Hei. Käyttääkö kukaan tenan siteitä ovatko hyviä? Itse olen 36 vuotia nainen ja virtsa alkanut karkailemaan. Terveyssiteet ei riittävästi auta? Tarvitsen paremman suojan. Kannattaako kokeilla Tenaa vai jotain halvempaa sidemerkkiä, joka tarkoitettu virtsankarkailuun?
Tena Lady siteet
5
1586
Vastaukset
- Anonyymi
Miten on mahdollista ettei sulle ole kukaan kommentoinut mitään...?
Olen ymmärtänyt ettei terveyssiteet toimi kovin hyvin virtsan kanssa, mutta virtsankarkailuun tehdyt käy muuhunkin.
On ne varmaan ihan hyviä, tosin tiedän vain niistä isommista. Taitavat olla markkinoiden kalleimpia, enkä tiedä onko hinta vs. laatu ihan sopivassa suhteessa. On myös saksalainen tuote, esim. tämä: https://m.media-amazon.com/images/I/617GJs dXoL._AC_UL480_QL65_.jpg ja on vähintään yhtä hyvä ellei jopa parempi.
Monisairas - Anonyymi
Käytän ajoittain Tena Lady Mini Magigia koska virtsankarkailu on lähinnä tiputtelua (ehkä riittäisi isompaankin lirahteluun). Tuo suoja on siitä hyvä että se on ohut ja sisältää ainetta joka neutraloi virtsan hajun. Tuollaista neutralointiainetta ei ole kuukautissuojissa ja silloin voi tuntua pissan hajua.
- Anonyymi
Ai että ihan oikein "taikasuojia" (en oikein ymmärrä tuota nimeä tällä). Joo kyl ne varmaan pisaran tai pari imee 😉 ja semmoneen käy varmaan melkein mikä vaan.
Neutraloinnin lisäksi tarvitaan vähänkin isommilla määrillä tarpeeksi nopeaa imukykyä.
Monisairas
- Anonyymi
Olet aika huomattavan nuori. Eikö asia kannattaisi tutkituttaa lääkärissä, eikä vain siivota jälkiä? Heikentää elämänlaatua nuorella ihmisellä virtsainkontinenssi. Millainen ajattelit tilanteen olevan vaihdevuosien jälkeen, jos vain vaipoilla hoidat? Eli mene lääkäriin.
- Anonyymi
Käy gynekologilla ja pyydä kokeiluun silikoninen uretrarengas. Voi auttaa niin, että voit unohtaa koko virtsankarkailun. Toimii mekaanisesti painamalla virtsaputken litteäksi, virtsaaminen onnistuu vessassa silti ihan normaalisti. Toteutuksena, aamulla laitat renkaan emättimeen, illalla otat pois ja peset sen. Itse olen käyttänyt jo 5 vuotta, lisänä kevyin inkontinenssisuoja tai pitkä pikkuhousunsuoja. Auttaa ainakin ponnistusinkontinentissa, pakkoinkontinenssista en tiedä kun ei minulla sitä ole. Kustannus noin 70 euroa, suositus vaihtaa uuteen kerran vuoteen. Itse olen kerran vaihtanut isompaan, eli kahdella renkaalla menty 5v ja lomapäivinä ja joskus kipeänä olen ollut ilman, muuten aina päivät paikallaan. Yhtään tulehdusta ei ole ollut, puhdistus ihan normaalilla käsisaippualla muutaman päivän välein, muulloin vain huuhdotaan puhtaaksi yöksi laatikkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741