Lähdin ajelemaan toistakymmentä kilometriä hakeakseni vähävaraisille tarkoitettuja koronamaskeja Miehikkälän terveysasemalta. Olen ollut yskäinen ja kovassa päänsäryssä jo viikon.
Minulla ei ollut puhelinta mukanani (en tiennyt että pitää soittaa) ja uskaltauduin kysymään vastaanotosta maskeja. Kaksi nuorta joutilasta siellä istui ja alkoivat ristikuulustella tulojani. Sanoin olevani eläkeläinen, pienellä tulolla, alle köyhyysrajan elävä, mutta en saanut maskin maskia. Vastaanotto oli kolea, tyly ja epäystävällinen.
Onko todella näin, että vähävaraisen tulee pystyä selvittämään eläketulonsa jotenkin kirjallisesti ja julkisesti terveysaseman tiskillä saadakseen köyhille tarkoitetun maskin?
Olen riskiryhmäläinen monisairas, siksikin Kymsote on ohjeistanut terkkarilikkansa aivan pöyristyttävällä tavalla. Hämmästelen!
Kymsote Miehikkälä ei jaa maskeja
Anonyymi
0
651
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706644
- 594512
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283198- 613017
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161905Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271576- 151574
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381505- 341379
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest471303