Hiljainen paikka hakusessa

Tietääkö kukaan mikä olisi sellainen todella hiljainen paikka, mihin ei kuulu lainkaan mitkään liikenteen äänet, jonka yläpuolella eivät lennä lentokoneet eikä kuulu muitakaan koneen ääniä? Vain luonnon omat äänet? Suunnittelen telttailemaan lähtemistä pidemmäksi aikaa, kunhan tälläinen paikka vain löytyisi, esim. Lapista jostain? Toinen asia on se ettei minulla ole autoa, liikkuisin pyörällä. Kuinka kauaksi tuolta pitäisi lähteä kauppaan? Kiitos vastauksista etukäteen.
111183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi siis olla muuallakin kuin Lapissa, kunhan on hiljainen.

Äänestä

Lisään vielä, että kuntoni ei ole mikään hyvä, en ole sinänsä lähdössä vaellukselle, vaan etsin vain jotain hiljaista telttailupaikkaa, jossa voisi olla pidemmän aikaa.

Äänestä

Taisit kysellä ao. asiaa jo aiemmin. Vastaan hieman eri sanoin kuin viikko sitten. Eli jos haluat pois äänistä ja olla silti lähellä kylää asiointia varten niin mene Nuorgamiin. Mäen alla on viina- ja ruokakaupat, parturit, manikyyrit, jne. Pari kilometriä nouset kyliltä Pulmankijärven suuntaan ja olet hyvässä paikassa. Sieltä korkeimmalta kohalta polkaset vaikka idän suuntaan eikä ole kettään. Poljet mäen alas ja kapuat länteen. Ei kettään. Ei edes lentokonneita. Se on Kaldoaivissa parasta. Kaikkein pahin/ paras paikka on siellä järven etelepään mastolla ja siitä länteen. Sieltä alkaa tosin olla kauppaan melkoinen matka.

Äänestä
  • Kiitos ehdotuksesta! Tuota voisi harkita vakavastikin kun ruokakaupatkaan eivät ole tuon kauempana. T. Ap

    Äänestä

Aloin todella miettimään teemaa. Ylempi-Sivakkajärvi Inarissa. Autolla menin 5 vuotta sitten paikkaan. Ja sillä pois. 1,5 viikkoon en kuullut mitään muita kuin lintujen metelöintiä (kesäkuun alkua). Semmoinen puoliksi metsätalouden tappama alue, sopi siellä kuitenkin olla. Se hiljaisuus taitaa olla kuitenkin semmoinen homma, että se on kokijasta kiinni. Osa kokee äänet (kuten minä misofoonikko) vastustuksina... tavallaan.

Äänestä
  • Hiljaiset paikat on pelottavia, kun olen tottunu meteliin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hiljaiset paikat on pelottavia, kun olen tottunu meteliin.

    Tottuminen puoli luontoa maalaiselle. Omalla kohdalla totuin meteliin (rata vieressä) ja muuhunkin meteliin sujuvasti. 20 vuotta sitä metakkaa kestin. Tulin hiljaisuuteen. Takaisin maalle. 10 vuotta kaikki ok. Yht´äkkiä katosi unet ja järki. Ei se varmaan äänistä johtunut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hiljaiset paikat on pelottavia, kun olen tottunu meteliin.

    Hyvä pointti. Tuntuu vaan surulliselle, että näin on. Dave laulaa, että hiljaisuus kauneinta musiikkii on.

    Äänestä

  • Kiitos ehdotuksesta. Pystyykö tuonne menemään pyörällä, onko kauppaan pitkä matka?

    Äänestä

Inariin pääsee Eskelisellä tai postiautolla, siitä sitten pieni lento Peltojärvelle. Viikossa ehkä yksinäinen lentokone lentää yli, kalaa saa järvestä ja näin syksyisin marjoja, sieniä ihan siitä teltan vierestä, vesi järvestä. Pärjäilee hyvin viikon, pari aivan yksin. Kammikin siellä on, jos teltta ei riitä.
Toinen vaihtoehto Keski-Suomessa on Multia. Sieltä vuokraat rivitaloyksiön, pyörällä pääsee kauppaan, eikä kukaan häiritse. Joskus lennoston koneet tosin pyyhältävät likeltä, mutta se ei kauan kestä. Tervetuloa!

Äänestä
  • Kiitos vinkistä! T. Ap

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tietääkö kukaan mikä olisi sellainen todella hiljainen paikka, mihin ei kuulu lainkaan mitkään liikenteen äänet, jonka yläpuolella eivät lennä lentokoneet eikä kuulu muitakaan koneen ääniä? Vain luonnon omat äänet? Suunnittelen telttailemaan lähtemistä pidemmäksi aikaa, kunhan tälläinen paikka vain löytyisi, esim. Lapista jostain? Toinen asia on se ettei minulla ole autoa, liikkuisin pyörällä. Kuinka kauaksi tuolta pitäisi lähteä kauppaan? Kiitos vastauksista etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu