Aloitan hyvin keskustalaisella mandaatilla, kun lainaan ministeriä

Urheilusta vastaava ministeri Annika Saarikko toivoo Jokereilta harkintaa: "Suomessa on pitkä perinne siitä, että voimme luottaa seuroihin"
Urheilusta vastaava ministeri Annika Saarikko toivoo Jokerien seurajohdon harkitsevan, millaisen viestin seura lähettää päätettyään avata kautensa suunnitelmien mukaisesti Valko-Venäjällä. Jokerit vahvisti maanantaina, että joukkue aikoo avata torstaina KHL-kautensa Minskissä. Valko-Venäjän tilanne on kärjistynyt sen jälkeen, kun maata itsevaltaisesti 26 vuotta hallinnut Aleksandr Lukashenka voitti vilpillisiksi epäillyt presidentinvaalit elokuun alussa. Euroopan unioni ei hyväksy presidentinvaalien tulosta ja on asettamassa Valko-Venäjälle pakotteita. Venäjä johtaa Harkimon entistä seuraa, ja he nyt jopa pakotettuja menemään diktaattorin kentälle. TAI EI KUNNIAN KUKKO LAULA Venäläisiltä.
Urheilusta vastaava tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk) toteaa, että Valko-Venäjän tilanne on huolestuttava länsimaisten arvojen, sananvapauden ja ihmisoikeuksien näkökulmasta.

– Suomessa on pitkä perinne siitä, että voimme luottaa lajiliittoihin ja seuroihin, ja heidän omaan harkintaansa tämäntyyppisissä tilanteissa. On selvää, että Suomen valtionjohdosta on esitetty kriittinen arvio osana koko EU:n yhteisöä siitä, miten Valko-Venäjällä on ihmisoikeustilanne viime viikkoina ja jo paljon sitä ennen kehittynyt, Saarikko sanoo.
Ministeri korostaa, että urheilua ei voi nähdä pelkkänä urheiluna. Hänen mielestään urheilulla on myös eettinen ja arvopohjainen viesti.
– Siksi rohkaisen ja toivon, että Jokerien seurajohto taloudellisista syistä huolimatta harkitsee, millaisen viestin tämä lähettää, Saarikko sanoo.
– Mutta harkinta on heidän omansa."Monesti nähnyt kun jotkut tulevat bussiin rattaiden kanssa ilman, että rattaissa on lasta tai rattaat ovat täynnä ruokaostoksia. Ei ainakaan itseä kiinnosta maksaa sellaisten ihmiste



Otan toiseksi aina kuuman aiheen " energia"
-verrokiksi Helsingin, muutkin kaupungit myös samoin. Miten tulevaisuutta niitä lämmitetään ? Se ei ole ihan pikku juttu, kun pakanen hyvin voi nousta 30 - miinus asteeseen. Vaikka jotkut sanoo, että se silloin laskee..Monesti nähnyt kun jotkut tulevat bussiin rattaiden kanssa ilman, että rattaissa on lasta tai rattaat ovat täynnä ruokaostoksia. Ei ainakaan itseä kiinnosta maksaa sellaisten ihmisten lippuja.

Pitää olla vakaa vuoden lävitse käyvä reaktori. VTT kehittääkin pienreaktoria ja lakimuutoksia tullaan tekemään, joka mahdollistaa SMR:iden käyttöönottoa. Googlessa tämä löytyy "VTT: Fossiilisille kyytiä! VTT kehittää pienreaktoria kaukolämpökäyttöön".
Linkkiä en laita, kun täällä botti on useaan kertaan hylännyt antamani linkit. Joten tyydyn vain antamaan hakusanat.
VTT ottaa tämän käyttöön vuonna 2028 ja se on suhteellisen helppo rakentaa, kun meillä on tietämys ja kaikki tarvittavat siihen rakentamiseen. Harmi vaan, että nämä kaikki olisi voitu toteuttaa jo aiemmin, ellei ideologiat olisi ollut kehitystä estämässä. Suomessa tarvitaan omavaraisuutta energian suhteen. Puu ja turve kyllä kävisi silti ainakin varalla Helsingissäkin, tai lisänä jos ongelmia on lämmön lähteillä.
Kun hiilestä ollaan joskus luopumassa.
Tuollaisia pieniä ydinvoimaloita, muutaman sadan megawatin luokkaa. Kun ei sähköä oteta niin se helpottaa rakentamista ja käyttöä.

Kolmaskin aihe sopii vielä;
Jos vaikka vaunujen kanssa matkustamisesta Helsingissä, varmaankaan monet ette tienneet että se ilmaista. Ja Helsingin seudun liikenne HSL haluaa luopua lastenvaunujen kanssa kulkevien oikeudesta matkustaa ilman lippua joukkoliikenteessä.
Tämä on yksi keino, jolla HSL yrittää paikata koronan heikentämää taloutta. Kuntayhtymä arvioi menettävänsä koronan vuoksi noin 120 miljoonaa euroa lipputuloja tänä vuonna.
HSL:n asiakkuuden ja myynnin osaastonjohtajan Mari Flinkin mukaan harkinnassa on nyt kaksi vaihtoehtoa, joilla voidaan muuttaa lasMonesti nähnyt kun jotkut tulevat bussiin rattaiden kanssa ilman, että rattaissa on lasta tai rattaat ovat täynnä ruokaostoksia. Ei ainakaan itseä kiinnosta maksaa sellaisten ihmisten lippuja.tenvaunujen kanssa liikkuvien liputta matkustusoikeutta.
Jos ensimmäinen vaihtoehto toteutuu, lippu vaaditaan kaikissa julkisissa kulkuvälineissä. Tällöin HSL arvioi saavansa 4,5 miljoonaa lisää lipputuloja.
Toinen mahdollisuus on, että lippu vaaditaan kaikissa muissa kulkuvälineissä paitsi niissä busseissa, joissa ei ole matkakortin lukijaa keskiosassa, johon lastenvaunujen kanssa pitää nousta.
Tällöin lippu pitäisi siis ostaa metroon, ratikkaan, lähijunaan ja runkolinjabusseihin, jotka tunnistaa oranssista väristä. Tällaisten bussien keskiosassa on matkakortinlukija, eikä lippua tarvitse käydä näyttämässä kuljettajalle.
HSL arvioi, että tämä muutos toisi sille 2,8 miljoonaa lisää lipputuloja vuodessa.
-eräs kirjoittaa näin; "Monesti nähnyt kun jotkut tulevat bussiin rattaiden kanssa ilman, että rattaissa on lasta tai rattaat ovat täynnä ruokaostoksia. Ei ainakaan itseä kiinnosta maksaa sellaisten ihmisten lippuja."

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >Monesti nähnyt kun jotkut tulevat bussiin rattaiden kanssa ilman, että rattaissa on lasta tai rattaat ovat täynnä ruokaostoksia. Ei ainakaan itseä kiinnosta maksaa sellaisten ihmisten lippuja.<

      Tuon piti tulla loppuun.
      Pyydän anteeksi hirveää virhettäni.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      68
      1919
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      126
      1381
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1333
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      927
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      348
      868
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      694
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      654
    Aihe