Ytinvoimsuskovaisille

Anonyymi

Kättä ylös kunnanvaltuutetut nykyiset ja entiset joilla kytköksiä Teollisuuden Voimaan. Vaalit tulossa.

6

148

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teollisuuden Voima on aikatauluttanut olkiluoto 3 käynnistymään näillä näkymin 2022.
      Neljän vuoden rakennusajasta ja kolmen ja puolen miljardin euron voimalasta tulikin ainakin 14 vuoden ja 12 miljardin painajainen, jolle ei näy loppua. Kuinkahan paljon tästä projektista on vedetty rahaa ohi kirjanpidon?
      On se kumma miten kehitys kulkee. Toimivia voimaloita on rakennettu vuosikymmeniä sitten jo. Nyt ei enää osata mitään, menee rakennelmat uusiksi, kustannusarviot menee monikymmenkertaisiksi, laitosta ei osata saattaa toimintakuntoon, kukaan ei ota vastuuta kun kaikki vaan syyttää aliurakoitsijoita.
      Olisi syytä pakata kapsäkki ja lähteä nostelemaan niiltä seuduilta ennenkuin 2022 joku painaa käynnistysnappulaa. Sitä ei nimittäin tiedä kuinka kauas reaktorin kappaleet lentää jos käy niin kuten ennusmerkit antaa odottaa.
      Siihen taitaa sitten loppua Siemensin pesukoneenvalmistuskin.
      Tähän on menty. Ihmiset ovat ottaneet elämäntyöksi päättymättömän opiskelun, eli lorvimisen korkeakouluissa katteettomien päästötodistusten vuoksi. Niin on turhaa rehennellä millään diplomi-insinöörin papereilla jos ei tiedä mistä vessapaperirulla aukaistaan.
      Hienot on paperit kyllä. Mitään ei enää osata rakentaa kunnolla, ei halvalla, eikä yksinkertaisesti.
      Liian vaikeaksi on osoittautunut jopa maailmankuulun Uncle Benz riisin valmistuttajalle tehdä sellainen pakkaus, ettei riisit ole joka kerran pitkin pöytää kun siitä kaataa. Vaikka on insinöörin paperit.

      • Anonyymi

        Suomalaisia huiputettiin pahan kerran. Ranskalainen rakennuttaja tiesi miten nöyriä suomen nössöjä vedetään huulesta, ja täydestä meni.
        Näillä jo nyt haaskatuilla rahoilla olisi hankittu varmaan korvaavia voimanlähteitä ainakin siksi aikaa, mitä on laskettu voimalan elinajaksi.
        Tosin ei tiedetä saadaanko sitä milloinkaan käyntiinkään.
        Käy vielä niinkuin Istanbulin uusimmalle lentokenttähankkeelle, Ataturk kakkoselle. Hakataan kymmenen vuotta ja hirveästi miljoonia lentokenttään ja aseman rakentamiseen, kunnes viimein huomataan että maa on liian pehmeää, lentokenttäprojekti haudattiin ja rahat meni kankkulan kaivoon.


    • Anonyymi

      Kaksi voimalaa saatiin valmiiksi ja käytössä vuosia,miksi kolmonen ei valmistu?Onko nykyaikana kyvytöntä saada mitään valmista?

      • Anonyymi

        On.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On.

        Älä ny tollai san. Kyl me osataa lainaa ottaa ja ostel vanhettunei kasvomaskei.
        Kumma kun meil o nii pätevä hallitus, et kelvottomat kasvomaskit vanhettuneil päivämääril ei olekkaa kelvottomii ko ne sillattii sanosiva.
        Tuanoini nykko mul on jääkaapissa pikkuse limane lenkkimakkar, nii onks sit kummingi kelvo jos ministeri sanoo et hyvä se o. Sit ei oliskaa ennää limane ko hyvä vaa.


    • Anonyymi

      Tuontisähköllä ku puhdistusjärjestelmässä vikaa....Eurajoki elää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe