Näin koronakesänä pitkään Ristijärvellä ollessani tulin miettineeksi miten saisin lehden tai paketin itselleni. Olisi kiva lukea aikakauslehtiä ja vaikka viikonloppu Hesaria tai tilata pakettitavaraa. Postipoika tuskin tuo satunnaisiin osoitteisiin, mökkeihin postia enkä postilaatikkoa ajatellut laittaa. Joskus aikoinaan firmoilla oli postilokerot postin seinällä, voisko sellaista ajatella lomapaikkakunnissa. Varmaan etelä-Suomen ruuhkakunnissa saattaa olla systeemit valmiina. Voisiko joku kertoa miten muut saa postin.
Mökkiläisten posti
7
249
Vastaukset
- Anonyymi
Jos postinjakaja ajaa ohi, niin laatikko vaan tiepuoleen ja osoitteenmuutos kesäksi siihen.
Paketin voit tilata Leinosen osoitteella ja hakea sieltä tai jos käytät Matkahuoltoa niin kirpputorilta (Entinen Willa Vanha). - Anonyymi
Paketeista en tiedä mutta suosittelen digihesaria
Myös muilla lehdillä tosi hyvät digiversiot.
En ole lukenut paperista mitään moneen vuoteen. Hesari aina taskussa olen sitten mökillä, kotona tai työmatkalla.
Halvempi.- Anonyymi
Oli useita vuosia laatikko. Otin pois, täyttyi vaan turhia posteja kun ei ollut mökillä. Lopetin myös siirrot laskuja tulee muualtakin kuin Postilta.
Lähes kaikki tulee sähköisenä. Jos jotain tulee paperisena joutaa oottaa kaupungissa kun menen takaisin. Nyt toimii kännykkäverkkokin hyvin. - Anonyymi
Voi olla halvempi mutta en tykkää tihrata koneelta. Tilaan sanomalehdenkin paperisena koska on vaan niin parempi levittää pöydälle ja lukea sillä tavalla tai kesällä ulkona laiturilla. Äänikirjoja lainaan, ovat käteviä, voi samalla puuhastella jotain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla halvempi mutta en tykkää tihrata koneelta. Tilaan sanomalehdenkin paperisena koska on vaan niin parempi levittää pöydälle ja lukea sillä tavalla tai kesällä ulkona laiturilla. Äänikirjoja lainaan, ovat käteviä, voi samalla puuhastella jotain.
Minulla oli samat syyt miksi perheessämme vastustin digilehteä ja ehkä se että yli 40 vuotta olin lukenut paperisena. Vähän kuin olisi tupakan polttoa lopettanut.
Alussa ostimme kummankin. Nyt 5 vuotta digilehteä lukeneena, en vaihtaisi takaisin. Ja ehkä merkittävin syy on se että lehti on aina mukana ja luen sitä sopivassa tilanteessa. Ja se että sieltä löytyy vanhoja lehtiä, joihin voi palata. Ja siihen digilehteen kuuluu lukuoikeudet joita lapset käyttävät "ilmaiseksi" opiskelupaikkakunnilla.
- Anonyymi
Kirjastoonhan tulee paljon lehtiä, siellä voi lukea ihan ilmaiseksi
- Anonyymi
Hanki iso näyttö eli tv. 40 tuuman tv itselläkin näyttönä eikä tarvitse tihrustaa. On isompi kuin paperilehti. Lehti luettavissa jo aamun tunteina eikä iltapäivällä kuten postilla. Laiturin nokkaan sitten 10 tuuman tabletti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265023
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543474Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381836