Pidin Ville Taviota hyvinkin fiksuna nuorena miehenä, joka voisi liittyä jopa meihin Kokoomuslaisiin, mutta nyt tulikin iso Mutta. Nuori mies ei olekaan fiksu, vaan hän paljastuu puolueensa kaltaiseksi. Miksikö? Mieheksi, joka on (näin vanhemman naisihmisenkin silmin on hyvin pukeutunut) kaikkine piirteineen vain toivoton minkäänlaiseen poliittiseen yhteistyöhön. Nyt en usko enää mihinkään "jytky 3.", sillä niin surkeaa oppositiopoitiikkaa Perussuomalaiset toteuttavat.
Hävettää olla turkulainen, osa 2.
Anonyymi
35<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Persut on parasta muut tulee kaukaa perästä. Vanhat ryvettyneet puolueet ovat LAHJOITTAMASSA suomalaisten rahat ulkomaille.
Suu kiinni (henkisesti)köyhä rasistijuntti
Se kalikka kalahtaa, elikkä osu ja uppos. Varmaan arka paikka kannattaa puolueita jotka ovat ajamassa suomea kreikan tielle. Onneksi suurin osa suomalaisista on jårki porukkaa, joka kyllä konkretisoituu seuraavissa vaaleissa.
Ville on liian fiksu liittyäkseen tuhon talousrikollisten ja veronkiertäjien kokoomukseen.Kokoomuksen alamäki jyrkkenee päivä päivältä aina kun Petteri avaa suunsa.
Ville oli riemuissaan ja suu mesingillä Ronald Trumpin valinnasta.
Ihmettelen Villen ajatusmaailmaa Trumpin ihailijana. Miksi hän haluaa ihmisille vaikeuksia ? Miksi terveydenhuoltolaki Obamacare pitää kumota vähävaraisten vahingoksi ? Miksi valehtelu ja naisten jalkovälin kouriminen on ihailtavaa ?
Ville Tavion arvomaailma ja siten muiden perussuomalaisten vaikuttaa siis kummalliselta.
Siinä joku demaritampio luulee tietävänsä USA:n asioista
Kaikki persut ovat p*rseestä. Loisia.
Yhtään hyvää tekoa ei ole tehneet Arkadianmäellä Suomen hyväksi.
Pelkkää leukojen louskutusta, että kansa luulee niitten jotain tekevän.
Ei oppositiossa mitään tehdä.
Opposition yksikään esitys ei mene koskaan läpi.
Vain raastupia persut kuormittavat eli veronmaksajaa siinäkin.
Persut maksaa veroina kansalaisille joka kuukausi 600000.
Se sisältää niiden palkat ja puoluetuen.
SDP2020 kunniaksi listaan tähän ketjuun esimerkkejä muutamista veikkaushäviöillä rahoitetuista SDP-järjestöistä. Jos näiden rahoitus vähenee kaatuuko hyvinvointiyhteiskunta?
Näitä on niin paljon, ettei kaikkia saa yhteen ketjuun mahtumaan.
Kansainvälinen kehittämis- ja yhteistyöyhdistys Baltic Region ry. Veikkaushäviöitä 265.543€ (2018-2020).
Toiminnanjohtaja Diana Laine, Turun Eurooppalaiset Sosialidemokraatit ry:n puheenjohtaja.
Sosialidemokraattiset Opiskelijat
65.000€ veikkaushäviöitä v. 2020.
Järjestö kampanjoi EU-vaaleissa pääministerien Rinne & Marin erityisavustaja
Tuulia Pitkäsen puolesta (ihan laillista).
Demarinuoret
sai 469.000€ veikkaushäviöitä 2020.
Huomasiko kukaan, esittikö järjestö pelikoneiden poistamista tuulikaapeista #SDP2020 ja jos esitti, menikö esitys läpi?
Nuorten Kotkien Keskusliitto sai 628.000€ veikkaushäviöitä 2020. En löytänyt tietoa siitä, kuinka suuri osa veikkaushäviöistä käytetään lasten toimintaan.
EKLElinvoimaa
saanut 4.451.042€ veikkaushäviöitä 2017-2020. Mainostaa Veikkausta, vaikka eläkeläiset pelaavat tuulikaapeissa eläkkeensä, lääke- ja ruokarahansa.
Hlöstö: 17.
Vaikuttaa lähinnä SDP/AY-eläkeläisten vapaa-ajanviettokerholta.
Bonus-SDP-järjestönä vielä
työväen sivistysliitto
Tukea ainakin
OKM:ltä ainakin digikoulutukseen.
Hallituksessa amattiyhdistyksiä ja #veikkausperhe-järjestöjä.
Jäsenmaksun suuruutta en löytänyt. Ylläpidetäänkö järjestöä veikkaushäviötuilla kiertoteitse?
Jne...
Vasemmisto hallitus taas maksoi suomalaisille 20 miljardia, näin aluksi.
Vielä pahempaa on se kun on syntynyt turkulaiseksi.
Persu on pelkkä populisti puhuu mitä haluat kuulla mutta kaikki tehdään vain ääntenkalastelun takia ts. valehtelevat alusta loppuun saakka ja lupaavat vaikka kuun taivaalta jos se johtaa siihen että saavat äänessi. Valtaan päästyään ovat samanlaisia sikoja kuin muutkin kusettajat.
Persut eivät ole ratkaisu mihinkään ongelmaan, itse persut ovat yksi lisäongelma muiden joukossa. Asiat eivät ole yksinkertaisia eivätkä ratkaisut toteudu yhden puolueen tahdon mukaan, persut eivät osaa toimia yhteistyössä muiden puolueiden kanssa, se jos mikä on tyhmää touhua.
Ei jatkoon persuja,populisti on pelle ja valehtelija!
Eiköhän kaikki puolueet lupaile olemattomia, ja kalastele ääniä. Demarit lupasi vappusatasen, ja vastusti oppositiossa kiivaasti öljylämmitteisen talon energian muutoksia, jottei mökin mummo joutuisi vaikeuksiin. Kuinkas sitten kävikään, kun lupauksillaan voitti vaalit takki kääntyi oitis, sataselle ei löydy rahaa, ja lämmityksenkin vaihto on kirjattu hallitusohjelmaan. Näin toimii populismi.
Tavio ja muut persut ovat toimineet fiksusti kun vanhempaa naiskokkaretta harmittaa noin kovasti :)
Vaikken Kokoomuslainen olekaan niin olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Tavio kyllä menetti aika monta ääntä ryhtyessään "persuilemaan". Luulin hänen olevan ainoita ns. järjen ääniä nykyisessä puolueessa, mutta väärinpä luulin.
Onko sitten järkevää lahjoittaa rahaa ulkomaille? Mihinköhän se raha menee?hallitus sanoo, että rahan käyttöä valvotaan tarkkaan uskoo ken uskoo itse en siihen usko. Eu rikkoo nytkin omia sääntöjä, ja on maita jotka eivät noudata eu säännöksiä, eikä siihen kukaan puutu. Rikkaat maat saksa ja muut olisivat voineet itse pelastaa pankkinsa. Eu tulee kuitenkin lopulta hajoamaan omaan mahdottomuuteensa, ja hyvä niin.
On. On järkevämpää tukea ihmisiä omissa maissaan. Persut kannattavat vain Venäjää ja EUta rikkovia maita.
Onko Italiassa tosiaan nälänhätä ja ovat tulossa tänne elleivät saa miljardien tukia?
Mä en diggaa taviota mun favo on Annika saarikko
Miksi ihmeessä vaikka Ville kannattaa umpirehellistä kunniallista Trumpia.
Nyt tuli lisää sontaa Tavion päälle, jos kävisi kuten hän haluaisi:
Kaikki asumistukea saavat joutuisivat ilmoittamaan tulojen noususta, joka johtaisi pieneen asumistuen pienenemiseen.
Kaikki ne köyhimmät taloudet, jotka eivät saa lapsilisiä, jäisivät täysin ilman koronatukea!!
Tyhmä! En enää äänestä Persua, jätän äänestämättä... huoh.
Tavio on selvästi rikkaiden puolta, ja aloittaja onkin siinä asiassa oikeassa. Harmillista tietenkin on se, että kelpaako Ville enää Kokoomukseen. Itse vannoutuneena Perussuomalaisena ja tavallisen ihmisen puolesta taistelevana laskisin Villen rauhassa Kokoomukseen. Meidän puolueessa on nykyään liikaa yrityshenkisyyttä ja suurin osa meidän äänestäjistä on kuitenkin rehellisiä työtätekeviä. Kokoomuksen tien ei pitäisi olla meidän tiemme.
Kukaan muu ei Perussuomalaisia mukaan haluaisi,
kuin ehkä ainoastaan Kokoomus.
Ovat samoilla linjoilla,
joten toivottavasti hyväuskoiset entiset äänestäjänsä ovat järkiintyneet.
Mummojen suosikki, musta kuoleman enkeli Marin alkaa jo itsekin uskoa ettei hänen sosialismillaan tämän maan työllisyyttä nosteta eikä taloutta pelasteta.
Maitopurkkeja alkaa jo junaan pakkautua! Tiedättekö mikä on koulusurmaajan sukunimi?! Lukekaa lehdistä!
Tavio huuteli väliin tuolla pääministerin ilmoituksen jälkeen tulleessa keskutelutilaisuudessa. Ei antanut muiden puhua asiaansa huutelematta väliin.
Mitä tuo kertoo ihmisestä: öykkäri.
Lyhyet nasevat välihuudot kuuluvatkin eduskuntaan. Aina ollut niin parlamenteissa käytäntö jo antiikin kreikan ja rooman valtakunnan ajoista lähtien.
Miksi Ville Tavio väitti Jyväskylän murhan yrittäjiä ulkomaalaisiksi vaikka oli toinen viime vuonna erotettu Persu.
Ei rehellisin turkulainen ole.
Oletko idiootti tai muuten vaan vähä-älyinen. Uhrihan itse kertoi olleen arabien näköisiä, vasta myöhemmin osasi epäillä tai kertoa oikeaan suuntaan. Kaikissa puolueissa ollut väkivalta tapauksia, jopa murhia, persuilla taitaa olla vähiten. Tuossa ollut henkilökohtainen syy, lahtareilla ja punikeilla syyt olleet perinteisesti poliittisia.
Tavio liikaa kallellaan kokkareihin, eikä kukaan täysijärkinen kokkareita äänestä ellei ole miljonääri veronkiertäjä. Saapa nähdä loikkaako jossain vaiheessa.
Ville huusi etukäteen Jyväskylän Perussuomalaisten murhaajaehdokkaaksi ulkomaalaisia, mutta totuus olikin lähempänä kuin oma nenä. Murhaajaehdokkaat kun olivatkin ääripersuja, ja näinpä valhe kapsahti taas kerran omaan koipeen. Täysin mahdollista myös saattaisi olla, että Ville olisi jopa etykäteen tietoinen koko hankkeesta, mutta en toki väitä sitä. Vieläkö joku äänestää Tavioita, tai koko pelkkään valheeseen perustuvaa puoluetta? Kun Persut sanovat, että hallitus "hyysää" maahanmuuttajia niin pitäisi katsoa peiliin. Persujen ollessa hallituksessa Suomeen tuli kymmeniä tuhansia pakolaisia. Nykyhallituksen aikana niitä on tullut muutama sata. Persut Huutavat noista muutamista sadoista ja vaikenevat kymmenistä tuhansista. Politiikkaa ei edes yritetä harrastaa, mutta valehtelua ja pönötystä senkin edestä.
Pitäkää turkulaiset tämä toope orpopoika siellä lukkojen takana. Orpo huutaa naama punaisena ja haukkuu kaikkea liikkuvaa. Kyllä on nyt vaikeaa olla oppositiossa kun viime hallituskaudella sai köyhät kyykkyyn. Ei osaa edes hävetä omaa tyhmyyttään.
Sehän on kokkareiden prototyyppi, huutaja poika ja tyhjät tynnyrithän kumisee eniten.
Tyhjä tynnyri tosiaan. Viime hallituksen kikyt ja taksilait on muistissa samoin koulutuksen kurjistaminen. Pidä Petteri nyt suu kiinni ettet näytä vielä tyhmemmältä kuin olet.
Mistähän Turkuun kaltaisiasi hulluja siunaantunut. Ei ne pakolaisvyöryt persujen tilaamia ollet ja ilman persuja olisitte ottaneet paljon enemmän, nytkin oikein haette niitä kun eivät itse tunge maahan.
Demarit tehneet kymmeniä vuosia juuri niin kuin kokkareet ja kepulit haluaa, näyttävt taipuvan nytkin, samoin toimii vihervasurit ja monissa asioissa olette vielä pahempia. Onneksi persut eivät ole kaltaisanne.
Persuna ihminen on tyhmimmillään.