Ytinvoimsuskovaisille

Anonyymi

Kättä ylös kunnanvaltuutetut nykyiset ja entiset joilla kytköksiä Teollisuuden Voimaan. Vaalit tulossa.

6

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teollisuuden Voima on aikatauluttanut olkiluoto 3 käynnistymään näillä näkymin 2022.
      Neljän vuoden rakennusajasta ja kolmen ja puolen miljardin euron voimalasta tulikin ainakin 14 vuoden ja 12 miljardin painajainen, jolle ei näy loppua. Kuinkahan paljon tästä projektista on vedetty rahaa ohi kirjanpidon?
      On se kumma miten kehitys kulkee. Toimivia voimaloita on rakennettu vuosikymmeniä sitten jo. Nyt ei enää osata mitään, menee rakennelmat uusiksi, kustannusarviot menee monikymmenkertaisiksi, laitosta ei osata saattaa toimintakuntoon, kukaan ei ota vastuuta kun kaikki vaan syyttää aliurakoitsijoita.
      Olisi syytä pakata kapsäkki ja lähteä nostelemaan niiltä seuduilta ennenkuin 2022 joku painaa käynnistysnappulaa. Sitä ei nimittäin tiedä kuinka kauas reaktorin kappaleet lentää jos käy niin kuten ennusmerkit antaa odottaa.
      Siihen taitaa sitten loppua Siemensin pesukoneenvalmistuskin.
      Tähän on menty. Ihmiset ovat ottaneet elämäntyöksi päättymättömän opiskelun, eli lorvimisen korkeakouluissa katteettomien päästötodistusten vuoksi. Niin on turhaa rehennellä millään diplomi-insinöörin papereilla jos ei tiedä mistä vessapaperirulla aukaistaan.
      Hienot on paperit kyllä. Mitään ei enää osata rakentaa kunnolla, ei halvalla, eikä yksinkertaisesti.
      Liian vaikeaksi on osoittautunut jopa maailmankuulun Uncle Benz riisin valmistuttajalle tehdä sellainen pakkaus, ettei riisit ole joka kerran pitkin pöytää kun siitä kaataa. Vaikka on insinöörin paperit.

      • Anonyymi

        Suomalaisia huiputettiin pahan kerran. Ranskalainen rakennuttaja tiesi miten nöyriä suomen nössöjä vedetään huulesta, ja täydestä meni.
        Näillä jo nyt haaskatuilla rahoilla olisi hankittu varmaan korvaavia voimanlähteitä ainakin siksi aikaa, mitä on laskettu voimalan elinajaksi.
        Tosin ei tiedetä saadaanko sitä milloinkaan käyntiinkään.
        Käy vielä niinkuin Istanbulin uusimmalle lentokenttähankkeelle, Ataturk kakkoselle. Hakataan kymmenen vuotta ja hirveästi miljoonia lentokenttään ja aseman rakentamiseen, kunnes viimein huomataan että maa on liian pehmeää, lentokenttäprojekti haudattiin ja rahat meni kankkulan kaivoon.


    • Anonyymi

      Kaksi voimalaa saatiin valmiiksi ja käytössä vuosia,miksi kolmonen ei valmistu?Onko nykyaikana kyvytöntä saada mitään valmista?

      • Anonyymi

        On.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On.

        Älä ny tollai san. Kyl me osataa lainaa ottaa ja ostel vanhettunei kasvomaskei.
        Kumma kun meil o nii pätevä hallitus, et kelvottomat kasvomaskit vanhettuneil päivämääril ei olekkaa kelvottomii ko ne sillattii sanosiva.
        Tuanoini nykko mul on jääkaapissa pikkuse limane lenkkimakkar, nii onks sit kummingi kelvo jos ministeri sanoo et hyvä se o. Sit ei oliskaa ennää limane ko hyvä vaa.


    • Anonyymi

      Tuontisähköllä ku puhdistusjärjestelmässä vikaa....Eurajoki elää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3545
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2790
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      120
      2708
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2388
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2102
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1656
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      41
      1348
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe