Kissa tappanut kaninpoikasia

Anonyymi

Mitä mieltä olette kissanomistaja, miten toivoisitte minun toimivan jos kyseessä olisi sinun kissasi?
Mulla siis ulkona aivan talon vieressä on kanihäkki ja koppi johon oli syntynyt 9 ranskanluppa poikasta. Jäljellä 4. Ja ollaan mietitty miten on voinut mystisesti niitä hävitä kun ei ole karkauskolojakaan. Kattoa aitauksessa ei ole kun aita n150 cm korkea. Tänään aamulla nähtiin kissa vaanimassa, tod näk naapurin kissa. Meijän kissaan puput olivat tottuneet ja eivät varmaan osanneet pelätä vaaraa. Häädettiin kissa pois ja koitin nopeasti jämäverkon palasta suojata reunoja jotta kissa ei pääsisi helposti ainakaan häkkiin. Onko vika minun kun en pidä häkissä kattoa jotta se on helppo siivota ja olla siellä, häkki siis 3x3 m. Katon tekemiseenkin menisi taas rahaa ja aikaa. Ja harmittaahan poikasten menetys, yhdenkin piti jäädä kotiin, kirjavan, mutta sekin viety. Häkissä myös muutama aikuinen kani mutta vain poikasia (jotka jo 4 vk) viety. Eikä häkistä tai sen ympäriltä löydy karvaa, verta tai muuta.. Niin että miten pitäisi toimia naapurin kanssa, en haluaisi kuitenkaan huonoja välejä kun tähän vasta muutettu

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko jälkeenjäänyt? Yhtä hyvin sinne katottomaan häkkiin on vaikka varis voinut mennä poikaset hakemaan. Katso peiliin ja tee elukoillesi turvalliset oltavat. SINÄ niistä vastuussa olet!

      • Anonyymi

        Kissat kuuluu pitää itsellä, jos ei pysy ksnnattaa luopua.
        Toki kanilaan laitetaan kunnon aidat,verkot,laattapohjaa ja harkot reunoille ettei irtokoirat,kissat,ketut ,haukat tai supit niitä vie!

        Mutta,se ei poista sitä tosiasiaa,että omistaja on aina vastuussa lemmikeistään,ja ne on pidettävä itsellä.
        Eli,loukku vireeseen,ja mirrit löytölään.Se on kissojen ja luonnoneläintenkin etu.


    • Anonyymi

      Kyllä sinun kannattaa nyt mennä asiasta kertomaan kissan omistajalle.Kerrot mikä rahallinen menetys,ja onhan tuossa muutakin surua.Hyvä jos kuva olis kissasta sinun pihalla todisteeksi.Omistajan kuuluis huolehtia ettei kissansa kulje muiden pihoille,laki kieltää sen.Metsästyslaki,sieltä löydät.
      Pihaan tulevan kissan,sen voi loukuttaa ja toimittaa löytöeläintalolle.Loukulla se on helppoa viedä,tonnikala hyvä syötti.
      Valitettavasti usein käy niin,että kun irtokissanomistajalle asiasta kertoo, he vain suuttuvat.Vaikka ovat itse aiheuttaneet laittomasti toimimalla kissansa aiheuttamat ongelmat.Meillä naapuri ei tajunnut,ettemme halua hänen kissojaan ulostamaan pihallemme.Välit meni, ja toinen naapurimme kuskas ne kissat löytöeläintalolle,josta eivät niitä edes hakeneet.Ainakin luulen,että oli heidän kissoja

    • Anonyymi

      Kanit on vienyt joko lintu tai kissa.

      Et voi kissaa syyttää ellet ole tapahtumaa nähnyt. Tietenkään kissa ei saa sinun tontillesi tulla, joten ota se seuraavan kerran kiinni ja vie omistajalleen tai löytölään.

      Laita kanihäkkiin edes jonkinlainen katto (esim. pleksi tai verkko) jonka voit tarvittaessa siirtää syrjään. Ei pitäisi olla liian kallista, ja kumpi tärkeämpää, lemmikkiesti turvallisuus vai raha?

      • Anonyymi

        Loukku valiikisi kissaa varten,tpimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      69
      4313
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      68
      4158
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3572
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3143
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2812
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2572
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2354
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      25
      1491
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1292
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      75
      1079
    Aihe