Kelaan töihin

Olen hyvin menestynyt yrittäjä jolla on massia päällä. Mietin että jos menisi Kelaan töihin ja aina kun sinne tulisi työtön niin ehdottaisin että kyseinen henkilö MENISI TÖIHIN.
20235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Siinähän sinulla riittäisikin tekemistä kun näkisit asiakas määrän.

Äänestä
  • Aloitus väärä olen menestynynyt yrittäjä
    Ei noilla aivoilla voi o lla menestynynyt voi olla ettämolet ns. Tukiyrittäjä jonka vuoksi suom i velkaantuu kun ette pärjää ilma yritystukia.

    Äänestä

Menisi töihin? Sun yrityksees vai?
Luuletko, että tänä päivänä mennään töihin niin kuin ennen wanhaan?

Äänestä
  • kyllä ne ennen vanhaan eläneet niin luulevat , valitettavasti

    Äänestä

Älä mene töihin, firman pomo ihmettelee kuka sinä olet, voi soittaa poliisin paikalle ja joudut putkaan.

Ensin pitää olla mukava sopimus töistä, mene vasta sitten töihin.

Äänestä

Vuosia sitten tarjouduin menemään Migriin palkatta käsittelemään turvapaikka-anomuksia, mutta sieltä soitti joku nainen ja kieltäytyi tarjouksesta.

Äänestä
  • NiiJust.
    Sitten, kun menis töihin, heti kieltäydytään.

    Hyvä, että otit esiin tämän ongelman.

    Äänestä

  • Puhutaan työn vastaanoattamisesta ja tuossa juurikin tapahtui niin että Migrin virkailija kieltäytyi vastaanoattamasta työtä jota tarjottiin.

    Äänestä

Olen miettinyt myös vaihtoehtoa hakea kelaan töihin . Lääkärit ja kroppa on työkyvyttömyyseläkkeen kannalla , mutta kela eri mieltä. Nyt roikun sairaslomalla te toimiston listoilla kelan päivärahalla.

Äänestä
  • Sinne vaan taitaa olla 1000 ihmisen vaje.

    Äänestä

"Olen hyvin menestynyt yrittäjä jolla on massia päällä.". Juu, niinhän kaikki tänne kirjoittavat ovat.

Äänestä
  • Hehehe...tuskin ovat kun pers kärpäsiä

    Äänestä

Joutuukohan Kelassa allekirjoittamaa sopimuksen missä vähäksi aikaa työllistetty sitoutuu tekemään huolimattomasti päätöksiä siten, että Kela maksaakia tukia vähemmän.

Äänestä
  • Siellä tehdään kateus testi ensin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siellä tehdään kateus testi ensin

    Mikä taas puuttuu te virkailijoilta,heille opetetaan syyllistäminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä taas puuttuu te virkailijoilta,heille opetetaan syyllistäminen.

    Hehehe...koska olet viimeksi joutunut käymään. Aika hiljasta

    Äänestä

  • Vähäksi aikaa? Kai sinä olet hakemassa töitä pitemmäksi aikaa, vai onko työttömänä niin hyvät etuudet ettei kiinnosta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hehehe...koska olet viimeksi joutunut käymään. Aika hiljasta

    SYYLLISTÄVÄT puhelimessa 1.1.2021 alkoi se isompi vahtiminen, itelläni on ainankin kateellinen, ihan kuin hänen pussista pois syyllistäjä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    SYYLLISTÄVÄT puhelimessa 1.1.2021 alkoi se isompi vahtiminen, itelläni on ainankin kateellinen, ihan kuin hänen pussista pois syyllistäjä.

    Niitähän riittää muutenkin , eivät vain tajua lakia vaikka sieltä saavat itsekin eläkkeitä ja vaikka mitä

    Äänestä

Eikös sitä voisi mennä Kelaan harjoittelemaan. Noin aluksi voisi harjoitella odotussalissa penkillä istumista ja jonottamista. Siinä samalla voisi täytellä hakemuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen hyvin menestynyt yrittäjä jolla on massia päällä. Mietin että jos menisi Kelaan töihin ja aina kun sinne tulisi työtön niin ehdottaisin että kyseinen henkilö MENISI TÖIHIN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu