Milloin alaikäinen saa käyttöönsä oikeuden määräämät vahingonkorvaukset? Täysi-ikäisenäkö? Ovatko ne jollain sulkutilillä siihen asti?
Alaikäiselle tuleva vahingonkorvaus
Anonyymi
482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole olemassa mitään sulkutiliä.
Alaikäiselle maksettava vahingonkorvaus jota tulee hakea itse, taikka alaikäisen vanhemmat/alaikäisen asianajaja (alle 15v) valtionkonttorista viimeistään kolmessa vuodessa eli ennen kuin 3 vuotta on kulunut lainvoimaisen päätöksen päivämäärästä eteen päin.
Oletko vanhemmiltasi selvittänyt onko ne hakeneet, onko asianajaja hakenut ja jos on, onko korvaus tullut ja jos on, niin missä korvaus on.
Jos olet 15 tai vanhempi, korvaus kuuluu sinulle ja jos alle tuon, niin vanhempiesi tulee säilyttää se niin kauan kuin täytät 15 ja antaa sinulle tuo korvaus vähentymättömänä.
Valtiokonttori korvaa oikeuden määräämiä henkilövahinkoja ja kärsimyksen. Esine vahingot, vaikka ne olisivat oikeuden määräämät korvataan vain poikkeustapauksessa.
Jos rikollinen esimerkiksi murtautuu asuntoosi, rikkoon paikkoja ja varastaa omaisuutta, ei valtiokonttori korvaa mitään, koska kyse on esinevahingoista. Vitustusta ei korvata.
Tätä varten onkin olemassa kotivakuutus.
Kun on alaikäisestä kyse, hänen asioitaan hoitaa aina edunvalvoja. Alaikäisn edunvalvonta on joko huoltajalla tai edunvalvojan sijaisella.
15 täyttänyt on luvallinen hoitamaan itse omia raha-asioitaan, tietenkin edunvalvojan suostumuksella. 18 vuotias on kokonaan täysivaltainen, hoitamaan itse omia asioitaan.
Että kysypä edunvalvojaltasi, miten on asiat hoitanut.