Ahdistus vaikeuttaa elämää

Anonyymi

Oon 19v parturi-kampaajaopiskelija. Keskeytin työharjoittelun meneillään olevan tartuntatilanteen takia, jonka jälkeen olen taas hiljalleen aloittanut uudestaan kun tilann on hieman rauhoittunut. Aikaisemmin oli harkasta pois kovan ahdistuksen ja masennuksen takia. Vaikka sairaslomaa sen takia olin jo pari viikkookin ottanu, silti joka päivä työpaikalla ahdistus on käynnissä ja olo on vaikea. Se estää myös tekemästä välillä normaaleja asioita kuten kaupassa käymistä, koska ajattelen joka sekunti mitä muut ajattelee minusta ja että käyttäydunkö normaalisti.
Toivottavasti kohtalontovereita löytyy koska tää asia on mulle tosi iso riesa.

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jutun lukeminen pysäytti mut miettimään omaa nuoruuttani aikanaan.

      Olin myös 20 vuoden hujakoilla kun kärsin samasta vaivasta eli keskityin liikaa ajattelemaan mitä muut minusta ajattelivat.

      Elämäni ei ollut helpoimmasta päästä, oli päihdeongelmaa ja mielenterveysongelmaa.
      Niiden takia pidin itseäni täysi nollana enkä arvostanut itseäni yhtään, toisinsanoen itsetuntoni oli aivan alhaalla.

      Huonon itsetunnon takia luulin tietty että muutkin muka näkivät ja tiesivät että en ollut mitään enkä mikään.
      Siitä johtui paniikkihäiriö ja jatkuva ahdistus jotka kestivät monta vuotta.

      Sain asiani onneksi paremmiksi koska sain juuri sen itsetunnon kohoamaan, opin pitämään itsestäni sellaisena kuin olen.
      Olen olemassa itseäni varten en niinkään muita. Toki omakin elämä sisältää yhteyden myös muihin ihmisiin, ja muidenkin kanssa pärjää paremmin kun pärjää itsensä kanssa.

      Porukassa pärjää paremmin kun tuntee ja tiedostaa itsensä eikä keskity tarkkailemaan kuinka itse käyttäytyy tai mitä muut ajattelevat.

      Tuntuu nykyisin olevan aika yleistä, ikään katsomatta, että itsetunto on vähän heikoilla.
      Herää ajatus että miksi ihmiset nykyisin keskittyvät niin paljon vertaamaan itseään muihin ja pitävät sitten itseään jotenkin huonompina tai heikompina.
      Silloin juuri itsetunto kolahtelee alaspäin kun tuntee itsensä kelpaamattomaksi ja riittämättömäksi.

      Omaltakaan kohdaltani en osaa loppujen lopuksi sanoa mikä mua auttoi, oliko se jo eletyt vuodet ja elämänkokemus, vai tutustuminen omaan itseen vai oliko se monen eri asian summa.
      Tiedostan nyt sen että olen sellainen kuin olen ja se riittää mulle. Jos se ei jollekin kelpaa niin en ota siitä paineita, olkoon ongelma sille toiselle.

      Tiedostan myös että saan työskennellä itsetuntoni kanssa lopun elämää, se on sellainen ikuinen projekti.

      • Anonyymi

        Tosiaan ahdistus johtuu juuri osittain hunosta itsetunnosta. Olen koko elämäni tuntenut itseni toisia huonommaksi. Olen ollut "juoksupoikana" kaverilleni joskus turhienkin asioiden kanssa. Tämä sai minut ajattelemaan olevani sivuroolissa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe