Kohta on taas joulu (2020)

Anonyymi

En ole vuosiin ostanut joululahjoja. Ihmisillä jotka tunnen on kaikkea.
Mutta sitten tuli mieleen että kun olen alkanut harrastamaan lahjoituksia erilaisten järjestöjen kautta, niin voisin ostaa tavaraa köyhille joista saa lähettää kortin tutuille.
Heille voisi tulla hyvä mieli jos joku jossain toisella puolella maailmaa saisi syödäkseen hyvin, kun hekin syövät hyvin. Itse en juurikaan joulusta perusta, en syö edes jouluruokia mutta jos voin antaa jollekin hyvän mielen niin se on minulle se paras lahja.

Mitä olisitte mieltä jos saisitte kortin jouluna jossa on annettu lahja köyhälle?

1

138

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kenties kortin saaja ajattelee sydämessänsä , että sinä olet - kaikista pienistä puutteistasi huolimatta - hyvä ihminen. Ehken kortin saajat motivoituvat hekin hyväntekeväisyyslahjoittajiksi . Hyvä lisää hyvää. periaatteella. Kenties he entuudestansa tietämättäsi ovat itsekin hyväntekeväisyyslahjoittajia. Onhan heillä kaikkea hyvää siunattu runsainmitoin,
      Toisaalta vielä parempi ihminen lahjoittaa tuntemattomana ilman kylkiäisjoulukortteja. Tosin silloin kukaan ei saa tietää miten hyvä ihminen olet.
      On hyvä auttaa varattomia, sairaita ja köyhiä. Itsekin niin teen pienimuotoisesti tosin. Hyvä mieli?? Onhan hyvä mieli tapa palkita itseänsä. Hyvän mielenkin kokeminen voi olla hieman itsekästä. Siitäkin voi tulla kierre. Parempi vain että avun tarvitsija saa avun. Tieto/uskomus että apu menee perille yksistänsä jo riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe