Koiran trimmaus

Miten ihmeessä kolmas trimmaus samalla ihmisellä voi olla meidän trauma. Pyysin trimmaamaan kuin ennenin eli ihan lyhyeksi.
Kuitenkin koiran rinta oli kuin kynityllä kalkkunalla, ei karvan karvaa.

Muutenkin koiran käytös on tosi kummallinen. Se on jo pari vuorokautta saanut juoksukohtausksia, syy joko sattuu tai kutittaa.
Ensin ajattelin että iho kutiaa mitä se ennen ei ole tehnyt tässä määrin.

Vaikka se olisi ns. nukkumassa niin yht äkkiä säntää juoksuun ja taas pitää nuolla jostain. Oli trimmissä maanantaina ja tänään ireet hieman lieventyneet, olen katsonut en paikkoja ja mitään kummallista en ole havainnut.

Mkä voisi olla syy koiran käytökseen?

Päätin kuitenkin että ikinä ei enää niin lyhyeksi. En halua toistoa tälle mutta haluaisin ymmärtää.

2

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisko iho ärtynyt,kutisee,kiristää nipistää.Joskus auttaa joku koirien rasva,joka rauhoittaa punoitusta kutinaa jne.
      Jos oireilee vain kun leikataan ihan lyhyeksi,ei pidä leikata niin lyhyeksi.

    • Kyllä jotain tollasta on. Peffassa kuultaa parin-kolmen sentin viiva joka on kuin haava mutta iho ei ole rikki. Nyt se näkyy hyvin kun muualle hännän alle on jo tullut vaalea nukka. Samoin kainalossa toisessa etutassussa on ikäänkuin verenpurkauma jota luulin ensin isoksi punkiksi. Ei siis verta ulospäin vaan sisäänpäin rikki.
      Kivespussit olivat kutakuinkin karvattomat sekä itse pippelivärkki.
      Olivat varmaan ärtyneitä koska nyt vasta lopettavat punasteluaan ja muuttuvat pikkuhiljaa oikean värisiksi.

      Olin viittä vailla että en peruuttanut koko aikaa. Oli vahva tunne ja pahaolo siitä että vien. Olisi kannattanut uskoa omaa sisintään.

      Tämä oli opiksi ns. kantapään kautta mutta valitettavasti suurin kärsiä on koira.
      Vieläkin harmittaa että vein niin että tekisi mieli parkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3336
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      91
      3095
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      68
      2907
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2852
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2622
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2440
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      51
      2286
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe