voikun

Onkos kellään tietoa miten nuo ovipahvit irtoaa? Itse en uskaltanut kauheasti ruveta niitä vääntelemään, eikä siinä kauheasti näytä ruuvejakaan olevan. Toisen puolen ovikaiutin on ilmeisesti rikki ja pitäisi päästä kurkaamaan josko sille voisi jotain tehdä.


Kiitoksia kaikille vastanneille.
1390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mutta kotikonstein onnistuu. Olettaen, että sulla on -96 -> malli. Aloita siitä "sähköyksiköstä", siitä lähtee pieni suojalevy ruuvin edestä, sitten siinä on vielä pari muutakin ruuvia. Toinen näkyi muistaakseni aukaisukahvan takaa jotenkin, toinen paljastui jonkun toisen levyn takaa (en nyt jaksa lähteä autolle katsomaan). Se pahvin alareuna on myös 3:lla ruuvilla kiinni. Aina sanotaan, että reikä hukassa kun ei ole karvoja ympärillä. No nyt on karvat, minkä seasta etsiä, kyllä sieltä ne ruuvireiät löytyy ;-) Ruuveja on koko pahvissa jotain 7-8 kpl yhteensä, sitten vain kevyellä voimalla nykimään irti niistä metalliklipseistä, joita on tasasin välein lisäks.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ovipahvit kirjoitti:

Onkos kellään tietoa miten nuo ovipahvit irtoaa? Itse en uskaltanut kauheasti ruveta niitä vääntelemään, eikä siinä kauheasti näytä ruuvejakaan olevan. Toisen puolen ovikaiutin on ilmeisesti rikki ja pitäisi päästä kurkaamaan josko sille voisi jotain tehdä.


Kiitoksia kaikille vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu