Kokonaan perusturvan varassa elävien ihmisten määrä on kasvanut Suomessa viime vuosina. Vuonna 2017 heitä oli noin 250 000 henkeä, 4,7 prosenttia väestöstä. Määrä on lisääntynyt noin 55 000:lla vuodesta 2010. Suurin syy karenssit, ihmiset ei jaksa te keskuksen piinaa, määrä tulee lisääntymään.................................................................
https://www.soste.fi/perusturva/perusturvan-nykytila-ja-kehittamiskohteet/
https://www.soste.fi/perusturva/perusturvan-nykytila-ja-kehittamiskohteet/
Vastaukset 35
Vanhimmat
Mene töihin jos fyffestä tekee tiukkaa.
Olen pienellä tulolla koko elämän kotiapulaisen käyttörahalla työmarkkinatukea sain yli 4000 päivää. minua ei ole haitannut pienituloisuus olen karsinut kaikki menot minimiin näitä ovat ruoka kaikki harrastukset ei ole tietokoneita, puhelimia, polkupyöriä nyt olen kansaneläkkeellä ja työeläke alle 100 euroa. te -toimisto pakotti 70-luvulla kotiapulaisen hommiin kuntouttava työtoiminta ja työelämävalmennus työllisti hyvin 9 eurolla ei eläkettä kertynyt
Sinä vaikutatkin henkilöltä jolle kuntouttava sopii. Et kai sentään rankkaa dokaamista kuitenkaan ole lopettanut? Jutuista päätellen olet tai ainankin olet ollut "alan mies"...
eEi eläkkeellä enää tarvikkaan tietokonetta ku ei oo työhakua eikä velvotteita.Asumisen kalleus se on kun ei oo halpoja asuntoja se on ongelma.Sairauskulut tulevat eläkkeellä maksamaan jos paljon remppoja.Työmarkkinatuki pitäisi olla takuueläkkeen suuruinen niin parantaisi monien elämää esim,verotus vaan veks olis jo siinä.
Juu, ei ole ylipainoa, kun ei varaa ostaa edes ruokaa. Juon pelkkää kraanavettä. Ruokaa syön joka toinen päivä hiukan.
Kulutus on vedetty nollille. Ei ole varaa edes bussilippuun.
Pitää+vaan+suunnitella+ruokaostoksia.++Niitä+-30%+ja+illalla+-60%++S-tuotteita+saa+halvalla.
Lidl+hyllyssä+oli+riittävän+kokoiset+rasiat+keittoja+1,70+€+ja+puurot++1,30+€+,+joten+vuorokauden+ruoat+oli+yht.+3+€++eli+kuukaudessa+90+€+Siihen+lisäksi+jokin+voimariini+ja+se+1€:n+perusleipä+teen+tai+tarjouskahvin+lisäksi,+niin+kuukauden+elintarvikkeet+on+reilu+satanen.
Joten+perustoimeentulostakin+jää+vielä+350+€+rilluttelluun+ja+kaljan+juontiin.
Tuommoisilla rahoilla ei mennä yhtikäs minnekään.
Ei mitään hätää. Kelalle voi kertoa yhdestä lepopäivästä vielä, vaikka muut lyhentäisivätkin aikojaan. Siis työaikojaan.
Minäkään en jaksanut. Muutin Kainuusta Helsinkiin ja menin töihin. Helpotti heti.
Helsingillä en leuhkisi olisin hyvin hiiren hiljaa.
Ja katso taivaalle kun siellä lentää vaaleanpunainen elefantti
Mieti sitä kun aikuista kohdellaan kun ekaluokkalaista koulussa mitä se saa aikaan.Työttömällä ei ole oikeuksia on vaan velvollisuuksia hakea työhön 9e päivä.Lohdutuksena voin sanoa siellä on vielä tosi moni miten suu sitten laitetaan.
Miks hitossa yli 4 kymppinen hakeutuis enää koulun penkille , ei ole enää mitään hyötyä , mieluiten vaikka vaan kuntouttavissa sillon tällön
Opiskelu kannattaa aina vaikka 60-kymppisenä. Moni on opiskellut uuden ammatin itselleen ja töissä.
joo varmaan kannattaa ainaki kansalaisopisto
Hautausmaalta ei pidä ottaa mitään kotiin mukaan.
On se ny vallan erikoista kun varaa on tukea vieraita valtioita ja otta vieraita kansallisuuksia hoiviinsa,mutta oman maan kansalaisista ei kyetä huolehtimaan. Taitaa olla prioriteetit pielessä asioiden hoidossa. Kyllä omat on kyettävä hoitamaan jos kerran kyetään vieraatikin.
Hyvinhän ne omat hoidetaan. Täälläkin on ties miten paljon keskusteluja, joissa ihmiset kehuskelevat tuillaan ja kertovat miten ihanaa on olla työttömänä.
Näin on. 500€ riittää kuukaudessa varsin mukavasti ja jokunen hilkku jää vielä säästöönkin. Ryypättyä tulee kohtuullisesti, vaatteet, leffat ja kirjatkin saa hankittua tarvittaessa ilman että tekee tiukkaa.
MIeluummin sitä 500€ sorkkaan tulonsiirroilla kuin tonni paskaduunista mikä jäisi vuokran ja sähkön jälkeen liksasta.
Hyvin riittää valtiolta miljarditolkulla lähetellä ulkomaille, kun samaan aikaan suomalaisia kuolee suoranaiseen nälkään ja lääkkeiden puutteeseen rahapulassaan.
täällä tuollainen on mahdotonta jos ei itse ole sössinyt asioitaan. Leikkausjonoon kylläkin delaa mutta eri juttu.
Eiköhän tuo 500 euroa ole pikemminkin 300 euroa tai 400 euroa, karensseista yms. riippuen.
Paljon on porukkaa myös nollatuloilla!!
Heillä on sitten omaisuutta myytäväksi asti.
Suomessa ei ainakaan pitäisi olla sellaisia ihmisiä, joilla ei ole MITÄÄN. Toimeentulotuen ehtoihin kuuluu ihan loogisesti se että ensin varallisuus myytävä pois, varallisuudeksi ei katsota esim. tavanomaisia huonekaluja ja työvälineitä yms.
Saa olla ihan arvotavaraakin jos se ei ole helposti realisoitava asialliseen hintaan.
Asiassa saattaa olla jotain harkinnanvaraisuuksia.
Mutta toimeentulotuki ei voi toimia minkäänlaisena sijoittajan väliaikaistukena, jos osakekurssit sattuu olemaan alhaalla että ei tekisi mieli myydä.
Autonkin voi pitää jos se on arvoltaan alle 2000 euroa, liekö tuo summa enää sama nykyisin, mutta jotain omaisuutta siis voi olla jos sillä ei ole merkittävää myyntiarvoa, ja voihan se tosiaan olla että ostajiakaan niille romuille ei ole. Ei siinä mitään mieltä olisikaan että jokaisen pitäisi alkaa pitämään jotain kirpputoria omista romuistaan :-)
Ennenkuin kukaan autoista innostuu niin voi senkin kyllä kertoa että jos tt-tuelle joutuu, niin ei siinä enää autoakaan kovin pitkään ole varaa ylläpitää. Paljon urbaaneja legendoja toimeentulotuesta, että ei nyt kukaan erehtyisi siitä tulotasosta.
Se riittää juuri välttämättömään eli ruoka ja hygienia, joskus jotain halpoja käyttötavaroita, siinäpä se. Ei kuole nälkään mutta ei sillä mitään kovin kummoisia harrasteita tai muuta elämää vietetä.
Tällä politiikalla eli köyhyyteen pakottamalla eikä mitään tuloja tai omaisuutta sallita tai muuten otetaan tuet pois ajetaan ihmiset ikiköyhyyteen.
Mitä köyhemmäksi tulee niin sitä varmempaa on että köyhyydessä pysyykin ikuisesti.
Jos haluttaisiin oikeasti auttaa vähäväkistä niin olisi kansalaispalkka ja sen päälle saisi palkkatuloa tms. aktiivirahaa...
Suomi on pohjolan persläpi.
NYKYÄÄN 5000E SE MIKÄ SAA OLLA
Tällainen keskustelu täällä on turhaa. Koska jos vanhempi väki kertoo arjestaan niin eliitti ja nuoriso ilkkuu vain takaisin. Molemmat valheen ja sadismin rakastajia.
Tuomio on kerrottu Raamatussa , millainen se tulee olemaan ylpeälle pahuuden rakastajien sukupolvelle.
Vanhojen satukirjojen höpinöistä ei tarvitse välittää.
Valkenee se totuus ja elämän raadollisuus vielä sinullekkin.
On jo valjennut. Siksi raamatut, toorat, koraanit ja muut höpötykset jätän arvottomuuteensa. Ihmisen on turha odottaa kuolemanjälkeistä elämää, vaan kannattaa elää tämä ainoa elämä turhia haikailematta.
Kyllä teidän kannattaisi nyt harkita sitä töihin menemistä ja ottaa ryhti elämään. Tulisi jälki parempi asioiden kannalta koko suomi siistiintyisi. Ottakaa yhteyttä mol.fi siellä teitä ammattitaitoiset ja hyvä sydämmiset koulutetut ihmiset auttavat eteen päin. Jos se marjojen poiminta oli vähän liian epäsopiva niin nyt on tarjolla tarjolla paljon hyvää paikkaa mihin hakeutua. Mennään sinne ja täytetään hakemukset niin lähtee tää homma etenemään siihen mihin kaikki ponnistelee että saadaan suomi jaloilleen. Mennään ja täytetään paikat ja kyllä se siitä sitten taas lähtee. Ollaan avoimia ja ei ollenkaan sillain vastahakosesti olla vaan pyritään näyttämään parasta.