Mitäs nyt?

Anonyymi

Hmm, mietin tuossa, että mitäs nyt kun alkoholi on tuhonnut avioliiton, parisuhteen, ystäviä sekä muuta.
Olen perinteinen ”huomenna lopetan” tyyppiä. Edes parisuhteen lopettamisen uhkailu toiselta osapuolelta ei saanut minua lopettamaan. Kohtuudella käytän, mutta sekin on kuulemma kielletty sekä alkoholismia. Ymmärrän kyllä. Toiset ovat toisenlaisia ja mielipiteitä on.
Lupasin yrittää. Sekään ei kelvannut. Yritin, muttei voimat riittäneet kuitenkaan.
Nyt kun olen ollut selvinpäin jo tovin, minulle sanotaan että olet vaan kännissä ja valehtelet? 🤔

13

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä on sellaisia asioita, että puheet ja lupaukset eivät auta. Juopottelun lopettamiseen tarvitaan hyvin vähän tai ei mitään eli anna alkoholijuomien olla. Ei ne väkisin sinun suuhusi tule.

      Olen ollut alkoholisti tai olen vieläkin. Mutta alkoholijuomat pysyvät kaapissa! Ei tee mieli yhtään edes koskea, kun hiukankin muistan sitä kurjuutta, mitä juodut juomat aiheuttivat. Näin on hyvä!

      Siis mitään ei tarvitse tehdä, anna vain juomien olla juomatta.

    • Anonyymi

      Ootte onnenpekkoja. Ite haluisin olla kans alkoholisti mut en kehtaa mennä ostamaan kaljaa :D Sitähän joutuis kantamaan koko aika kaupasta lisää.

      • Anonyymi

        Mitä vittua?? Haluaisit olla alkoholisti??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä vittua?? Haluaisit olla alkoholisti??

        Tuo on vaan joku 14v jonne.


    • Anonyymi

      Ap kirjoittaa siitä kun nyt on selvinpäin ja silti valitetaan että oot kännissä jne...

      Jos ja kun juomisen lopettaa niin ei ole välttämättä hyvä asia jäädä kiinni vanhoihin ystäviin, parisuhteisiin tms. Etenkin jos on ollut kitkaa ihmissuhteissa.

      Kun raitistuu niin voi lähteä etsimään uusia tuulia ja uusia ihmissuhteita.
      Uudet ihmiset elämässä eivät ole kiinni entisessä ajassa eivätkä syyttele ja ole epäuskoisia.
      Ihmiset jotka ovat olleet kuvioissa jo juomisen aikana eivät halua luottaa ja uskoa uuteen, muuttuneeseen/raitistuneeseen ihmiseen.

      • Anonyymi

        Näinhän tuo varmasti on. Kurjaa vaan kun olemme samassa työpaikassa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän tuo varmasti on. Kurjaa vaan kun olemme samassa työpaikassa

        No joo, ymmärrettävää että tuo vaikeuttaa asioita.


      • Anonyymi

        Näin on. Justiinsa pistin ne ihmiset poies mitkä liittyi juomiseen. Helpotti vähäsen


    • Anonyymi

      Usein joutuu laittamaan koko elämän remonttiin siinä vaiheessa kun lopettaa juomisen.
      Ainoa asia josta luopuu ei ole alkoholi.

      Monesti se kaikki voi tuntua vaikealta mutta ajan myötä huomaa kannattiko vai ei, ja yleensä huomaa kannattaneen.

    • Anonyymi

      Olen alkoholisti aina silloin kun haluan olla eikä ole parempaa tekemistä. Päätän aina milloin olen ja milloin en ole alkoholisti. Ennakolta määräilen itseäni.

    • Anonyymi

      Virallinen alkoholistin tunnusmerkistö on: viinilasi päivässä on alkoholistin tunnusmerkki.

    • Anonyymi

      On erittäin yleistä, että kun jonkun toisen ihmisen vaatimuksesta lopettaa juomisen tai tupakoinnin, niin se sama ihminen jostain kumman syystä jatkaakin edelleen samasta asiasta valittamista. On myös mahdollista, että nalkuttaja keksii jonkin uuden valituksen aiheen. Valittamisellaan nalkuttajat saavat toisen yleensä retkahtamaan uudestaan paheisiinsa ja sitä he ilmeisesti monesti haluavatkin jotta voivat valittaa tuttavilleen kuinka "meidän Pentti alko taas juomaan".

      Kuten on jo mainittu, niin päihteiden käytön lopettamisen jälkeen elämä pitää pistää muutenkin "remonttiin". Muutoin et päihteistä tule kokonaan eroon pääsemään, joku toinen pitää siitä nimittäin huolen jos et itse.

    • Anonyymi

      ihan vaan telkun kattelua ja töissä käyntiä. ilman elämän tarkoitusta, yksin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      186
      2388
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1315
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1068
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1028
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      96
      1026
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    Aihe