Kättä ylös kunnanvaltuutetut nykyiset ja entiset joilla kytköksiä Teollisuuden Voimaan. Vaalit tulossa.
Ytinvoimsuskovaisille
6
143
Vastaukset
- Anonyymi
Teollisuuden Voima on aikatauluttanut olkiluoto 3 käynnistymään näillä näkymin 2022.
Neljän vuoden rakennusajasta ja kolmen ja puolen miljardin euron voimalasta tulikin ainakin 14 vuoden ja 12 miljardin painajainen, jolle ei näy loppua. Kuinkahan paljon tästä projektista on vedetty rahaa ohi kirjanpidon?
On se kumma miten kehitys kulkee. Toimivia voimaloita on rakennettu vuosikymmeniä sitten jo. Nyt ei enää osata mitään, menee rakennelmat uusiksi, kustannusarviot menee monikymmenkertaisiksi, laitosta ei osata saattaa toimintakuntoon, kukaan ei ota vastuuta kun kaikki vaan syyttää aliurakoitsijoita.
Olisi syytä pakata kapsäkki ja lähteä nostelemaan niiltä seuduilta ennenkuin 2022 joku painaa käynnistysnappulaa. Sitä ei nimittäin tiedä kuinka kauas reaktorin kappaleet lentää jos käy niin kuten ennusmerkit antaa odottaa.
Siihen taitaa sitten loppua Siemensin pesukoneenvalmistuskin.
Tähän on menty. Ihmiset ovat ottaneet elämäntyöksi päättymättömän opiskelun, eli lorvimisen korkeakouluissa katteettomien päästötodistusten vuoksi. Niin on turhaa rehennellä millään diplomi-insinöörin papereilla jos ei tiedä mistä vessapaperirulla aukaistaan.
Hienot on paperit kyllä. Mitään ei enää osata rakentaa kunnolla, ei halvalla, eikä yksinkertaisesti.
Liian vaikeaksi on osoittautunut jopa maailmankuulun Uncle Benz riisin valmistuttajalle tehdä sellainen pakkaus, ettei riisit ole joka kerran pitkin pöytää kun siitä kaataa. Vaikka on insinöörin paperit.- Anonyymi
Suomalaisia huiputettiin pahan kerran. Ranskalainen rakennuttaja tiesi miten nöyriä suomen nössöjä vedetään huulesta, ja täydestä meni.
Näillä jo nyt haaskatuilla rahoilla olisi hankittu varmaan korvaavia voimanlähteitä ainakin siksi aikaa, mitä on laskettu voimalan elinajaksi.
Tosin ei tiedetä saadaanko sitä milloinkaan käyntiinkään.
Käy vielä niinkuin Istanbulin uusimmalle lentokenttähankkeelle, Ataturk kakkoselle. Hakataan kymmenen vuotta ja hirveästi miljoonia lentokenttään ja aseman rakentamiseen, kunnes viimein huomataan että maa on liian pehmeää, lentokenttäprojekti haudattiin ja rahat meni kankkulan kaivoon.
- Anonyymi
Kaksi voimalaa saatiin valmiiksi ja käytössä vuosia,miksi kolmonen ei valmistu?Onko nykyaikana kyvytöntä saada mitään valmista?
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On.
Älä ny tollai san. Kyl me osataa lainaa ottaa ja ostel vanhettunei kasvomaskei.
Kumma kun meil o nii pätevä hallitus, et kelvottomat kasvomaskit vanhettuneil päivämääril ei olekkaa kelvottomii ko ne sillattii sanosiva.
Tuanoini nykko mul on jääkaapissa pikkuse limane lenkkimakkar, nii onks sit kummingi kelvo jos ministeri sanoo et hyvä se o. Sit ei oliskaa ennää limane ko hyvä vaa.
- Anonyymi
Tuontisähköllä ku puhdistusjärjestelmässä vikaa....Eurajoki elää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273545Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142790Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1202708Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162388Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182102Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261656Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411348- 1441334