Ambulanssi pillit päällä aamuyöstä?

Anonyymi

Mikähän logiikka mahtanee olla kun 04.30 aamuyöstä pitää ambulanssin ajaa pillit päällä aution keskustan pääkadun läpi missä ei ole ristin sielua? Kurjaa kun pääkadun varrella asuvat työhön aamulla menevät monet kymmenet jopa sadat työhön menijät herätetään tällä tavalla. Luulisi voimakkaiden sinivalojen riittävän yöaikaan?

5

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pistä silmät kiinni ja nuku uudestaan. Niin me muutkin ihmiset teemme.

    • Anonyymi

      sellaista elämä on. Kun jollain on hätä yöllä niin silloin on ambulanssin mentävä tarvittaessa pillit soiden ja valoja välkyttäen. Vaihtoehto on muuttaa syrjemmälle asutuksen ulkoreunallle jossa ei ihmisiä ole. Ajattele niin päin että on erinomaisen hyvä asia että on ambulanssit. IIhminen saa apua. Joskus voi tulla tilanne että itse tai läheinen tarvitsee hätätilanteessa ambulanssikyytiä. Ethän silloin pyydä hidastelemaan avun kanssa. Pyydät varmaankin tulemaan nopeasti ja heti pillit vinkuen. Sireenin ääni tavoittaa huomattavasti laajemman alueen kuin pelkkä vilkkuvalo,

    • Anonyymi

      Kaipolan tehtaan pääluottamusmies Ismo Salonen on kieltäytynyt vastaamasta kysymyksiin. Hän kieltäytyi myös Iltalehden haastattelusta. Tiedotustilaisuuden jälkeen hän kuitenkin nousi seisomaan ja antoi lausuntonsa toimittajille.

      – Sanotaan suoraan, vituttaa. Toinen on tietenkin pettymys. Anu sanoi, että tämä on murheellinen ja surullinen päivä. Sanoisin myös, että tämä on suomalaisen johtamisen rimanalituspäivä.

    • Anonyymi

      Se vaan on niin, jos pimeällä juuri yöaikaan ambulanssilla on kiire, kannattaa olla pillit ja sininen valoleiskunta päällä. Siellä pimeässä voi liikkua pyöräilijä tai kävelijä jossakin. Saattaapa olla vaikka hieman hiprakassa suomalaiseen tapaan, niin tajuaa väistää.

    • Anonyymi

      Syystä tai toisesta juuri ajokortin saanut 17-vuotias tyttö päätti kokeilla autonsa tehoja Kaarinassa tämän vuoden toukokuussa. 17-vuotiaat voivat saada ajokortin poikkeusluvalla.

      Kello oli puoli neljä yöllä ja tytön kyydissä oli neljä matkustajaa. Helsingin valtatiellä oli sadan kilometrin tuntinopeusrajoitus.

      Tyttö kaahasi peräti 183 kilometrin tuntinopeudella, kun poliisi sai tytön teosta kiinni. Tyttö myönsi tapahtuneen. Oikeuden mukaan tyttö aiheutti muiden tienkäyttäjien terveydelle ja hengelle vakavaa vaaraa.

      Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi tytön törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ankaraan 70 päiväsakkoon. Se teki tytön tuloilla 420 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3806
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      75
      2999
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1921
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1818
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1301
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1248
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1240
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe