Sammakoitten pelastaminen

Anonyymi

Aina kun näen tiellä sammakon, minun pitää kantaa se pitkälle metsään turvaan. Muut ihmiset taas eivät edes huomaa koko sammakkoja.

Olen miettinyt olenko vain yliempaattinen, vain onko tämä OCD-häiriö, josta löytyy paljon tietoa internetistä. Sama häiriö vaikuttaa myös olevan etsivä Adrian Monkilla, joka tietenkin on vain fiktiivinen hahmo.

Psykiatri tarjosi avuksi Nembutal nimistä lääkettä tunne-elämän "tasaamiseksi" ja tarjoutui kirjoittamaan lausunnon eläkkeen saamiseksi. Katsoin kuitenkin internetistä että Marilyn Monroe teki itsemurhan samalla lääkkeellä eli vaikuttaa vähän liian tuhdilta tähän tilanteeseen, eikä eläkkeelle menokaan ole vaihtoehto koska ostin juuri asunnon ja laina pitää maksaa.

Onko muilla ollut samanlaisia, ilmeisesti siis yli-empaattisia oireita, ja miten olette selvinneet asiasta.

1

136

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse pelastan kyllä sammakot, kastemadot kaikenlaiset ötökät maantieltä.
      Olen erittäin eläin- ja luontorakas, ihmisitä en välitä.
      En osaa pitää tätä minään "sairautena" johon tarvitsisin lääkkeitä! Tuntuu todelta hullulta jo ajatuskin. Mutta sinulla on ilmeisesti muitakin oireita koska psykologilla käyt?.
      Empaattisuus on nykymaailmassa puutetavaraa. Ihmiset ovat kylmiä ja omaa etua tavoittelevia. Herkempi ihminen tuomitaan "hulluksi". Itse en aio yrittääkään muuttua. Saan rauhaa ja tasapinoa ja hyvää oloa luonnon läheisyydestä. Kai joku soittaa nyt piipaa-auton?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1414
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      97
      901
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      825
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      547
    Aihe