Kunnanjohtaja avaa reitit, jonka jälkeen halukkaat voivat testata reittejä. Tapahtumassa voi myös kokeilla Ristijärven kunnan maastopyöriä.
Kahvitarjoilu.
Tervetuloa!
Ke 12.8.2020 maastopyöräreittien -merkkaamistalkoot klo 15.00 alkaen Saukkovaaralla. Luvassa kahvit ja makkarat. Tervetuloa!
Maastopyöräily- ja vesiurheilukeskus reitistöineen -hanke
Maastopyöräreitit avataan pian
10
894
Vastaukset 10
- Anonyymi
Maastopyöräreitistö loistohomma!
Ja kevyen liikenteen väylät muutenkin kunniaan! - Anonyymi
Vielä kun saisi Saukkovaaralle kiipeilypuisto, esimerkkiä vuokatin seikkailu/kiipeilypuistosta.
Kävijöitä riittäisi, myös kuntoportaat. Nämä on tulevaisuuden matkailukohteita Suomessa. Luonto ja luonnossa tekemiset. - Anonyymi
Halvimpia ja helpoimpia tapoja luoda viihtyisyyttä on tehdä kevyenliikenteen väyliä. Varsinkin, jos tekee ilman talvikunnossapitoa.
- Anonyymi
Olisiko reiteistä tarkempaa tietoa saatavissa?
- Anonyymi
Kaipaisin myös, kartta olisi kova. Tai huikeaa olisi .gpx tiedostot reiteiltä!
- Anonyymi
Maastopyöräilyreittien alku Saukkovaaralla lähellä hiihtokeskusta.
Reittejä on kolmen tasoisia: helppo, keskivaikea ja vaikea. Jokainen reitti on toistakymmentä kilometriä.
Helppo reitti on nimeltään Salomonin reitti, ja se on saanut nimensä ristijärveläisestä kansanedustajasta Salomon Pulkkisesta.
Keskivaikea reitti on nimeltään Saukonreitti.
Vaikea reitti on Koljatin reitti Koljatinvaaran mukaan.
- Anonyymi
Paljon maksaa pyörien vuokraus, hinnasto?
- Anonyymi
Vuokrattavana on kaikkiaan seitsemän sähköavusteista maastopyörää. Niitä hallinnoi paikallinen 4H. Kolmen tunnin vuokra on 15 euroa ja vuorokauden vuokra 30 euroa. Pyörät noudetaan kirpputorin aukioloaikana osoitteesta Koulutie 7, Willa Wanha. Sinne ne myös palautetaan, ellei vuokrattaessa toisin sovita.
https://www.ristijarvi.fi/vapaa-aika/maastopyoraily.html
- Anonyymi
Omallakin kitkalla saa varmaan ajella?
- Anonyymi
Saa tietty
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 96941
- 59868
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41635
- 61632
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33538Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478- 45476