Ahdistus vaikeuttaa elämää

Anonyymi

Oon 19v parturi-kampaajaopiskelija. Keskeytin työharjoittelun meneillään olevan tartuntatilanteen takia, jonka jälkeen olen taas hiljalleen aloittanut uudestaan kun tilann on hieman rauhoittunut. Aikaisemmin oli harkasta pois kovan ahdistuksen ja masennuksen takia. Vaikka sairaslomaa sen takia olin jo pari viikkookin ottanu, silti joka päivä työpaikalla ahdistus on käynnissä ja olo on vaikea. Se estää myös tekemästä välillä normaaleja asioita kuten kaupassa käymistä, koska ajattelen joka sekunti mitä muut ajattelee minusta ja että käyttäydunkö normaalisti.
Toivottavasti kohtalontovereita löytyy koska tää asia on mulle tosi iso riesa.

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jutun lukeminen pysäytti mut miettimään omaa nuoruuttani aikanaan.

      Olin myös 20 vuoden hujakoilla kun kärsin samasta vaivasta eli keskityin liikaa ajattelemaan mitä muut minusta ajattelivat.

      Elämäni ei ollut helpoimmasta päästä, oli päihdeongelmaa ja mielenterveysongelmaa.
      Niiden takia pidin itseäni täysi nollana enkä arvostanut itseäni yhtään, toisinsanoen itsetuntoni oli aivan alhaalla.

      Huonon itsetunnon takia luulin tietty että muutkin muka näkivät ja tiesivät että en ollut mitään enkä mikään.
      Siitä johtui paniikkihäiriö ja jatkuva ahdistus jotka kestivät monta vuotta.

      Sain asiani onneksi paremmiksi koska sain juuri sen itsetunnon kohoamaan, opin pitämään itsestäni sellaisena kuin olen.
      Olen olemassa itseäni varten en niinkään muita. Toki omakin elämä sisältää yhteyden myös muihin ihmisiin, ja muidenkin kanssa pärjää paremmin kun pärjää itsensä kanssa.

      Porukassa pärjää paremmin kun tuntee ja tiedostaa itsensä eikä keskity tarkkailemaan kuinka itse käyttäytyy tai mitä muut ajattelevat.

      Tuntuu nykyisin olevan aika yleistä, ikään katsomatta, että itsetunto on vähän heikoilla.
      Herää ajatus että miksi ihmiset nykyisin keskittyvät niin paljon vertaamaan itseään muihin ja pitävät sitten itseään jotenkin huonompina tai heikompina.
      Silloin juuri itsetunto kolahtelee alaspäin kun tuntee itsensä kelpaamattomaksi ja riittämättömäksi.

      Omaltakaan kohdaltani en osaa loppujen lopuksi sanoa mikä mua auttoi, oliko se jo eletyt vuodet ja elämänkokemus, vai tutustuminen omaan itseen vai oliko se monen eri asian summa.
      Tiedostan nyt sen että olen sellainen kuin olen ja se riittää mulle. Jos se ei jollekin kelpaa niin en ota siitä paineita, olkoon ongelma sille toiselle.

      Tiedostan myös että saan työskennellä itsetuntoni kanssa lopun elämää, se on sellainen ikuinen projekti.

      • Anonyymi

        Tosiaan ahdistus johtuu juuri osittain hunosta itsetunnosta. Olen koko elämäni tuntenut itseni toisia huonommaksi. Olen ollut "juoksupoikana" kaverilleni joskus turhienkin asioiden kanssa. Tämä sai minut ajattelemaan olevani sivuroolissa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      185
      2583
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      39
      2458
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2149
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2093
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2044
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2030
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      66
      1416
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      130
      1235
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1127
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      978
    Aihe