Kymenlaakson keskussairaala

Anonyymi

Sairaalan rakentaminen liittyy vuonna 1950 hyväksyttyyn lakiin, jossa Kotka määrättiin yhdeksi keskussairaalapaikkakunnaksi. Kouvolaan tiedoksi.

5

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itäinen rantarata on Uudenmaan maakuntakaavassa vahvempi vaihtoehto kuin Kouvolan kautta kulkeva ratayhteys – Juuri hyväksytty kaava antaa hyvän pohjan rantaradan edistämiselle. Kouvola kumonnee kaavan, 3 min viive.

    • Anonyymi

      No ei kai joku 1950 hyväksytty laki määrä ettei Kouvolassa saa sairaalaa olla ja Kouvola kustantaa kotkalaisten elämän kuten nyt on. Vielä pitäisi joku Kotkan orkesterikin kustantaa.

      Paljon on saanut tuo Kymsote aikaan. Nyt ollaan lopettamassa Kouvolassa Mäkikylän palvelukeskukin kaikkien muun lisäksi ja ei huolta kouvolalaisista. Kouvolan budjetista silti yli puolet menee Kotkan ylläpitoon.

      Tätähän Sipilän hallituksen aikana silloinen tämän seudun sattuma ministeri joka lopulta oli Sipilän perustaman puoleen ostoministeri sanoi ajavansa ja Keskustan kansanedustaja Laukkanen samoin.

      • Anonyymi

        Sanovat että kaikki muuttuu, mikään ei pysy entisellään.
        Ei pidä paikkaansa, Kouvolalaisten kauna ja kateus Kotkaa kohtaan ei muutu milloinkaan.


    • Anonyymi

      Kouvolan keskustan maisemointi vinkki. Kotkasta voisin olla edullisesti saatavilla Kotkalta siirrettäväksi , esim.uudeksi kaupungintaloksi keskustaan.

      Kasvit valtaavat ja peittävät Kotkan vanhan poliisitalon kuin prinsessa Ruususen linnan.
      Kauniit punaiset köynnökset kiipeävät pitkin rakennuksen seiniä ja pääoven edessä olevia portaita.Ruukinkadulla sijaitsevan rakennuksen omistaa Kotkan kaupunki.

      Uutta asemaa olitte rahoittamassa, eikö niin, joten menköön siirtokustannuksin.

    • Anonyymi

      Kymsote. Pikkuruisessa Kotkassa sairaala jonka kouvolalaiset maksaa. Kouvolassa ei sairaalaa, eikä paljon enää muutakaan toimivaa terveyspalvelua paitsi yksityisellä puolen jos rahaa löytyy. Kotkan Kymsote lopettaa Kouvolasta kaiken, nyt viimeisimpänä Mäkikylän palvelukeskuksen kotkalaistem hyväksi ja kouvolalaiset taas maksaa. Eihän tässä mitään järkeä. Kouvolan kaupungin budjetista menee yli puolet tuohon Kotkan Kymsoteen.

      Kouvolasta pitää lopettaa kaikki että saadaan maksettua Kotkan Kymsote.

      Kotkalaisten kannalta ihan jees. Ja vielä kouvolalaisten pitäisi maksaa Kotkan orkkapoikien kustannukset että kulttuuri ja taiden Kotkassa säilyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5842
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4404
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2981
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1569
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      68
      1313
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1216
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe