miehen ja hänen ex vaimonsalapsille niin onko mun pakko hoitaa lapsia? Komentaa en saisi enkä määrätä, mutta katson että se on mun oikeus ja velvollisuus koska olen lasten komas huoltaja. KOulusta en saisi kysyä enkä heidän toisen kodin sen huonomman kodin asioista vaikka olisin huolissani. Mutta exä saa kysyä meidäna isoita vaikkei se lisi sallittua. Mikä oikeus sillä naakalla on kysellä meidän asioita? Ei mikään, minulla on oikeus koska olen ulkopuolinen huoltaja ja huolissani hänen lasistaan. Lapset häiriköitä ja ovat laiskoja, mutta komentaa en saisi, heti alkaa kauhee kiukku. Eivä tymmärrä että minä olen heidän äiti ja oiekus komentaa ja käskeä. Ei tee mitään mitä minä vaadin kova äänisesti vaan huutaa ja reiehuu, ja minäkun kohtelen heitä hienosti. Nämä vaan rääkyy.
Nyt kun ryhdyin yhteishuoltajaksi
2
73
Vastaukset
- Anonyymi
Siis mikä äiti? Lapsilla on jo äiti. Olet isän uusi puoliso ja kyllähän se niin menee jos haluat suhteenne onnistuvan olet mukana perhe-elämässä. Asennehan sen ratkaisee miten onnistut. Tietenkään lasten haukkuminen laiskaksi tai ex puolisonkaan kyseenalaistaminen ei ole ne oikeat keinot. Oma suhteenne tulee tällaisesta asenteesta kärsimään pidemmän päälle.
- Anonyymi
Onhan se lasten äiti jos mies jolla on lapsia ja kersat tulee isän luo, niin se toinen on äiti lapsille. Sehän on perhe, isä, äiti ja lapset!
Kyllä äiti on aina lapselle ä
törkee vaikkei oma olisikaan, uusio äiti varsinkin on se päävastuullinen lasten kasvatuksessa, jolla on omia ja uusia ajatuksia elämiseen.
Lapsia on komennettava ja vahdittava, ja viestitettävä lasten äidille että miten hän voisi parantaa omaa osallistumista lasten elämään, ja ohjata häntä oikeaan suuntaan.
Jos lapset eivät osaa äidiksi sanoa, niin se on isän homma komentaa lapsia sanomaan äitipuolta äidiksi, ja ex vaimon on kannustettava lapsiaan tykkäämään äitipuolesta. Se on yhteisen elämisen ehto että lapset kunnioittaa äitipuolta yli kaiken.
Lapet oppii kun ei anna periksi eikä anne heidän päättää mistään. Tiukasti vaan niin aikanaan kiittää ja ovat onnellisia kun äitipuoli välittää ja kasvattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022252
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231410Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291338- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82796