Usb-tikun vaikeus

Anonyymi

Olen tottunut siihen että usb-tikku tökätään usb-porttiin ja tallennetaan sinne tiedostoja. Uudessa Ubuntussa ei näköjään saa muuta kuin käyttää niitä tikulle jo vietyjä tiedostoja. Kuinka usb-tikkujen käyttämisen saa Ubuntussa käteväksi kuten se o n muissakin laitteissa?

15

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaamattoman ongelma.

    • Anonyymi

      Windowsin ei pidä antaa "korjailla" USB-tikkuja ynnä muita siirrettäviä tallentimia, vaikka sellaisia "palveluksia" tarjoutuisikin tekemään.

      Useinhan Windows antaa ilmoituksia tyyliin "Windows on havainnut virheen USB-tikulla..." kytkettäessä USB-tikku Windows-tetokoneeseen, ja ehdottaa korjaamista.

      Ongelmia tästä seuraa, kuten itsekin olet huomannut.

    • Anonyymi

      Siirrä ongelmatikusta tavarat hyvään muuhun paikkaan ja alusta tikku Ubuntulla FAT-muotoon. Palauta tavarat.

      • Anonyymi

        Ja se alustus kannattaa tehdä monipuolisella Gpartedilla, niin ainakin minä teen ja hyvää jälkeä tekee.


    • Anonyymi

      Puuttuupi xfat kirjoitusoikeus.
      Ehkä jäänyt asentamatta.

    • Anonyymi

      Itsekkin koin muistitikut vähän ongelmallisiksi aikaisemmin. Windows tahtoi niitä sormeilla ja toisaalta Fat32 -tiedostojärjestelmässä oli kiusallisia ongelmia kuten naurettavan alhainen tiedoston kokorajoitus.

      Aikana ihmeteltyäni ratkaisin asian kahdella tempulla. Ensiksi formatoin kaikki USB-tikkuni EXT4-tiedostojärjestelmään, johon mahduu paljon suurempia tiedostoja. Samalla opettelin käyttämään chmod -komentoa, jolla saan tikulla olevien tiedostojen ja kansioiden oikeudet säädettyä sellaisiksi kuin halua. Toinen temppu oli se, että yksinkertaisesti poistin viimeisetkin windowssit firman koneilta ja korvasin ne Debianilla. Ei ole enää riskiä että windows sotkee tikun sisällön.

      Tästä on nyt kuukausi. Kolme kertaa on joku työntekijä kysynyt että onko jollain koneella vielä windows käytössä. Viimeisen viikon aikana kukaan ei ole enää kysellyt. Hommat jatkuu näköjään ilmankin ihan ok.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Et ole koskaan edes ollut töissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö. Et ole koskaan edes ollut töissä.

        Häpeä windowshihhuli, sinä se et ole töitä koskaan nähnytkään!


      • Anonyymi

        Samaan kanssa päädyin. Windowsinkin saa kyllä lukemaan ext4:ää, jos on tarvis - ei ole ollut. Sen sijaan itse päädyin käyttämään btrfs:ää, koska siinä on muutama mukava ominaisuus, kuten tiedostojen pakkaaminen lennossa, jos on tarvis. Tietty jos on vaan valokuvia, niin tuskinpa se mitään pakkautuu. Joskus 2000-luvun alussa linux löytyi täällä jo joka toiselta koneelta - nykytilanteesta ei ole tietoa, kun vaihdoin firmaa jo 15 vuotta sitten! Winkkari-koneita oli tuolloin joidenkin softien takia, jotka sitä vaati, mutta niitä saatiin lopulta ajettua emulaattorissa jo tuolloin, joten enpä usko, että kovinkaan montaa oltaisiin säästetty.


    • Anonyymi

      Niin, siis Ubuntussa tuo aukaisee osion automaattisesti liittämällä sen /media/<käyttäjätunnus>/<levyn uuid>/ -hakemistoon mikäli et ole antanut levylle label:ia. Tämän jälkeen em. paikkaan avataan tiedostoselain, mikäli sellainen on asennettuna(usein on..).
      Mikäli osioita on enemmän, ei tehdä oletuksena tuota mounttausta kuin ensimmäiselle osiolle? Toinen rajoitus koskee viallisia osioita: ne pitää eka korjata e2fsck:lla. Eli homma toimii ehjillä tiedostojärjestelmillä. Toisekseen, mikäli fat-osiointia ei ole mukana kernelissä, miten se voisi osata tehdä sille yhtään mitään? (Ei kaikissa enää ole). 'dmesg | tail' on hyvä komento, mikäli jotain menee vikaan. Ainakin saa tikulta löytyvän osion laitteen selville, esim. /dev/sdb.

    • Normaalisti tikut toimivat ilman ongelmia. exfat-fuse exfat-utils auttavat jos käytössä uudempi exfat.

      Käyttäjän oikeudet vaikuttaa siihen saako liittää tikkuja systeemiin ja onko myös kirjoitusoikeus. Oletus on ubuntussa /media joka ei ole normikäyttäjän omistuksessa. Tämä tehdään udev-säännöllä. Oikeasti oletus on /run/media. Liitossäännöt muistaakseni /etc/udev/rules.d/99-udisk2.rules joihin ei kannata koskea.

      Tikulle voi tehdä myös säännön, jolla tietty tunnistettu tikku liitetään tiettyyn paikkaan. Linuxin käyttöoikeudet aloittelijalle hankalia. Varsinkin kun on tottunut että minne vain voi kirjoitella dataa. Linuxissa oletus on yleensä vain kotikansio.

      • Anonyymi

        lsusb, jos ei näy niin jotain puuttuu.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3763
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1460
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      364
      1434
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1190
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      1036
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      908
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      901
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      746
    Aihe