Mökkiläisten posti

Anonyymi

Näin koronakesänä pitkään Ristijärvellä ollessani tulin miettineeksi miten saisin lehden tai paketin itselleni. Olisi kiva lukea aikakauslehtiä ja vaikka viikonloppu Hesaria tai tilata pakettitavaraa. Postipoika tuskin tuo satunnaisiin osoitteisiin, mökkeihin postia enkä postilaatikkoa ajatellut laittaa. Joskus aikoinaan firmoilla oli postilokerot postin seinällä, voisko sellaista ajatella lomapaikkakunnissa. Varmaan etelä-Suomen ruuhkakunnissa saattaa olla systeemit valmiina. Voisiko joku kertoa miten muut saa postin.

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos postinjakaja ajaa ohi, niin laatikko vaan tiepuoleen ja osoitteenmuutos kesäksi siihen.

      Paketin voit tilata Leinosen osoitteella ja hakea sieltä tai jos käytät Matkahuoltoa niin kirpputorilta (Entinen Willa Vanha).

    • Anonyymi

      Paketeista en tiedä mutta suosittelen digihesaria
      Myös muilla lehdillä tosi hyvät digiversiot.

      En ole lukenut paperista mitään moneen vuoteen. Hesari aina taskussa olen sitten mökillä, kotona tai työmatkalla.

      Halvempi.

      • Anonyymi

        Oli useita vuosia laatikko. Otin pois, täyttyi vaan turhia posteja kun ei ollut mökillä. Lopetin myös siirrot laskuja tulee muualtakin kuin Postilta.

        Lähes kaikki tulee sähköisenä. Jos jotain tulee paperisena joutaa oottaa kaupungissa kun menen takaisin. Nyt toimii kännykkäverkkokin hyvin.


      • Anonyymi

        Voi olla halvempi mutta en tykkää tihrata koneelta. Tilaan sanomalehdenkin paperisena koska on vaan niin parempi levittää pöydälle ja lukea sillä tavalla tai kesällä ulkona laiturilla. Äänikirjoja lainaan, ovat käteviä, voi samalla puuhastella jotain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi olla halvempi mutta en tykkää tihrata koneelta. Tilaan sanomalehdenkin paperisena koska on vaan niin parempi levittää pöydälle ja lukea sillä tavalla tai kesällä ulkona laiturilla. Äänikirjoja lainaan, ovat käteviä, voi samalla puuhastella jotain.

        Minulla oli samat syyt miksi perheessämme vastustin digilehteä ja ehkä se että yli 40 vuotta olin lukenut paperisena. Vähän kuin olisi tupakan polttoa lopettanut.

        Alussa ostimme kummankin. Nyt 5 vuotta digilehteä lukeneena, en vaihtaisi takaisin. Ja ehkä merkittävin syy on se että lehti on aina mukana ja luen sitä sopivassa tilanteessa. Ja se että sieltä löytyy vanhoja lehtiä, joihin voi palata. Ja siihen digilehteen kuuluu lukuoikeudet joita lapset käyttävät "ilmaiseksi" opiskelupaikkakunnilla.


    • Anonyymi

      Kirjastoonhan tulee paljon lehtiä, siellä voi lukea ihan ilmaiseksi

    • Anonyymi

      Hanki iso näyttö eli tv. 40 tuuman tv itselläkin näyttönä eikä tarvitse tihrustaa. On isompi kuin paperilehti. Lehti luettavissa jo aamun tunteina eikä iltapäivällä kuten postilla. Laiturin nokkaan sitten 10 tuuman tabletti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3110
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1966
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1395
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      907
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe