Voi, eilen säikähdimme, kun yhtäkkiä huomasimme matolla veripisaroita, missä kani oli istunut. Ja kanilla oli toisessa käpälässä kannuksen kohdalla verinen paikka, jota se nuoli.
Myöhemmin löysimme lattialta irronneen kynnen. Olin nostanut kania syliini sohvalle, josta se oli kiirehtinyt hyppäämään maahan. Laskeutumisessa ilmeisesti irronnut tuo kynsi.
On ollut vaikeaa saada kanin kynsiä leikattua, ja liian pitkistä kynsistä tuo irtoaminenkin johtui.
Tänään kani vaikutti aika ok, kulki ympäriinsä ja syö normaalisti ja vaikutti ihan tyytyväiseltä. Vertakaan ei enää ollut käpälässä. Toivottavasti nyt toipuu kunnolla.
Mutta säikähdimme kyllä kovasti, että mitä kanille oli käynyt. Pelkäsin jopa, jos luu on murtunut.
Kani vaan ei anna leikata takakynsiään. Siirtyy kauemmas ja potkiskelee jaloillaan, jos ottaa kynnestä kiinni. Se ei ole vielä täysin kesy ja käsiteltävä.
Kanin kannuskynsi irtosi
Anonyymi
1
573
Vastaukset
- Anonyymi
jos ei itse pysty leikkaamaan kynsiä niin ainakin faunatar leikkaa kanin kynsiä maksusta.
varmaan aristaa jalkojaan siksi kun pitkät kynnet tekee kipeää. mun kanilla oli sama homma, mutta sitten kun aloin useammin leikkaamaan kynsiä niin sitten ei enään aristanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922452Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412228Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132048- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 51667