Ytinvoimsuskovaisille

Anonyymi

Kättä ylös kunnanvaltuutetut nykyiset ja entiset joilla kytköksiä Teollisuuden Voimaan. Vaalit tulossa.

6

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teollisuuden Voima on aikatauluttanut olkiluoto 3 käynnistymään näillä näkymin 2022.
      Neljän vuoden rakennusajasta ja kolmen ja puolen miljardin euron voimalasta tulikin ainakin 14 vuoden ja 12 miljardin painajainen, jolle ei näy loppua. Kuinkahan paljon tästä projektista on vedetty rahaa ohi kirjanpidon?
      On se kumma miten kehitys kulkee. Toimivia voimaloita on rakennettu vuosikymmeniä sitten jo. Nyt ei enää osata mitään, menee rakennelmat uusiksi, kustannusarviot menee monikymmenkertaisiksi, laitosta ei osata saattaa toimintakuntoon, kukaan ei ota vastuuta kun kaikki vaan syyttää aliurakoitsijoita.
      Olisi syytä pakata kapsäkki ja lähteä nostelemaan niiltä seuduilta ennenkuin 2022 joku painaa käynnistysnappulaa. Sitä ei nimittäin tiedä kuinka kauas reaktorin kappaleet lentää jos käy niin kuten ennusmerkit antaa odottaa.
      Siihen taitaa sitten loppua Siemensin pesukoneenvalmistuskin.
      Tähän on menty. Ihmiset ovat ottaneet elämäntyöksi päättymättömän opiskelun, eli lorvimisen korkeakouluissa katteettomien päästötodistusten vuoksi. Niin on turhaa rehennellä millään diplomi-insinöörin papereilla jos ei tiedä mistä vessapaperirulla aukaistaan.
      Hienot on paperit kyllä. Mitään ei enää osata rakentaa kunnolla, ei halvalla, eikä yksinkertaisesti.
      Liian vaikeaksi on osoittautunut jopa maailmankuulun Uncle Benz riisin valmistuttajalle tehdä sellainen pakkaus, ettei riisit ole joka kerran pitkin pöytää kun siitä kaataa. Vaikka on insinöörin paperit.

      • Anonyymi

        Suomalaisia huiputettiin pahan kerran. Ranskalainen rakennuttaja tiesi miten nöyriä suomen nössöjä vedetään huulesta, ja täydestä meni.
        Näillä jo nyt haaskatuilla rahoilla olisi hankittu varmaan korvaavia voimanlähteitä ainakin siksi aikaa, mitä on laskettu voimalan elinajaksi.
        Tosin ei tiedetä saadaanko sitä milloinkaan käyntiinkään.
        Käy vielä niinkuin Istanbulin uusimmalle lentokenttähankkeelle, Ataturk kakkoselle. Hakataan kymmenen vuotta ja hirveästi miljoonia lentokenttään ja aseman rakentamiseen, kunnes viimein huomataan että maa on liian pehmeää, lentokenttäprojekti haudattiin ja rahat meni kankkulan kaivoon.


    • Anonyymi

      Kaksi voimalaa saatiin valmiiksi ja käytössä vuosia,miksi kolmonen ei valmistu?Onko nykyaikana kyvytöntä saada mitään valmista?

      • Anonyymi

        On.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On.

        Älä ny tollai san. Kyl me osataa lainaa ottaa ja ostel vanhettunei kasvomaskei.
        Kumma kun meil o nii pätevä hallitus, et kelvottomat kasvomaskit vanhettuneil päivämääril ei olekkaa kelvottomii ko ne sillattii sanosiva.
        Tuanoini nykko mul on jääkaapissa pikkuse limane lenkkimakkar, nii onks sit kummingi kelvo jos ministeri sanoo et hyvä se o. Sit ei oliskaa ennää limane ko hyvä vaa.


    • Anonyymi

      Tuontisähköllä ku puhdistusjärjestelmässä vikaa....Eurajoki elää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6248
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2289
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2149
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1295
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe