Kättä ylös kunnanvaltuutetut nykyiset ja entiset joilla kytköksiä Teollisuuden Voimaan. Vaalit tulossa.
Ytinvoimsuskovaisille
6
133
Vastaukset
- Anonyymi
Teollisuuden Voima on aikatauluttanut olkiluoto 3 käynnistymään näillä näkymin 2022.
Neljän vuoden rakennusajasta ja kolmen ja puolen miljardin euron voimalasta tulikin ainakin 14 vuoden ja 12 miljardin painajainen, jolle ei näy loppua. Kuinkahan paljon tästä projektista on vedetty rahaa ohi kirjanpidon?
On se kumma miten kehitys kulkee. Toimivia voimaloita on rakennettu vuosikymmeniä sitten jo. Nyt ei enää osata mitään, menee rakennelmat uusiksi, kustannusarviot menee monikymmenkertaisiksi, laitosta ei osata saattaa toimintakuntoon, kukaan ei ota vastuuta kun kaikki vaan syyttää aliurakoitsijoita.
Olisi syytä pakata kapsäkki ja lähteä nostelemaan niiltä seuduilta ennenkuin 2022 joku painaa käynnistysnappulaa. Sitä ei nimittäin tiedä kuinka kauas reaktorin kappaleet lentää jos käy niin kuten ennusmerkit antaa odottaa.
Siihen taitaa sitten loppua Siemensin pesukoneenvalmistuskin.
Tähän on menty. Ihmiset ovat ottaneet elämäntyöksi päättymättömän opiskelun, eli lorvimisen korkeakouluissa katteettomien päästötodistusten vuoksi. Niin on turhaa rehennellä millään diplomi-insinöörin papereilla jos ei tiedä mistä vessapaperirulla aukaistaan.
Hienot on paperit kyllä. Mitään ei enää osata rakentaa kunnolla, ei halvalla, eikä yksinkertaisesti.
Liian vaikeaksi on osoittautunut jopa maailmankuulun Uncle Benz riisin valmistuttajalle tehdä sellainen pakkaus, ettei riisit ole joka kerran pitkin pöytää kun siitä kaataa. Vaikka on insinöörin paperit.- Anonyymi
Suomalaisia huiputettiin pahan kerran. Ranskalainen rakennuttaja tiesi miten nöyriä suomen nössöjä vedetään huulesta, ja täydestä meni.
Näillä jo nyt haaskatuilla rahoilla olisi hankittu varmaan korvaavia voimanlähteitä ainakin siksi aikaa, mitä on laskettu voimalan elinajaksi.
Tosin ei tiedetä saadaanko sitä milloinkaan käyntiinkään.
Käy vielä niinkuin Istanbulin uusimmalle lentokenttähankkeelle, Ataturk kakkoselle. Hakataan kymmenen vuotta ja hirveästi miljoonia lentokenttään ja aseman rakentamiseen, kunnes viimein huomataan että maa on liian pehmeää, lentokenttäprojekti haudattiin ja rahat meni kankkulan kaivoon.
- Anonyymi
Kaksi voimalaa saatiin valmiiksi ja käytössä vuosia,miksi kolmonen ei valmistu?Onko nykyaikana kyvytöntä saada mitään valmista?
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On.
Älä ny tollai san. Kyl me osataa lainaa ottaa ja ostel vanhettunei kasvomaskei.
Kumma kun meil o nii pätevä hallitus, et kelvottomat kasvomaskit vanhettuneil päivämääril ei olekkaa kelvottomii ko ne sillattii sanosiva.
Tuanoini nykko mul on jääkaapissa pikkuse limane lenkkimakkar, nii onks sit kummingi kelvo jos ministeri sanoo et hyvä se o. Sit ei oliskaa ennää limane ko hyvä vaa.
- Anonyymi
Tuontisähköllä ku puhdistusjärjestelmässä vikaa....Eurajoki elää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689