta tulee 40mm kovamuovinen putki automaatille. Pumppu imee nyt aikatavalla ilmaa jostakin, luultavasti liitoksesta, mistä menee kaivoon, mutten ole varma. Välillä ilmaa on niinpaljon, että pumppu ei pysää ellei hanasta päästä ilmaa pois, että pumppu saa nostettua painetta.
Yrittänyt tiivistää pumpunpäästä liitännät.
Ajattelin, että jos saisin vanhan 40mm letkun sisälle työnnettyä n 25mm letkun, joka olisi takulla tiivis kaivoon asti, niin pääsisin vaivasta. Kokonaan uuden vaihtaminen, vaatisi nyt lattioiden purkamista ym talonalle konttaamista ym.
Onko jotakin taipuissaa letkua jonka onnistuisi ujuttamaan vanaa paksumpaa letkua pisin kaivoon ?
Tuonkaltaista. Tuosta mallista ei saa kaiketi irti noita liittimiä ja takaisin paikalle.
https://www.netrauta.fi/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/C/L/CLEN-LP1590025_1.jpg
Vesiautomaatin imuputken vaihtaminen ?
6
317
Vastaukset
- Anonyymi
tuuman puutarhaletku menee ainakin varmaan helposti..
- Anonyymi
Pitää harkita. Tuliviellä sellainen mieleen, kun pumpuntakana on wc, suihku, varaaja, tiskinpesu allas. Riittääkö tuo ohkaisempi putki viellä tuottamaan tarpeeksi vettä taloon, osaako joku arvioida ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää harkita. Tuliviellä sellainen mieleen, kun pumpuntakana on wc, suihku, varaaja, tiskinpesu allas. Riittääkö tuo ohkaisempi putki viellä tuottamaan tarpeeksi vettä taloon, osaako joku arvioida ?
Riippuu matkasta. Ohuessa letkussa on suuri virtausvastus, joten jos matka on pitkä, pumppu ja imukorkoruttakin on, pumpun imuteho ei riitä. Lisäksi, jos letku ei ole kurkkuletkua, voi se painua länään.
- Anonyymi
Oudolta haiskahtava juttu. Kyllä ilma puristuu kokoon, ja jos imuputki vuotaa, se ilmenee pumpun käynnistymisenä vähän väliä. Provo, sanoisin.
- Anonyymi
Eihän täällä koskaan ole ollut provoja !
- Anonyymi
Tarkista putken kaivo puoleisesta päästä pohjaventtiili.
Itselläni oli samallainen vika niin oli pohjaventtiili hajonnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238509Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066722Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783850- 883753
- 1703097
- 503029
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432999Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista412959Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222536Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962094