Kymenlaakson keskussairaala

Anonyymi

Sairaalan rakentaminen liittyy vuonna 1950 hyväksyttyyn lakiin, jossa Kotka määrättiin yhdeksi keskussairaalapaikkakunnaksi. Kouvolaan tiedoksi.

5

220

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itäinen rantarata on Uudenmaan maakuntakaavassa vahvempi vaihtoehto kuin Kouvolan kautta kulkeva ratayhteys – Juuri hyväksytty kaava antaa hyvän pohjan rantaradan edistämiselle. Kouvola kumonnee kaavan, 3 min viive.

    • Anonyymi

      No ei kai joku 1950 hyväksytty laki määrä ettei Kouvolassa saa sairaalaa olla ja Kouvola kustantaa kotkalaisten elämän kuten nyt on. Vielä pitäisi joku Kotkan orkesterikin kustantaa.

      Paljon on saanut tuo Kymsote aikaan. Nyt ollaan lopettamassa Kouvolassa Mäkikylän palvelukeskukin kaikkien muun lisäksi ja ei huolta kouvolalaisista. Kouvolan budjetista silti yli puolet menee Kotkan ylläpitoon.

      Tätähän Sipilän hallituksen aikana silloinen tämän seudun sattuma ministeri joka lopulta oli Sipilän perustaman puoleen ostoministeri sanoi ajavansa ja Keskustan kansanedustaja Laukkanen samoin.

      • Anonyymi

        Sanovat että kaikki muuttuu, mikään ei pysy entisellään.
        Ei pidä paikkaansa, Kouvolalaisten kauna ja kateus Kotkaa kohtaan ei muutu milloinkaan.


    • Anonyymi

      Kouvolan keskustan maisemointi vinkki. Kotkasta voisin olla edullisesti saatavilla Kotkalta siirrettäväksi , esim.uudeksi kaupungintaloksi keskustaan.

      Kasvit valtaavat ja peittävät Kotkan vanhan poliisitalon kuin prinsessa Ruususen linnan.
      Kauniit punaiset köynnökset kiipeävät pitkin rakennuksen seiniä ja pääoven edessä olevia portaita.Ruukinkadulla sijaitsevan rakennuksen omistaa Kotkan kaupunki.

      Uutta asemaa olitte rahoittamassa, eikö niin, joten menköön siirtokustannuksin.

    • Anonyymi

      Kymsote. Pikkuruisessa Kotkassa sairaala jonka kouvolalaiset maksaa. Kouvolassa ei sairaalaa, eikä paljon enää muutakaan toimivaa terveyspalvelua paitsi yksityisellä puolen jos rahaa löytyy. Kotkan Kymsote lopettaa Kouvolasta kaiken, nyt viimeisimpänä Mäkikylän palvelukeskuksen kotkalaistem hyväksi ja kouvolalaiset taas maksaa. Eihän tässä mitään järkeä. Kouvolan kaupungin budjetista menee yli puolet tuohon Kotkan Kymsoteen.

      Kouvolasta pitää lopettaa kaikki että saadaan maksettua Kotkan Kymsote.

      Kotkalaisten kannalta ihan jees. Ja vielä kouvolalaisten pitäisi maksaa Kotkan orkkapoikien kustannukset että kulttuuri ja taiden Kotkassa säilyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1438
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      192
      1425
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      83
      989
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      905
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      81
      902
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      6
      847
    Aihe