Selvää on, että savinen maa tarvitsee hiekkaa, turvetta ja lannoitteista sekä paljon työtä ja aikaa, ennen kuin kasvimaa on hyvässä kuosissa. Kysymys kuuluukin, voiko muista pihatöistä ylijääneen kivituhkan käyttää a) kasvimaan parannukseen b) nurmikon parannukseen?
Savimaan parannus
Anonyymi
5
257
Vastaukset
- Anonyymi
Kun kysessä on savimaa, niin en levittäisi kivituhkaa trekoliin.
- Anonyymi
Näin itsekin ajattelin. Voiko sitä käyttää nurmikkoalueille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin itsekin ajattelin. Voiko sitä käyttää nurmikkoalueille?
Pitää kysyä joltain viisaammalta. Itse käyttäisin joutilaan kivituhkan vaikka osana kivikkokasvien kasvualustaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää kysyä joltain viisaammalta. Itse käyttäisin joutilaan kivituhkan vaikka osana kivikkokasvien kasvualustaa.
Tuosta ajatuksesta kivikkokasveille on hyötyä. 👍
- Anonyymi
Eli hiekkaa, mutta mitä seulottava?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.554722Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2483555Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2573265Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123233Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie321975- 1011548
- 1661160
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA671047Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril123969Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34841