jalkaan ammuttiin

Anonyymi

Mikäs hullu sielä on pyörinnyt, tunkeutunnut jonkun kotiin ja ampunnut jalkaan,J-kylän pallinaama

1

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      22-vuotias jyväskyläläinen Karim Ahmed Savolainen tuomittiin kolmeksi vuodeksi ja kolmeksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen Kuhmoisissa marraskuussa tapahtuneesta aseellisesta ryöstöstä. Keski-Suomen käräjäoikeus totesi miehen syyllistyneen törkeän ryöstön ohella törkeään kotirauhan rikkomiseen, vaaran aiheuttamiseen ja ampuma-aserikokseen.

      Korvauksia tuomittu velvoitettiin maksamaan ryöstämälleen pariskunnalle yhteensä 25 000 euroa sekä korvaamaan heidän oikeudenkäyntikulunsa liki 5700 euroa.

      Ryöstö tapahtui Kuhmoisissa sijaitsevassa talossa 2. marraskuuta. Suojaliivein varustautunut mies marssi pistoolin kanssa pariskunna kotiin, otti heidän puhelimensa ja vaati kierrättämään häntä ympäri taloa.

      Tuomittu ampui saunassa talon isäntää jalkaa ja myöhemmin keittiössä toiseen jalkaan. Osumat saanut mies kertoi oikeudessa ampujan käskeneen hänen myöntävän jotakin. Talossa ammuttiin myös useita muita laukauksia, mutta ne eivät kohdistuneet asukkaisiin.

      Mukana ollut toinen mies vartioi talon isäntää, kun tuomittu kuljetti tämän puolisoa ulkona etsimässä omaisuutta. Oikeudessa tuomittu kertoi kuulleensa, että talossa voisi olla hänen omaisuuttaan. Omaisuutta ei löytynyt, mutta poistuessaan mies vei mukanaan pariskunnan omaisuutta: keräilypuukkoja, kelloja, puhelimen ja kannettavan tietokoneen.

      Lähtiessään hän ampui vielä yhden laukauksen talo ulko-ovella siten, että talon emäntä sai rikkoutuneesta ikkunalasista kappaleita kasvoihinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      160
      6981
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4088
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3397
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      135
      3138
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2906
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2256
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2013
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1856
    Aihe