https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2705d5b6-a62e-45f3-8811-63a770b9446e
Vihreiden röyhkeydellä ei ole mitään määrää
Vihreiden röyhkeydellä ei ole mitään määrää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 116
Vanhimmat
helkamallah
fatima-krapula?
saa lieksasta hyviä terveisiä?
varokaa suojatietä poliitikot
pässit käyttää suomalaisia hyväksi Liekssa myöten
Älkää olko kateellisia , sillä pyöräily on egolokisesti ajateltuna ilmastoteko jota pitäisi harrastaa suurempi joukko ihmisiä....
Jos saan Helkamalta ilmaisen 2 000 euron arvoisen sähköpyörän, varmasti pyöräilen.
Kyseessä on korruptio pyörä.
Ilmaisia polkupyöriä, eikä aterioita ole.
Kannatan rikostutkintaa
Tähän maahan tarvitaan TOTUUSKOMISSIO
Se on yli 3000 euron arvoinen...
Kyse olikin SÄHKÖpyörästä. Vihreät ei jaksa polkea ilman sähköavustinta.
Tuo sähköpyörä on kaukana "egoloogisesta" - sen akkuihin on louhittu satoja kiloja maata ja kulutettu energiaa sekä runsaasti puhdasta vettä prosesseissa. Sivutuotteena saasteita vesistöön valuma altaista
Tuollekin rouvalle polkeminen tavallisella POLKUpyörällä tekisi ihan hyvää - vähän kilot karisisi ja kunto kohenisi
Mikä noita vihreitä vaivaa? Kohusta toiseen. Kyllä kai vihreät naiset nousevat pian puolustamaan pyöräilyä, eli asian vierestä kuten normaalisti.
Lahjuksen pyytäminen samoin kuin sen antaminen on rikos. 2000 pyörän pyytäminen ylittää jopa Vanhasen saaman vaasin arvon. Ei rikosta kuitata sillä, että narahdettuaan lupaa jälkikäteen maksaa lahjuksen takaisin. Ko henkilö on erotettava luotatmustoimista, muuta vaihtoehtoa ei ole.
Pyörän arvo olikin 3 200 euroa.
myy pois niin ei tarvi kelantukia viikkoon
mamu saa pyytämällä?
kela opettaa?
Toiviainen nyt äkkiä syyte kasaan?
Toiviaisella on nyt kiirettä kun pitää selvittää onko Päivi puhunut pahaa homoista
Fatima tarvitsee sähköpyörän, jotta saisi oman massansa liikkeelle.
Maaseudullehan tuolla pyörällä ei ajeta koska siellä on pelkkää insestiä.
halkamallah ahjan
Poliitikko pyytää lahjusta....
Yritys antaa lahjuksen...
Rikos ja seuraamus...
Valtakunnansyyttäjällä tekemistä... jos ymmärtää/haluaa.
Hyvä että otitte asian esiin !
Oman Helkama-polkupyöräni ostin velkarahalla. Tästä lahjuksesta suivaantuneena otin yhteyttä HelkamaVeloxiin. Tässä osa yhtiön Tuotemarkkinointipäällikkö Kristian Österholmin vastauksesta. Suora lainaus:
"Saamamme palautteen perusteella olemme ottaneet tapauksesta oppia ja jatkossa emme tee vastaavia yhteistyöprojekteja poliittisessa asemassa toimivien kanssa".
Vihreiden märkä päiväuni: Suomeen 80 000 uutta maahanmuuttajaa poistamaan työttömyyttä.
Ja valtio kustantaa kaikille 80 000:lle maahanmuuttajalle 3000 € arvoiset sähköfillarit.
:D
Tämäkin vain JÄÄVUOREN HUIPPU kaikki muukin on saatu ilmatteeksi miksei sitten tuhansien arvoinen sähköpolkupyörä johon oikeilla köyhillä ei ole varaa
Tuohon ylempänä olevaan kiinnitti huomion, että miksi ihmeessä iso firma Helkama lankeaa tuollaisen harrastelijapoliitikon ansaan ? Siinä meni maine ja paljon asiakkaita. Onko markkinoinnin päällikkö niin kallellaan kettutyttöihin, että mikä vaan käy, raavi ja istu vielä naamalle.
Harrastelijapoliitikko on Vihreiden johtohenkilöitä, varapuheenjohtaja.
Pyysikö vai pyysikö laskuttamaan!
Persumaisiin trolleihin ei enää uskota.
Ville Niinistön "epäviralliset" pyynnöt olisi aika messevää julkaista.
Voisi pitää parempaa huolta fysiikastaan!
IS kertoi juuri että se Helkama Velox Oy selällään oleva kettutytön alla vikisijä olikin ihan itse Toimitusjohtaja Tero V.
Tarina ei kerro saiko Tero V. isoa vai pientä veetä, mutta pyöräilyyn, pyöräilyyn, pyöräilyyn hym hym kaikki vaan liittyi, ei edes pikkurillisen vertaa politiikkaan ei sinne päinkään vaan ihan toisinpäin. En ole varma liittyikö polkupyörän saantiin kuitenkin pikkuvee.
Pipertäjien luontoon (pysäkeille) vapauttamien broilerien raatojen mysteeri varmaan ratkeaisi tuolta tasolta : Kuka Toimitusjohtaja on taas makoillut selällään kettutytön raadeltavana ?
Antaisikohan Veho mulle ilmaisen Mezzersmithin jos lupaan suhauttaa joka ikiseen peltipoliisiin ylinopeutta ja valokuvamateriaalia tarjoten. Näkyvyyttä.
Sähköpyöräsotku Helsingin kaupungin ostoaikeissa arveluttaa, kuka kieltää sähköpyörien oston Helsingin kaupungin käyttöön Helkamalta: Annin Sinnetänne vaiko Vajaavuori. Kiellettävä ne on. Lahjoma kaupungin organisaatioon on selviö. Helkama on lahjonut ja Vihreä on vastaanottanut. Anni Sinnetänne toverina pitäisi olla asialla kieltämässä ostot.
Anni kauhistelee vieläkin kuinka haukka voi syödä söpön pienen linnun.
Siinä tuleekin tupeksijoitten nyhjäys, kuka on hesan hitain.
MIKSI KUKAAN VIHREÄ miespoliitikko EI OLE TULLUT AUTTAMAAN TOVERIAAN ?
Luulen syyksi, ettei vihreissä ole uroksia, naiset vain kadehtii toisiaan eivät riennä apuihin. Munaton toimitusjohtaja oli urheampi kuin yksikään vihreä puoluetoveri.
mutta jos epäiltynä olisikin ollut joku namis melkein mies. täällä ei kuulisi enää omien näppäimiensä ääntä, luultavasti niin pontevaa olisi puolustus.
Raukkoja ovat vihreät toverit. Ei apua.
Sukupuolet on poistettu, eikun hajotettu kymmeniksi, käytännössä sama
Vihreet parantaa maailmaa istumalla taxin takapenkillä,
paasaamassa autoilun saastutaamisesta.
Sekä seisomalla lentokoneen käytävällä häiritsemässä lentoliikennettä.
Vihree EX ministeri ajeli katsastamattomalla autolla.
En tiennyt,ettei katsastamattomalla autolla saa ajaa.
Vihree EX ministeri istui harmaantalouden työryhmässä.
Samalla teetti itse pimeetä remonttia asunnossaan.
En tiennyt,että pimeitä hommia ei saanut tehdä.
Vihree sai uuden reilun kolmentonnin sähköfillarin helkamalta.
En pyytänyt sitä,en tilannut sitä,en tiennyt asiasta mitään.
Se tuli ihan yllätyksenä.
Näin nämä maailmanparantajat, huumehöyryiset sekopäät.
Haluavat vielä maahan lisää kymmeniätuhansia pakolaisia loisimaan.
Saihan Sorsakin aikoinaan Saloralta stereot ja lupauksen TV:n kuvaputkia valmistaman tehtaasta, jonka valtio rahoitti.
Vihreät kritisoivat kuinka suomalaiset kuluttavat liikaa, mutta eivät valitettavasti huomioi joukkoihinsa kuuluvien kulutustottomuksia lainkaan. Toivola ylivelkaantui ilmeisesti ilman ylikulutusta ja Diarra näyttää olevan kunnostautunut ylisyömiseen.
onko vihreissä työtätekeviä ollenkaan?
Nätti tyttö , kyllä mulle kelpais jos olisin sinkku :-*
sodan runtelema? Mutta hyvässä lihassa
Massiivius pökäle suoraansanottuna.Tutkinta päälle lahjuksen ottamisesta heti.Mutta korppihan ei korpin silmää noki.
nyt on koko uusimaa kusessa veivien kanssa
Helsingin valtuusto
nimikin kertoo terveydestä
Vihree tummaihoinen polkee Helkaman sähköfillarilla.
Varmaankin katsoo millaisella sähköllä fillarin akku ladataan.
Varmaankin tarkistaa sähkölaskustaan,paljonko kuluu sähköä akun lataukseen.
Onko se. Tuulisähköä.Norppasähköä.Ekosähköä.Luomusähköä.
Vihreetä sähköä,vai mitä.Turpeella tuotettu sähkö ei kelpaa..
Kivihiilellä tuotettu sähkö ei kelpaa.Ilmasto saastuu.
Entäs sitten munamankelin akku.Sen valmistuksesta aiheutuu satojakiloja
ongelmajätettä / raskasmetalleja ym.ym paskaa jotka luontoon
joutuessaan pilaa vesistöjä,maaperää,ym,ym..Mutta
eihän vihree sitä ajattele,pääasia on,että saa polkea ilmaisella sähköfillarilla.
Eikö tuonikäisen pitäisi vielä liikkua oman moottorin voimalla siinä vartalo solakoituisi ja kuntokin kohoaisi.Nyt pistetään töpseli rasiaan ja pistetään vihreää sähköä akkuun joka on tuotettu kivihiilellä.
Sähkövoimalla saa tuntemaan itsensä normaalikuntoiseksi
Eiköhän pistä työpaikan seinään lataukseen, säästö siinäkin.
Itse ostin Helkama Xe8 pyörän rahalla 2100€ siihen kilkkeet.
Kieltämättä hyvä peli mutta apuja en saanut.
Jumppakoneeksikin voi ostaa sähkövoimalla raajoja heiluttavan koneen.
kaikki ne vihreet kuulat hyväksyy puolueeseen
Ei vain puolueeseen vaan johtoon varapuheejohtajakseen, ainesta on myös maatalousministeriksi
oikeuteen nyt liuta kannabis sakkia?
pekkopuolue
Kaikille vihreille poliitikoille ilmainen sähköpyörä, niin ei tarvitse ravintolasta taksilla kulkea muutaman 100 metriä ja veronmaksajien rahaa säästyy pitkässä juoksussa.
helkamallah ajehlin laphin
pekosakkia kaikki
toukokuu
paha vihreet kuulat maa
Saisikohan aivojumppaakin tehtyä sähkoavusteisesti?
kannabis hidastaa viimekädessä...
helkama suosii mustaa?
Jospa hän ei lataa akkua lainkaan vaan istuakamottaa satulassa ja odottaa että tuulivoima kuljettaa. Tiukka mutru huuleen selkä vastatuuleen, minne tuulivoima kuljettaa.
Minkälaista konsultointia vihreän viestintätoimiston vihreä konsultti /Vihreiden varapuheenjohtaja tekee?
Jossain mainittiin titteliksi "vastuullisuusasiantuntija".
lujaa menee mamuhelkama
saksanpaimenkoira
https://www.suomenuutiset.fi/valtio-opettaa-maahanmuuttajille-polkupyorailya-tietysti-julkisella-rahalla/
ei voi olla totta
Pyöräilytutkinnon suorittaneetkin ovat sitten konsultteja?
Entäpä vanha uimakandidaatin tutkinto päivitettynä sähköavusteiseksi.
Onko lahjuksen vastaanottamista vai jotain muuta?
Ajatteleeko kehopositiivinen Fatim milloinkaan Afrikan nälkäänäkeviä lapsia?
kyllä-kutsuu suomeen
taitaa+kannatus+notkahtaa+alle+10%++raha+kelpaa
ei vihreät omiensa rötöstelyistä piittaa, kuten on huomattu
poliisi
mustilla kivaa kun juoksee rinnalla
helkamallah takaratas jusiiiii jusiii huutaa Wallander ruotsissa
Harkimo rinnastettiin Fatim Diarraan
Asiasta nousi tällä viikolla Twitter-kohu. Kohun tausta on seuraava:
Iltalehti uutisoi vihreiden varapuheenjohtajan ja Helsingin valtuutetun Fatim Diarran ja Helkaman yhteistyöstä elokuussa (IL 20.8.2020).
Diarra oli saanut Helkamalta noin 3 000 euron arvoisen sähköpyörän ja kirjoitti sähköpyöräilystä sosiaalisen median tileillään. Iltalehden jutussa kysyttiin muun muassa, oliko Diarra käyttänyt poliittista asemaansa hyväksi, kun hän oli pyytänyt ja ottanut vastaan näin arvokkaan edun. Asiasta nousi kohu, ja Diarra ilmoitti luopuvansa pyörästä.
Seuraavana päivänä (IL 21.8.2020) Iltalehdessä oli aiheesta näkökulmakirjoitus otsikolla ”Vihreiden poliitikkojen ”kaupallinen yhteistyö”: Hyvää tarkoittavat ihmiset saavat ottaa lahjoja vastaan?”
Vihreiden Espoon valtuutettu Risto Nevanlinna rinnasti tiistaina Twitterissä Iltalehden Diarra-näkökulmakirjoituksen ja Kuntokauppa.fi-yhtiön Harkimo-sisältömarkkinointijutun.
Nevanlinna kysyi, onko tässä havaittavissa jonkinlainen kaksoisstandardi.
Keskiviikkona Nevanlinna jatkoi ihmettelemällä sitä, että Iltalehti ei paheksunut Hjallis Harkimoa, vaikka siihen olisi ollut samanlaiset perusteet kuin Fatim Diarran kohdalla.
Nevanlinnan tviittausten myötä aiheesta syntyi vilkas keskustelu, johon voi tutustua tarkemmin Twitterissä.
MIKA KOSKINEN
[email protected]
ote iltalehti
Se oli väärin Harkimolta ottaa kansanedustajana tuollaista etua, Diarra oli lisäksi mukana äänellään päättämässä juuri noiden saamansa Helkaman pyörien hankkimisesta Helsingin kaupungille.
helkamallah
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/kotimaa/artikkeli-1.1180780
ojo
antaa pekolle kyydin vankilaan
mistä fatima tempas 3000e?
rikkaita on mamut?
kunnon pummeja
musta tuntuu että
Jos persu ois saanu jotai lahjaks, ni ois posliini ja syyttäjät vaatinu vankilaa
pyydämmä ruottista
stefa vuotaa
https://seura.fi/hyvinvointi/miksi-paino-nousee-aineenvaihdunta-vilkastuu-ruokavalion-ja-liikunnan-avulla/?shared=1915335-0ff417a8-1
Halla-Aho on hoikka kun ajaa perinteisellä pyörällä
ajattele ite
Fatima on todella hoikka.
Vihreät ajavat yleensä taksilla toisten laskuun...
pitsaa on vedetty ja tarvitaan vetoapua
https://www.verkkouutiset.fi/hs-gallup-keskustan-kannatus-ei-nouse/#79b7fd31
kannattiko helkama ja isis asiat?
virtaa kun läskit hidastaa
kannabis höyryssä koko sakki?
rappärit vihreitä ja vasemmistoa?
mita tarkoita vero?
Pekko opettanut huijaamaan?
mamujen politiikka?
Jussin takaratas parempi
kannatti pyytää
Darra pummas korruptio fillarin ja Jussi osti oman....
Mutta Jussihan on valkoihoinen ja ihan väärästä puolueesta...
Fatima toimi täysin oikein. Hän halusi auttaa ilmastoa. Hänen arvostelijansa ovat idiootteja.
mamut ei ymmärrä sanaa korruptio= vero mika se oon
somaliassa luullaan ilmeiseti että kaikki on kaikkien?
Nyt, kun kevät koittaa ja kuntavaalit tulossa, niin tämä Fatiman lahjusjuttu pitää ottaa kunnolla tarkastettavaksi. On siinä määrin kaksinaamaista touhua näillä vihreillä. Olen itsekin katsellut sähköpyörää, mutta kalliita ovat eläkeläisen tulotasolla. Yksi asia kuitenkin on varma: kotimainen Helkama jää vaihtoehdoista pois, valitettavasti, ja syy on tämä lahjus vihreille.
Fatimalla on ollut näitä outoja skandaaleja aikaisemminkin. Tosin tää sähköpyörä keissi muistutti mun mielestä korruptiota niin että siinä mielessä vakavampi kuin eilinen runkku-Lieksa heitto.
Piti olla sähköpyörä kun ei kunto riitä normaalin polkupyörän polkemiseen, eihän matu turhaa työtä tee etenkään vihervasemmistolainen.
Mallintyöt deodoranttimainoksessa kelpaisivat??
ihanan näkönen
On tainnut pyöräily ja muukin liikunta jäädä viime skandaalin jälkeen vähemmälle.
Kyllähän tuota korruptioksi voisi kutsua. Uutisoiko YLE tästä muuten koskaan yhtään mitään vai suojeliko puoluekirja/ihonväri Diarreaa?