Tena Lady siteet

Anonyymi

Hei. Käyttääkö kukaan tenan siteitä ovatko hyviä? Itse olen 36 vuotia nainen ja virtsa alkanut karkailemaan. Terveyssiteet ei riittävästi auta? Tarvitsen paremman suojan. Kannattaako kokeilla Tenaa vai jotain halvempaa sidemerkkiä, joka tarkoitettu virtsankarkailuun?

5

1512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten on mahdollista ettei sulle ole kukaan kommentoinut mitään...?
      Olen ymmärtänyt ettei terveyssiteet toimi kovin hyvin virtsan kanssa, mutta virtsankarkailuun tehdyt käy muuhunkin.
      On ne varmaan ihan hyviä, tosin tiedän vain niistä isommista. Taitavat olla markkinoiden kalleimpia, enkä tiedä onko hinta vs. laatu ihan sopivassa suhteessa. On myös saksalainen tuote, esim. tämä: https://m.media-amazon.com/images/I/617GJs dXoL._AC_UL480_QL65_.jpg ja on vähintään yhtä hyvä ellei jopa parempi.

      Monisairas

    • Anonyymi

      Käytän ajoittain Tena Lady Mini Magigia koska virtsankarkailu on lähinnä tiputtelua (ehkä riittäisi isompaankin lirahteluun). Tuo suoja on siitä hyvä että se on ohut ja sisältää ainetta joka neutraloi virtsan hajun. Tuollaista neutralointiainetta ei ole kuukautissuojissa ja silloin voi tuntua pissan hajua.

      • Anonyymi

        Ai että ihan oikein "taikasuojia" (en oikein ymmärrä tuota nimeä tällä). Joo kyl ne varmaan pisaran tai pari imee 😉 ja semmoneen käy varmaan melkein mikä vaan.
        Neutraloinnin lisäksi tarvitaan vähänkin isommilla määrillä tarpeeksi nopeaa imukykyä.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Olet aika huomattavan nuori. Eikö asia kannattaisi tutkituttaa lääkärissä, eikä vain siivota jälkiä? Heikentää elämänlaatua nuorella ihmisellä virtsainkontinenssi. Millainen ajattelit tilanteen olevan vaihdevuosien jälkeen, jos vain vaipoilla hoidat? Eli mene lääkäriin.

    • Anonyymi

      Käy gynekologilla ja pyydä kokeiluun silikoninen uretrarengas. Voi auttaa niin, että voit unohtaa koko virtsankarkailun. Toimii mekaanisesti painamalla virtsaputken litteäksi, virtsaaminen onnistuu vessassa silti ihan normaalisti. Toteutuksena, aamulla laitat renkaan emättimeen, illalla otat pois ja peset sen. Itse olen käyttänyt jo 5 vuotta, lisänä kevyin inkontinenssisuoja tai pitkä pikkuhousunsuoja. Auttaa ainakin ponnistusinkontinentissa, pakkoinkontinenssista en tiedä kun ei minulla sitä ole. Kustannus noin 70 euroa, suositus vaihtaa uuteen kerran vuoteen. Itse olen kerran vaihtanut isompaan, eli kahdella renkaalla menty 5v ja lomapäivinä ja joskus kipeänä olen ollut ilman, muuten aina päivät paikallaan. Yhtään tulehdusta ei ole ollut, puhdistus ihan normaalilla käsisaippualla muutaman päivän välein, muulloin vain huuhdotaan puhtaaksi yöksi laatikkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe