En voi käsittää, miten nykyään on suosiossa tällainen "vapaamittainen" runo, jossa ei ole päätä eikä häntää eikä mitään järkeä. Liekö tämä nyt sitten eräs sen paljon puhutun "vapaan kasvatuksen" rappeutuneista tuotoksista. Kukaan rehellinen ihminen ei sellaista puppua harrasta.
Kyllä runossa on oltava ensinnäkin kunnolliset alku- tai loppusoinnut. Eihän se muuten ole runo, vaan sanoja peräkkäin vailla minkäänlaista järjellistä merkitystä. Se on sitä dadaismia, jota nämä nuoret happopäissään suoltavat. Tietenkin se on heidän piireissään kovin suosittua, koska sitä voi kuka tahansa tuottaa loputtomiin ilman näkemättä vähäisintäkään vaivaa todellisen taiteen eteen. Kokeillaanpa - minäpä kirjoitan 30 sekunnissa tähän nyt runon, jota ei erota "arvostettujen" "modernien taiteilijoiden" "runoista" lainkaan!
Lehmä
heinän tuoksu
karhea kieli
sähköaita
liukumiina - runnellusta säärestä pistää esiin hohtavan valkea luu
hän ei enää koskaan kävellyt.
Noin. Kustantajat ottakoot yhteyttä, eiköhän tuon perusteella minun pitäisi jo saada hyvä sopimus kokonaisesta runokirjasta. Finlandia-palkinto lienee myös jo selviö.
Kuka tahansa voi lätkiä satunnaisia sanoja paperille tai tietokoneen sanojenkäsittelyyn. Mihinkä siihen edes ihmistä tarvitaan, laitetaan vaikka tietokone arpomaan koko "runo" saman tien. Eihän sitä kukaan erottaisi näiden "modernien runoilijoiden" jorinoista.
Mitä ilmeisemmin on todistettu, etteivät nämä nykynuoret ole lainkaan edes lukeneet oikeaa runoutta, kuten Leinoa, Hellaakoskea, tai Koskenniemeä. Kyllä totuus on se, että 1900-luvun puolella ei enää edes syntynyt yhtään suomalaista oikeaa runoilijaa. Kyllä se on nyt loppu. Nykynuoriso on kerrassaan niin rappeutunutta, ettei niistä selkärangattomista nilviäisistä enää tule yhtään mitään.
Tämä on myös suomen kielen harmageddon. Kyllä tiedemiehet olivat oikeassa, kun sanoivat, että suomen kieli katoaa. Eiväthän nuoret enää edes puhu suomea, vaan jonkinlaista mongerrusta, jossa on kai suuri osa amerikkalaisten mustien ghettojen slangia.
"Moderni runous"
4
564
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka määrittelee oikean?
Sinun sanasi vai minun sieluni?
- C. Green
*nykynuorisoa sitten varmaan, en tykkää Leinoista ja muista riimipönötyksistä* - Anonyymi
Oih nykynuoriso,
sa olet sen puoliso
Mut älkäätte huoliko
Runoist on mittaam
kuin matoja vaan Kun T.S Elliotin runoja alettiin joskus aikoinaan suomentaa, niin se synnytti suomalaisten runoilijoiden mielissä kipinän moderniin runouteen. Ihan ensimmäisenä Suomessa modernia runoutta alkoivat harrastaa suomenruotsalaiset runoilijat kuten Edith Södergran ja sitten pikkuhiljaa myös suomenkieliset runoilijat.
Loppusoinnutonta runoutta on ollut jo kauan, vuosisatoja ja vuosituhansia. Miettikää vaikka japanilaisia tanka-ja haiku -runoja. Ei loppusoinnuttomuus ole mitään uutta, mutta suuren yleisön tietoisuuteen paremmin tuollainen niin sanottu ei-soituva runous tuli toki enemmän 1900-luvun alun kuluessa kuten esim. T.S Elliotin myötä ja Suomessa mm.myös Edith Södergranin ja myöhemmin myös esim. Pentti Saarikosken ja Aila Meriluodon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681