TUIn turistit Tukholman kautta Suomeen

Anonyymi

Tuonne Thaimaan osioon on joku kirjoittanut Iltiksessä näkemästään uutisesta, jonka mukaan TUI keskeyttää lomailijoiden lomat ja lennättää suomalaiset Tukholman kautta Suomeen. TUIn mukaan Tukholman kautta lentäminen on turvallisuuskysymys.
Tässä yksi postaus ketjusta:

""Nyt Kreikassa lomailevat suomalaiset evakuoidaan ruotsalaislennoilla Ruotsin kautta takaisin Suomeen."

Juu, TUI hoitaa homman noin. Luin Iltiksestä. On kuulemma turvallisuus tärkein ratkaiseva tekijä, kun on päätetty lentää ruotsalaisten mukana Tukholman kautta Helsinkiin.

Sehän tässä kummastuttaa, että miksi menomatkalla ei kuitenkaan lennetty turvallisesti Tukholman kautta, vaan otettiin tarpeeton riski ja lennettiin suoraan Kreetalle. 😁"

TUI kertoo korvaavansa kahden viikon lomalaisille heidän menettämänsä viikon lomasta kunhan he jättävät hakemuksen asiasta. Tästä voimme päätellä, että TUIn toimistossa ei tiedetä, ketkä ovat kahden viikon lomalla, koska TUI ei osaa hyvittää puolta maksetusta hinnasta ilman hakemusta.

2

773

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Tästä voimme päätellä, että TUIn toimistossa ei tiedetä, ketkä ovat kahden viikon lomalla, koska TUI ei osaa hyvittää puolta maksetusta hinnasta ilman hakemusta."

      Ei TUI voi kaikkea osata! 🤣 Vaikka Rodoksella lomailleet tuotiinkin kesken loman turvallisesti Ruotsin kautta takaisin Suomeen, TUI lähettelee yhä sähköpostimainoksia, joissa kerrotaan ilmeisen turvattomista suorista lomalennoista moneen paikkaan.

    • Anonyymi

      Tuin verkkosivuilla sanotaan: "Me pidämme sinusta huolta koko matkasi ajan." Samoilla sivuilla kerrotaan, että paluulentoon saattaa tulla muutoksia, ja on mahdollista, että "Tietyissä tilanteissa voit joutua itse järjestämään kuljetuksen alkuperäiselle lentokentälle." Tui pitää asiakkaistaan huolta, mutta odottaa heidän itse järjestävän lentokenttäkuljetuksensa.

      Saavuin Tuin matkalla Mallorcalle aikoinaan, ja lentokentällä ei ollut yhtään suomea osaavaa opasta. Tästä ei minulle ongelmaa syntynyt, sillä osaan kyllä muitakin kieliä kuin suomea. Sen verran Tuita kuitenkin matkani kiinnosti, että kolme päivää myöhemmin opas kävi henkilökohtaisesti hotellillani kyselemässä olinko saapunut ja majoittunut sinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      149
      1095
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      330
      924
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe