Phuket ja Lapin matkailu yrittävät jotain kuplamallia, jossa ei olla tekemisissä paikallisten kanssa.
Onnistuuko tuollainen Pattayalla ?
Onnistuuko tuollainen Pattayalla ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ei tule onnistumaan, ei missään. Ainut paikka on etelänapa, sielläkin saattavat pingut antaa vaikka minkä pasiliskon.
Kohta aukeaa Phuket;
https://thethaiger.com/hot-news/tourism/phuket-may-open-to-international-tourists-on-october-1-with-conditions-attached
Tuon artikkelin mukaan Pattiksellekin pääsee Phuken kautta, jos lusii vielä ylimääräisen viikon Safe and Sealed planin mukaisesti eli alueella lekotellen.
Ei pääse resut iho kosketukselle, olen ottanut selvää. Voin vakuuttaa, soitin phuketin kuver nöörille ei pääse pallo .mahat
Mites mandariinikainalot, pääsevätkö siemenistään ?
entäs satsumat ja klementiinit ?
kuten Kallio on opettanut, kuplassa ei voi elää
Jo nyt valtaosa Lapin ulkomaalaisturisteista, siis niistä, jotka luulevat tulevansa revotulia katsomaan, oleskelevat täydessä "kuplassa ". Harva niistä edes osaa suksia laittaa jalkaan.
Eli, ei mitään uutta.
taitaa nasu jäädä edelleenkin puutteeseen...
Voin vakuuttaa että ei tule onnistumaan phuketissa, liian kallista ja hankalaa, pattaya turistikohteena taitaa olla taputeltu valmiiksi.
Enemmänkin kannattaa miettiä mikä on uusi normaali.
Lerppa sä et tiedä normaaleista mitään. Aivosi kun ei vaan yksinkertaisesti toimi normaalisti. Olet epänormaali. Ei hyvällä tavalla vaan ikävällä tavalla epänormaali.
Hienoa laita vaan parit luritukset tulemaan, niin saamme tuta sinun normaalit.
Kyl taikkui pitää päästä panee, jon ton mene
Niin, noin se on, Thaimaa on paikka, jossa voi ja pitää elää tavallisen kansan elämää.
Tässähän onkin nudismille uusi tulevaisuus, etelän lämmössä, ei pohjoisten hankien keskellä.
Mitäpä järkeä sinne on lähteä jos pitää pysytellä pikallisessa hotelliryppäässä ja beachillä, eikä voi tyttöbaariin lähteä.
Taidan jättää väliin, vaikka todennäköisesti sinne hotellille tinder tyttöjä onnistuisi kutsumaan. Pitäisi valita sellainen hotelli, jonne pääsyä ei juurikaan pystyttäisi valvomaan.
US News kysyi kuudeltatuhannelta yrittäjältä mikä maa houkuttelee eniten perustamaan yritystoimintaa. Ykkäsvastaus oli Thaimaa.
Vaikka numerosenssu kuinka haukkuu Thaimaata ja kertoo tulevan kusiset paikat kaikille, niin monilla mittareilla se vaan on ykkönen. Maailman parhaiten koronasta selvinnyt maa ja maailman paras maa yrittää. Suomi ei pärjää kummassakaan kategoriassa.
Ehdota TATlle tuota nudismia, saattavat innostua.
Toivottavasti pääsen sinne kuplaan oman rakkaan haarapääskyn kanssa.
Lapin Matkailu aloittamassa yt:t, 2000 lle kenkää. Tässä alkaa Nälkämaan laulu soida.
Nou hätä, menevät vain kotiin kuten thaimaalaiset ja jos ei liiketoiminta kestä parin kuukauden notkahdusta niin on parempikin pistää pillit pussiin.
Lähde: 2010
Jatkan vielä että ei lapin sijoittajilla ole mitään hätää, odottavat vaan nousukautta ja taasen kaikki hyvin.
Ei rasita velkataakat eikä muutkaan velvoitteet siinä määrin, että sijoittajat kärsisivät.
Tietolähde edelleen 2010.
Nyt myös kantautuu tietoja, että monet perinteisesti ruskalle suunnanneet ryhmäreissaajat ovat vallitsevan koronatilanteen takia peruneet tulonsa tältä syksyltä. Ruskaa Pakkasettomassa.
No, enää ei pääse Eestiinkään. Potato perunakellariin.
Osui silmään kirjoitus oppaiden ahdingosta nyt kun asiakkaita ei ole ja kuinka se vaikuttaa monen talouteen kun tyttäjen sukulaiset eivät saa rahaa ja tytöt eivät osta tavaraa katukauppiailta
https://thethaiger.com/news/opinion/thai-government-refuses-to-acknowledge-the-red-light-economy
Tuttu paikka muuten tuossa kuvassa Red Point Bar soi kutosella, olen tuon baarin yläkerrassa usein käynyt pikaisella. Hyvä paikka, yleensä nuoria ja nättejä tyttöjä töissä.
Pakkoraossa tässä on kaikki valtiontaloudet. Oli hämmästyttävää, että ruotsiottelu sallittiin, mutta taloudellinen paine oli niin kova.
Kyllä se lappi-yrittäjien antama paine avaa lopulta Suomenkin talouden. Thaikkula on samassa kusiraossa.
Voipi olla että Red point bar on suljettu, kun Google meinaa että on suljettu pysyvästi. Harmi sinänsä.
Jännää että Google tietää missä olen käynyt, vaikka en kyllä mitään Facebook päivityksiä sieltä tehnyt. Muistelisin kyllä että olen ehkä siellä käynyt myöhemminkin, mutta ehkä sitä Google ei ole rekisteröinyt. Mistä lie se tietonsa saakin.
"Suljettu pysyvästi
Red Point Bar on suljettu pysyvästi. Ehdota muutosta, jos tämä ei pidä paikkaansa.
Red Point Bar
3,8
37 Google-arvostelua
Baari
Osoite: Pattaya, Bang Lamung District, Chon Buri 20150, Thaimaa
Kävit täällä 2 vuotta sitten
Näkyy vain sinulle
26. jouluk. 2018
Näytä aikajanalla Poista"
Pattayalle on pystytetty ylijäämä kuplahalli. Turistit voivat mennä sinne lusimaan karanteenia.
Phuket aloittaa kokeilun ko kuplamatkailusta alkaen 1.10, mutta koska sallitut lennot hoitaa Thai airways suoraan phuketiin, niin luultavammin sinne pääsee joskus lokakuun lopulla.
Tavallisille lomalaisille tällä uutisella ei ole mitään merkitystä, koska ensinnäkin kustannukset ovat kovia.
Kallis lento, lähin lähtöpaikka on Tanska.
Kalliit covid-testit, kaksi kpl.
Karanteeni, mikä pitää viettää kalliissa hotellissa, ainakin nyt hyväksytyt hotellit ovat aika kalliita.
Jos aikoo viettää talven Thaimaassa, niin sittenhän ko kustannuksilla ei ole merkitystä, mutta muuten its no deal...
Resupetterit eivät pääse vielä pitkään aikaan Naimaaseensa. Hyvä näin, me emme täällä Phukessa kaipaa savolaisia Juntteja.
Ketkä "me"? Sinä et sensei ole Thaimaassa käynyt vuosikymmeneen ainakaan. Eilen kokkailit lohta Chiang Maissa ja nyt olet Phukessa välttelemässä savolaisia juntteja.
Kelapäivä ollut Suomessa eilen. Sitä on taas hommattu vähän viinaa rohkaisemaan pyhää vihaa ja se auttaa kehittelemään mielikuvitustarinoita "Phukesta".
Mutta sensei on gepardimaisen nopea. Kerran hän lähti Chiang Maista harlikalla Bangkokiin. Vartin päästä hän olikin vienyt harlikan takaisin kotiin ja oli jo ilmassa lennolla kohti Bangkokia. Koneessa oli laadukas wifi. Ennenkuin kone oli ehtinyt laskeutua, hän oli jo taksissa kohti Hua Hinia. Hetken päästä hän olikin taas Suvarnabhumin lentoasemalla.
Siitä meni hetki niin hän oli taas taksissa. Samana iltana hän olikin sitten Phuketissa jo tunnin päästä. Hieman tuppaa rönsyilemään nuo huippunopean miljonäärismiehen matkakertomukset.
Kyllä nyt siltä näyttää, että Lappi ja Phuket kuplaa toteuttavat.
Eivät uskoneet Suomen politikot, että ihan kuplassa voitaisiin olla, ruotsalaisia aletaan päästää, ei muita. Eli laivat pelastetaan, ei lapin matkailua.
Mitä täällä Lapissa on tullut kuultua, alkavat sulkea oviaan näistä majoituslaitoksista. Kun kauppa ei käy, niin se ei vain käy.
Moni lähtisi mielellään odottamaan parempaa aikaa Pattayalle, kun vaan pääsisi maahan.
Kaveri laittoi videon perjantailta Pattayalta isosta yökerhosta. Täysi meno päällä ja tupa täynnä. Ei koronasta tietoakaan.