Nyt työuraa takana noin 20 vuotta erinnäisiä LVI asennus ja huoltotöitä ja talotekniikan insinöörin tutkinto kiinnostaisi, onko ketään kuka olisi 40v ikäisenä vielä hommaan lähtenyt? Olisi kiva kuulla miten on sujunut, opiskelujen kesto jne. Onnistuuko AMK:ssa hyväksiluku?Työnohessa olisi ajatuksena itsellä käydä.
Aikuisena Amk?
3
69
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata koska nykyään palkka yleensä maksetaan aina tasan tes mukaan niin todennäköisesti palkka tippuisi aika paljon. Katso oman alan toimihenkilö tes niin saatat yllättyä palkan pienuudesta. Tietysti kokeneemmille maksetaan enemmän, mutta duunarihommien kokemusta ei tietenkään lasketa. Itselläni myös sama ongelma AMK-paperit taskussa mutta duunarina tienaan enemmän koska kokemus.
- Anonyymi
Ei sitä palkkaa kannata aina miettiä, jos vain kiinnostaa tai yhtään siltä tuntuu niin opiskeleen vain. Opintovapaalla voi kaksi vuotta opiskella ja saada aikuiskoulutustukea, ainahan sitä vanhoihin hommiin takasin pääsee. Tekevälle löytyy töitä aina ja tuommosta työkokemusta työnantajatki arvostaa. Nimim. Amitsu-> AMK ja näillä näppäimillä maisterin paperit Aallosta taskussa, enkä päivääkään ole katunu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä palkkaa kannata aina miettiä, jos vain kiinnostaa tai yhtään siltä tuntuu niin opiskeleen vain. Opintovapaalla voi kaksi vuotta opiskella ja saada aikuiskoulutustukea, ainahan sitä vanhoihin hommiin takasin pääsee. Tekevälle löytyy töitä aina ja tuommosta työkokemusta työnantajatki arvostaa. Nimim. Amitsu-> AMK ja näillä näppäimillä maisterin paperit Aallosta taskussa, enkä päivääkään ole katunu.
Kyllä varmasti työnantaja arvostaa kun saa korkeakoulutetun osaajan alle duunarin hinnalla. Harvassa on ne jotka suostuu halvalla niitä töitä tekemään...olet oikein korvaamaton. Suosittelisin käyttämään niitä korkeastikoulutettuja aivoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673