Tänään katellut mökillä ympärille, en ole nähnyt siitä lähtien kun aloin seurata kolmeen tuntiin ainoatakaan lintua. Rannalla yleinsä näkee tiiroja, lokkeja, tilhejä ja muuta. Aiemmin noin päivää sitten oli pihalla kaunis aika pitkäpyrtöinen / kapea pirteä lintu jonka rinnassa oli mustia täpliä lähes vaalealla alueella 8-10. Siitä aika pian samannäköinen lintu oli kuolleenna ulko-oven kohdalla. Pidän paljon lintupönttöjä, joissa tänäkin kesänä ollut lentäjiä. Nyt ei vaan näy muuta kuin vielä aika paljon hyttysiä, yksittäinen perhonen, eikä näkynyt ainoatakaan lintua, ei ääniäkään linnuista.
Aluella puusto on monipuolista, rehevää meren rannikkoa, ympäristö hiljaista, ainakin silloin kun ei tuule kovasti joka saa puut hienosti pitämään ääntä ja meren jopa pauhaamaan.
Mistä on kyse?
4
89
Vastaukset
- Anonyymi
Tänään katellut mökillä ympärille, en ole nähnyt siitä lähtien kun aloin seurata kolmeen tuntiin ainoatakaan lintua. Rannalla yleinsä näkee tiiroja, lokkeja, tilhejä ja muuta. Aiemmin noin 8 - 10 päivää sitten oli pihalla kaunis aika pitkäpyrtöinen / kapea pirteä lintu jonka rinnassa oli mustia täpliä lähes vaalealla alueella. Siitä aika pian samannäköinen lintu oli kuolleenna ulko-oven kohdalla.
Pidän paljon lintupönttöjä, joissa tänäkin kesänä ollut lentäjiä. Nyt ei vaan näy muuta kuin vielä aika paljon hyttysiä, yksittäinen perhonen, eikä näkynyt ainoatakaan lintua, ei ääniäkään linnuista.
Aluella puusto on monipuolista, rehevää meren rannikkoa, ympäristö hiljaista, ainakin silloin kun ei tuule kovasti joka saa puut hienosti pitämään ääntä ja meren jopa pauhaamaan.
Mikä syy, miksi ei lintuja nyt näy?- Anonyymi
Syy on se kun pesintä on ohi ja linnut ovat poistuneet reviireiltään/pesintäympäristöistään metsiin ja osa muutolle. On tavallista että heinäkuu on jo hiljainen kun vertaa kesäkuun kovaan tirskutukseen ja reviirin valtaukseen. Pesintä aikana linnut on hiljaa ja pesittyään lähtevät pois.
Nyt kuuluu vain perus "keskustelua" joillain lajeilla sekä syyssoitimia.
Pitkäpyrstöinen lintu vaikuttaa pyrstötiaiselta. Niiden parvet lähtevät syksyllä liikkeelle ja ne pitää pientä helmiäis sirkutusta keskenään. - Anonyymi
Eräänä syksyn tienoilla oli hauska tilanne kun aika korkealla lensi joutsenen näköisiä isoja valkoisia lintuja, suoraan yläpuolella.
Näytti siltä, että oli kyse perheestä jossa oli kaksi isoa lintua jotka lensi edellä, perässä kolme pienempää, olivat lentämässä lähellä maan tasolla tuuletonta, aurinkoisena aamupäivänä kohti merialuetta jossa vastarantaa ei näy ja seuraava pieni saari yli kymmenen kilometrin päässä.
emojen nuorempiväki päättikin kääntyä takaisi 180 astetta jolloin joutsenien vanhemmat kaarsivat niiden eteen kääntäen suunnan takaisin merelle päin. Kunnes nuoremmat kääntyivätki uudestaan 180 astetta pohjoiseen päin. Taas aikuiset joutsenet menivät kaartaen nuoremman väen eteen kääntäen joukon takaisin etelän suuntaa. Ilmeisesti lennon aika puhuttelu oli lopulta niin tehokasta, että kolmannella kerralla onnistuivat etenemään merelle, lensivät lähes suoraa linjaa etelään (ehkä 8 astetta etelän suunnasta vasempaan). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräänä syksyn tienoilla oli hauska tilanne kun aika korkealla lensi joutsenen näköisiä isoja valkoisia lintuja, suoraan yläpuolella.
Näytti siltä, että oli kyse perheestä jossa oli kaksi isoa lintua jotka lensi edellä, perässä kolme pienempää, olivat lentämässä lähellä maan tasolla tuuletonta, aurinkoisena aamupäivänä kohti merialuetta jossa vastarantaa ei näy ja seuraava pieni saari yli kymmenen kilometrin päässä.
emojen nuorempiväki päättikin kääntyä takaisi 180 astetta jolloin joutsenien vanhemmat kaarsivat niiden eteen kääntäen suunnan takaisin merelle päin. Kunnes nuoremmat kääntyivätki uudestaan 180 astetta pohjoiseen päin. Taas aikuiset joutsenet menivät kaartaen nuoremman väen eteen kääntäen joukon takaisin etelän suuntaa. Ilmeisesti lennon aika puhuttelu oli lopulta niin tehokasta, että kolmannella kerralla onnistuivat etenemään merelle, lensivät lähes suoraa linjaa etelään (ehkä 8 astetta etelän suunnasta vasempaan)....,etelän suuntaan katsottuna vasemmalle (8).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712350En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581021- 108990
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694