Tohatsu 20 ja epätasainen käynti peräaallon saavuttaessa

Hei

Minulla on keväällä ostettu nelitahtinen Tohatsu 20 hp moottori. Kone sinänsä käy hyvin, mutta hiljennettäessä tuntuu että ikäänkuin peräaalto saavuttaisi moottorin ja kone alkaa käydä hyvin epätasaisesti. Ehkä ihan joka pytty ei toimi. Myös punainen varoitusvalo syttyyy.

Kun moottorin sammuttaa ja käynnistää sen uudestaan, käy se taas oikein hienosti. Olen kokeillut hiljentää vauhtia mahdollisimman hitaasti, mutta vene perämoottorikombo nyt näyttää olevan sellainen, että jossain vaiheessa peräaalto saavuttaa koneen ja ilmiö alkaa. Olen kokeillut myös varioida moottorin asentoa ja tuntuisi että sillä voisi olla vaikutusta.

Moottori on lyhytrikinen ja se on kiinni West 500 -merkkisessä veneessä. Hieman alitehoinen toki. Edellenen n. 20 vuotta vanha 20 hp (oikeasti teholtaan 25 hp) Johnson antoi hieman kovemmat vauhdit. Verrattuna edelliseen moottoriin kone tuntuu olevan vähän syvemmällä siellä montussa.

Olisiko kenelläkään näkemystä, mitä silloin tapahtuu, kun kone alkaa nikotella ja olisiko mitään tehtvävissä. Onko koneessa vika vai onko se vain heikosti yhteensopiva tuohon veneeseen?

9

1961

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaa kastella alemman tulpanhatun. Syynä voi olla myös jos on liian vähän öljyä koneessa ja hetkellinen asennon muutos vaikuttaa anturiin ja tiputtaa tehoja. Nelari taitaa olla liian raskas veneeseesi. Oliko vanha johnsson gt?

      • Öljyä ei pitäisi olla liian vähän. Uskoakseni ei ole asennon muutos sinänsä, vaan juuri se hetki kun puoliliukkuvasta moodista vene siirtyy uppoumarunkoiseen moodiin ja peräaalto saavuttaa sen. Oma kuvitelmani on, että siellä on joku reikä josta vesi työntyy hetkellisesti sisään vaikuttaen käyntiin.

        Johnson oli n. vuosimallia 2000 ja ei oleellisesti kevyempi. Tohatsu painaa aika saman verran, noin 45 kg, toki akku tulee lisäksi. West 500 on kuitenkin hyvin leveä perästä ja moottorisuositus 20-40 hp. Kone on vaan aika syvällä montussa. Nykyisin näyttää sama vene uutena vaativan pitkärikisen moottorin.

        Tuo "alemman tulpanhatun" kastelu kuulostaa mielenkiintoiselta. Voisi sikäli sopia, koska tuntuu että joku pytty putoaa pelistä pois.


    • Anonyymi

      Laita sinne kopan sisälle froteepyyhkeen tms. Kangaspala ja testiajolle.
      Luulis selviävän jos sinne vettä tulisi,?

      • Hyvä idea! Teenpä näin ensi kerralla.


    • Anonyymi

      Nostaa moottoria muutaman sentin.

      • Jep. Jokusen sentin varmaan voisi nostaa laittamalla kapean laudan väliin. Kovin paljon pelivaraa ei taida olla, koska potkuri sinänsä pyörii melko sopivalla korkeudella. Toivon, että saan paikannettua miten vesi sinne sisälle tulee ja jotenkin blokattua sen pois.


    • Anonyymi

      Löytykö vika kun mulla vastaava kone tekee juurikin saman, vedi ei pääse kopan sisälle

      • Anonyymi

        Jos ei ole vaihtanut vaihteistoöljyjä niin siirappi jarruttaa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ei ole vaihtanut vaihteistoöljyjä niin siirappi jarruttaa ?

        Kone uusi ja ajettu alle 10h


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1491
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      284
      1060
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      824
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      782
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      629
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      475
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      444
    16. 32
      439
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe