Koska en ole sadisti-luonteinen kuten 99,9% ihmisistä. Olen parempi ihminen.
Olen todella hyvä ihminen
Anonyymi
1858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuulostaa masokistiselta.
Samassa veneessä ollaan.............
<3
Olet kirjoittanut erittäin rumia ja sadistisia jostakin mulle tuntemattomasta anne-ihmisestä, joten äläpä valehtele itsellesi äläkä muille.
niin ja se vielä, että myös trollaaminen on henkisesti rumaa ja sairasta.
Mitä hyvä on? Hyvä tulee johtaa totuudesta. Ei ole olemassa mitään totuudesta riippumatonta hyvää taikka pahaa. Jos hyvä johdetaan totuudesta ja sinä et elä totuudelle, niin sinä et mitään muuta teekään kuin pahaa eli valhetta. Siksi Raamattu opettaa että kaikki ovat langenneita ja jokaisen täytyy tehdä parannus. Jumala on totuus. Jeesus on totuus. Kaikki mikä poikkeaa Hänestä oikealle tai vasemmalle on valhetta ja vääryyttä. Häntä pitäisi uskoa ja totella.
Ihminen voi uskoa vaikka että totuus on ettei Jumalaa ole olemassa. Tällöin loogisesti ihminen johtaisi hyvän ja pahan tästä "totuudesta", tässä tapauksessa hyvä ja paha menettäisivät merkityksensä. Ei ole mitään syytä tehdä oikein ilman Jumalaa. Vaikka moni ihminen uskoo ettei Jumalaa ole, kukaan ei usko, ettei hyvällä ja pahalla ole merkitystä, etenkin kun vääryys osuu omaan nilkkaan. Ja tämä osoittaakin hyvin pitkälti sen, että Jumala todella on, Häneen ei vain haluta uskoa, koska sittenhän meidän kaikkien pitäisi totella Häntä, mutta se ei kät kaikille.
Ihmisellä on itsetunto ja elämä todella hakusessa, jos pitää suoli24ssa todistella olevansa parempi kuin muut.
Kyseessä on provo, kai nyt sen ymmärrät.
Kaikkihan nämä on provoja jos sinuun uskominen
Silloin on ilman muuta hyvä ihminen. Ihmisyyden suurimmat ongelmat kiteytyy mielestäni tuohon että koemme helposti paremmuutta. Se on toisaalta hyvä mutta toisaalta aiheuttaa kilpailumentaliteettia, joka johtaa mahdollisiinkonflikteihin. Nöyryys on ehdottomasti hyvän ihmisen ainesosa.
Hei, kaikki ajattelee itsestään noin, tuntee moraalista ylenmyyttä muita kohtaan. Se toisaalta suojelee huijaus yrityksiltä, mutta sallii itselle sitte niitä pieniä arkisia pahuuksia, kun näkee oman toimintansa yleisesti ottaen moraalisempana kuin muilla. Ja sitte kun kaikki toimii näin, lopputulema on jotain muuta kuin hyvien ihmisten maailma. Depiksessä ihminen muuten realistisimmin osaa arvioida itseään.
Et ole hyvä ihminen vaan koko olemuksesi kiusaa toisia.
Kommenttisi on järjetön. Koet tarvetta tukea provoja ja valhetta.
Mulle ei tule mieleen yhtäkään ihmistä, jonka "olemus" "kiusaisi" elämääni. Miksi annat vallan jonkun olemukselle häiritä itseäsi?
Hyvä, jos jollakin on hyvin aggressiivinen, väkivaltainen mikä-lie-aura esim. julkisissa tiloissa, saatan huomaamatta vaihtaa takavasemmalle.
Tai jos jostakin kumman syystä en pidä jonkun tuntemattoman ulkomuodosta, voin lakata sitä katselemasta tai vastaavasti miettiä itsekseni, miksen pidä jonkun ulkomuodosta ja mitä tuntemuksia se herättää. Mutta vain huvin vuoksi, ei se mitenkään kiusaa. Jos taas en pidä jostakin henkisessä mielessä, tiedän siihen syyt - sitä paitsi se on normaalia, kukaan ei pidä kaikista eikä kukaan arvosta kaikista. Ei siitä tarvitse edes kohteelle kertoa.
Niin että edelleen, miksi takerrut tuntemattoman OLEMUKSEEN, hän ei ole sinulle mitään velkaa. Katso muualle!
korjaus: eikä kukaan arvosta kaikkia.
Edelleen, ei tule mieleen yhdenkään ihmisen olemusta, joka "kiusaisi" olemuksellaan. Aina voi katsoa muualle, ei tässä kai mitään apinoita olla.
P.S. Ai niin, nettietiketti velvoittanee erikseen kertomaan, etten ole tuo aloittajatrolli.
Eikö?
Minäkin kuulun tuohon samaan kategoriaan. En pidä adhd tyyppisistä henkilöistä. Pidän rauhallisuudesta.
Minä olen vielä parempi, olen siis yksi ainutkertainen täydellisyys. Tämmöistä ei toista löydy, onneksi voin ihailla aina itseäni peilistä niin saa nähdä jotain yhtä hyvää 😏