Pakko kysyä onko kellään vastaavia kokemuksia?Olin ala ja yläasteella ja 4 :stä tuntemastani urposta tuli virkamiehiä.2:sta poliisi ja 2:sta tullimiehiä.Heitä kiusattiin ja hyljeksittiin,Tyttöjä ei kiinnostanu ku urpoja olivat.Saivat ne jämät mitä toisilta jäi.Hakkasin joskus 16 kesäsenä yhden noista tulevista poliiseista aika heikolle hapelle.Jäi valehtelusta kiinni.Myt kun vanhemmalla iällä katson näitä nyt 30-40 vuotiaita virkamies nössöjä niin ei voi ku nauraa.kyllä sodat käyneet poliisit oli 70-luvulla vielä järjissään näihin piipertäjiin verrattuna.
Koulukiusatut virkamiehet
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valta ja auktoriteetti asema on kutkuttava yhdistelmä jonka avulla pääsee toteuttaan pätemisen tarvetta.
onhan poliisissa paljon kiusattuja, heikkolahjaisia mutta myös kiusaajija, ihan kuten muissakin ammateissa. ja kyllä monenmoista sisältyy henkilö historiaansa...
Yhtä asiaa kuitenkin ihmettelen, miksi poliisi on niin vietävissä heti kun joku keksii höpötellä suulla suuremalla potaskaa jostakusta jonka kokee hankalaksi ja näin selkeesti pyrkii käyttään poliiisia hyväkseen.. no näin kuitenkin tapahtuu koko ajan..
Kiitos kysymyksestäsi. Voin vastata siihen vain omasta puolestani. Se on tällä kertaa virkamiehen näkökulma.
Minua ei kiusattu. Olin toinen niistä kahdesta luokan vahvasta pojasta, joita eivät edes ylempien luokkien kovikset kiusanneet. En silti ollut itsekään kiusaaja. Aivan riittävästi tyttöjen ja naisten suosiota olen saanut elämässäni nauttia.
Joskus minutkin on yritetty hakata. Yritykseksi on jäänyt. Valehtelun takia en ikinä ole ruvennut ihmistä hakkaamaan, enkä muutenkaan pidä mitenkään miehekkäänä lyödä ihmistä jostain muusta syystä kuin fyysiseen hyökkäykseen vastaamiseksi.
Virkamiehenä en ainakaan itse koe olevani mitenkään nössö, vaikka olenkin hyvän matkaa sotien jälkeistä sukupolvea. Eivätpä nuo hallintoasiakkaatkaan ole valittaneet, vaa hyvässä yhteistyössä on menty, vaikka työni luonne on tarkastustyötä, eli joudun kyllä huomauttamaan epäkohdista ja vaatimaan niiden korjaamista.
Toivottavasti kokemuksistani on apua sinulle lapsuudentraumasi käsittelemisessä.
Niin ja lopussahan se totuus sinustakin tuli esiin..itsesi kertomana..ei yllätä.
Miten niin lopussa? Kerroin näkökulman olevan virkamiehen näkökulma heti alussa.
Auttoiko kokemukseni kertominen traumasi käsittelyssä? Muistathan, että Suomessa on kyllä ihan hyvin tarjolla ammattiapuakin.