Voi, eilen säikähdimme, kun yhtäkkiä huomasimme matolla veripisaroita, missä kani oli istunut. Ja kanilla oli toisessa käpälässä kannuksen kohdalla verinen paikka, jota se nuoli.
Myöhemmin löysimme lattialta irronneen kynnen. Olin nostanut kania syliini sohvalle, josta se oli kiirehtinyt hyppäämään maahan. Laskeutumisessa ilmeisesti irronnut tuo kynsi.
On ollut vaikeaa saada kanin kynsiä leikattua, ja liian pitkistä kynsistä tuo irtoaminenkin johtui.
Tänään kani vaikutti aika ok, kulki ympäriinsä ja syö normaalisti ja vaikutti ihan tyytyväiseltä. Vertakaan ei enää ollut käpälässä. Toivottavasti nyt toipuu kunnolla.
Mutta säikähdimme kyllä kovasti, että mitä kanille oli käynyt. Pelkäsin jopa, jos luu on murtunut.
Kani vaan ei anna leikata takakynsiään. Siirtyy kauemmas ja potkiskelee jaloillaan, jos ottaa kynnestä kiinni. Se ei ole vielä täysin kesy ja käsiteltävä.
Kanin kannuskynsi irtosi
Anonyymi
1
479
Vastaukset
- Anonyymi
jos ei itse pysty leikkaamaan kynsiä niin ainakin faunatar leikkaa kanin kynsiä maksusta.
varmaan aristaa jalkojaan siksi kun pitkät kynnet tekee kipeää. mun kanilla oli sama homma, mutta sitten kun aloin useammin leikkaamaan kynsiä niin sitten ei enään aristanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993