"Moderni runous"

Anonyymi

En voi käsittää, miten nykyään on suosiossa tällainen "vapaamittainen" runo, jossa ei ole päätä eikä häntää eikä mitään järkeä. Liekö tämä nyt sitten eräs sen paljon puhutun "vapaan kasvatuksen" rappeutuneista tuotoksista. Kukaan rehellinen ihminen ei sellaista puppua harrasta.

Kyllä runossa on oltava ensinnäkin kunnolliset alku- tai loppusoinnut. Eihän se muuten ole runo, vaan sanoja peräkkäin vailla minkäänlaista järjellistä merkitystä. Se on sitä dadaismia, jota nämä nuoret happopäissään suoltavat. Tietenkin se on heidän piireissään kovin suosittua, koska sitä voi kuka tahansa tuottaa loputtomiin ilman näkemättä vähäisintäkään vaivaa todellisen taiteen eteen. Kokeillaanpa - minäpä kirjoitan 30 sekunnissa tähän nyt runon, jota ei erota "arvostettujen" "modernien taiteilijoiden" "runoista" lainkaan!

Lehmä
heinän tuoksu
karhea kieli
sähköaita
liukumiina - runnellusta säärestä pistää esiin hohtavan valkea luu
hän ei enää koskaan kävellyt.

Noin. Kustantajat ottakoot yhteyttä, eiköhän tuon perusteella minun pitäisi jo saada hyvä sopimus kokonaisesta runokirjasta. Finlandia-palkinto lienee myös jo selviö.

Kuka tahansa voi lätkiä satunnaisia sanoja paperille tai tietokoneen sanojenkäsittelyyn. Mihinkä siihen edes ihmistä tarvitaan, laitetaan vaikka tietokone arpomaan koko "runo" saman tien. Eihän sitä kukaan erottaisi näiden "modernien runoilijoiden" jorinoista.

Mitä ilmeisemmin on todistettu, etteivät nämä nykynuoret ole lainkaan edes lukeneet oikeaa runoutta, kuten Leinoa, Hellaakoskea, tai Koskenniemeä. Kyllä totuus on se, että 1900-luvun puolella ei enää edes syntynyt yhtään suomalaista oikeaa runoilijaa. Kyllä se on nyt loppu. Nykynuoriso on kerrassaan niin rappeutunutta, ettei niistä selkärangattomista nilviäisistä enää tule yhtään mitään.

Tämä on myös suomen kielen harmageddon. Kyllä tiedemiehet olivat oikeassa, kun sanoivat, että suomen kieli katoaa. Eiväthän nuoret enää edes puhu suomea, vaan jonkinlaista mongerrusta, jossa on kai suuri osa amerikkalaisten mustien ghettojen slangia.

4

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka määrittelee oikean?
      Sinun sanasi vai minun sieluni?

      - C. Green
      *nykynuorisoa sitten varmaan, en tykkää Leinoista ja muista riimipönötyksistä*

    • Anonyymi

      Oih nykynuoriso,
      sa olet sen puoliso
      Mut älkäätte huoliko
      Runoist on mittaam
      kuin matoja vaan

    • Kun T.S Elliotin runoja alettiin joskus aikoinaan suomentaa, niin se synnytti suomalaisten runoilijoiden mielissä kipinän moderniin runouteen. Ihan ensimmäisenä Suomessa modernia runoutta alkoivat harrastaa suomenruotsalaiset runoilijat kuten Edith Södergran ja sitten pikkuhiljaa myös suomenkieliset runoilijat.

    • Loppusoinnutonta runoutta on ollut jo kauan, vuosisatoja ja vuosituhansia. Miettikää vaikka japanilaisia tanka-ja haiku -runoja. Ei loppusoinnuttomuus ole mitään uutta, mutta suuren yleisön tietoisuuteen paremmin tuollainen niin sanottu ei-soituva runous tuli toki enemmän 1900-luvun alun kuluessa kuten esim. T.S Elliotin myötä ja Suomessa mm.myös Edith Södergranin ja myöhemmin myös esim. Pentti Saarikosken ja Aila Meriluodon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11428
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2697
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1795
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1483
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1386
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe