Edelleen tekoäly hukkaa asiaviestejä

Anonyymi

Ei se ole vieläkään oppinut erottamaan asiaviestiä törkyviestistä, juuri katosi digi-tv palstalta varsin asiapitoinen komentti. Se aiheuttaa sellaisen ongelman, että kommentteihin ei viitsi panostaa vaan jälki näkyy konmmenttien tasossa...joka on aika pitkälti surkeaa.

7

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se tekoäly mitään hukkaa tai poista. Se tekee vain sen, mitä ylläpito on käskenyt sen tehdä. Peräti hullu käsitys, että se tekoäly tekisi jotain itsekseen, mitä sen ei haluta tekevän.

      • Anonyymi

        Sulla on erikoinen käsitys tuosta tekoälystä, jos et hokaa kunk ase toimii ja miten se siivoilee, sitöä on kokeiltu täällä jo aiemminkin edellisten o,mistajien aikana, silloin se sekoili aivan totaalisesti, ongelma silloin liittyi toki sanoihin jotka sille oli annettu mutta olivat esim. sukunimiä tai kuuluisien ihmisten nimiä yms. Ohjelma ei osannut erottaa koska mikäkin asia oli kyseessä ja romutti esim. Taloussanomien tiettyjä linkkejä koska niissä oli toimittajan nimi mukana.
        Tämä uusi on sellainen malli jonka pitäisi jopa oppia jotain, mutta näyttää siltä että siitä tulee mielen vain seitsemän veljeksen koulunkäynti, eli ei vaan toimi.


    • Anonyymi

      Tässä esimerkki ylläpidon asiallisuudesta.

      "Venäläislääkärit: ”Navalnyitä ei myrkytetty – diagnoosia emme voi kertoa”
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006608794.html
      Kremlin määräys."

      Tuo uutinen olisi siis sääntöjen vastainen.

      Miksi?

      • Anonyymi

        Taisi selvitä ihmettelyni aihe. Se on se sana, joka on tuon rakennuskompleksin nimi. Kun korvattu sanalla Moskova, ei ylläpito poista.


      • Anonyymi

        Uutinenhan tuo, kumma jos tuollaiset poistuvat. Tosin Navalnyi taisi jo aikaa sitten myöntää, että sai ulkomailta rahaa ja tukea, palkittiinkin, oli ikään kuin ulkomaiden agentti tai provokaattori amerikkalaisten lainsäädäänön ja vastaavan venäläisen lainsäädännön mukaan. Vähän kuin sitä paljon puhuttua ulkomaista vaikuttamista ja politiikkaan sekoamista josta Usassa ja Suomessakin ollaan huolissaan..


    • Anonyymi

      Tekoäly skannaa ilmiesesti yksittäisiä sanoja, eikä tietenkään osa arvioida sitä lauseyhteyttä, johon se on kirjoitettu. Ylläpito vähät piittaa siitä, vaikka asiallisiakin viestejä katoaa, pääsevät helpommalla.

    • Anonyymi

      Digitv;n kadonnut juttu oli ilmestynyt ao. palstalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      139
      3235
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      9
      2995
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2734
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      49
      2619
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      87
      2498
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      48
      2447
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2294
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1952
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1817
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1715
    Aihe