Syömishäiriön takia osastolle?

Anonyymi

Moi! Potkitaanko mut osastolta pois jos oon 18, vapaaehtosessa hoidossa syömishäiriön takia, mutta en saa syötyä tai jos jätän syömättä kokonaan? Voiko ne laittaa pakkohoitoon suht normaalipainoisen, joka on kuitenkin aliravitsemustilassa eikä näe tilannettaan realistisesti?? Vai tuleeko siinä vastaan se hoitoonsitoutuminen, että sit potkitaan pois sieltä? Olis kiva tietää.

4

627

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei me voida täällä tietää, millanen käytäntö on jossain osastolla X. Sun pitää puhuu hoitajien kans siellä. Ja jokainen potilastapaus on erilainen, varmaan on jotkut ohjeistukset, mut aina katotaan tilanne yksilön tilanteen mukaan.

      Mikä pointti on olla hoidossa ja olla syömättä? Se on ihan sama ku alkoholisti, joka menee katkolle mukanaan haluumansa määrä viinaa, mut kuvittelee jotenki kuitenki lopettaneensa, koska kerran on katkolla. Ei se osasto sua paranna, vaan se et töitä sen eteen et ruokasuhde ja kehosuhde paranee. Osastolla ne voi tukee sua, mut sä oot se joka tekee duunit. Ei kukaan tuu paraneen sun puolesta tai pysty parantaa sua ulkoapäin.

      Älä valehtele itselles. Hoitajille et pysty, kyllä ne tietää miten riippuvainen mieli toimii. Ei oo olemassa sellasta vaihtoehtoo, jossa voit yhtäaikaa oireilla ja olla terve, tai jossa muka teet jotain paranemisen eteen, vaik oikeesti vaan välttelet sitä.

      Paraneminen sattuu ja on vaikeeta. Sit kun kohtaat ne pelot, niin näet, mikä sun kierrettä oikeesti ylläpitää. Nyt ois tilanne huomata et hei, sairaus vie sua 6-0 ja lopettaa leikkiminen sen kanssa.

    • Anonyymi

      Mä en oo ollut syömishäiriöosastolla koskaan, mut psyk.osastolla vapaaehtosesti muusta syystä ennen ku syömisoireet on alkanu. Siellä allekirjoitettiin sopimus, et ei saa käyttäytyä itsetuhoisesti. Ekasta kerrasta tuli varoitus ja tokasta siirto pakkohoitoon. Ja mä vaan raavin vatsaa ja reisiä kynsillä, niin et ihoo meni vähän rikki, en tehny mitään oikeeta edes. Oon ollut oikeestikin itsetuhoinen, ni tuntu tosi turhalta, et jonkun naarmujen takia on pakkohoidossa. Mun piti olla siellä 4 viikkoo, ni olin sit jotain 4 kk.

      Toises sairaalassa tiedän yks nainen joi jotain alkoholia hoidon aikana avo-osastolla, se lensi sieltä ulos, ku jäi kiinni. Tai siis ei se juonu siel osastolla, mut sinä hoitoaikana, ku oli siellä.

      En tiä tosiaan, mite syömishäiriöiden kans tehdään, mut noi muuten musta loogiset seuraukset. Itsetuhoisuudesta pakkohoito, koska on vaaraks itselleen ja voi huonommin ku ne, jotka voi olla avo-puolella. (Vaikka musta niillä oli ylitiukka käsitys siitä, mikä on itsetuhoa. En mä mihinkään naarmuihin kuole.) Mut sit taas jos joku menee baariin kesken hoidon, ni ei sil oo mitään hätää, todistaa enemmän, et ei ota vakavasti hoitoa ja sit paikka annetaan jollekin, joka ottaa.

      Jos on aliravitsemustila ja voi huonommin, et ei pärjää avohoidossa, ku ei pysty oleen vastuus omasta syömisestä ite, ni mä aattelisin, et ennemmin pakkohoito ku et lentää ulos. Ainakin sen logiikan mukaan mitä oon ite kuullut ja nähny muuten sairaalassa.

      Koita syödä vaan ja oikeesti parantuu. Ku tiedät, et ei oo realistinen kuva omasta tilanteesta, ni se tarkottaa et oot oikeesti laiha. Voit luottaa siihen, vaikkei tunnu siltä. Eikä ketään syötetä siellä lihavaks, kun sopivasti hoikaks, sillai vaan et on terve.

      Mäki oon laitoksessa (asun laitokses) ja koitan olla syömättä mahd. pitkään niin et ei kukaan tajuu. Oon muuttanu tänne just vähän aikaa sitte, niin sanoin et mul kestää aina uudes paikas et alan nukkuu kunnolla ja syödä enemmän, ni se meni läpi sillai, ja sit en anna kenenkään huomaa, et en syö ollenkaan. Mä en oikeestaan ees haluu laihtuu, haluun vaa olla syömättä. En tiedä miks. Haluun vaan.

    • Anonyymi

      Tuskimpa Suomessa anoreksian takia 18 vuotta täyttänyt joutuu (pääsee) pakkohoitoon. Kyllä siihen vaaditaan muut kriteerit.
      Uskoisin että osastolta pannaan ulos jos hoitoon ei sitoudu. Turhaan ei kehenkään rahaa haaskata, osastohoito on kallista. Vuodeosastohoito on noin 230 euroa/vrk veronmaksajille, joten todellakaan ketään ei siellä pidetä täyshoidossa turhaan. Erikoisyksiköissä sitten tietysti enemmän.
      Jos motivaatiota parantua ei ole, pysy suosilla poissa.

      • Anonyymi

        Kyllä pääsee/joutuu. Jos on fyysisesti huono tilanne, esim. sydänoireita tms. ni saa valita meneekö vapaaehtoiseen hoitoon mut jos valitsee, ettei mee, ni pannaan pakkohoitoon. Eli hoitoon on pakko mennä kuitenkin, "vapaaehtosesti" tai ei.

        Pakkohoidossa olevalla on vähemmän oikeuksia, ni vapaaehtosessa hoidossa on sit sellasia, jotka on pakotettu sinne, ku toinen vaihtoehto on suoraan pakkohoitoon ja huonommat oikeudet. Vapaaehtoinen voidaan muuttaa pakkohoidoks kesken hoidon, jos se ei riitä ja fyysinen tilanne vaatii et paino nousee. Pakkohoitoon saa laittaa, jos on vaaraks itselleen. anorektikko on tilanteesta riippuen enemmän tai vähemmän. Mut ei siinä mitään säästä, jos pannaan kotiin oottamaan, et tilanne pahenee ja hoito alotetaan sit vasta, vaikka niin välil tehdäänki. Esim. et hoitoon ei välttämättä pääse jos ei oo tarpeeks laiha. Huvittavaa sikäli, et syömishäiriöö hoitavat kannustaa anorektikkoja laihduttaa enemmän jos haluu apua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1490
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1180
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      879
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      801
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      685
    7. 52
      680
    8. 76
      586
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe