Vesikiertopatterista vedet lattialle

Anonyymi

Mitä mieltä olette ?

Vesikiertopatterin termostaattiventtiilistä oli ilmeisesti vuotanut vettä jonkin aikaa. Lattialista homeessa ja parketti tummunut.

Putkimies tuli vaihtamaan termostaattiventtiilin ja laski patterista vettä lattialle. Vettä oli äänieristeen alla ja betonipinnalla. Parketti oli poistettu aikaisemmin kun tarkistettiin mihin asti venttiili oli vuotanut. Parketin alus, eristeet ja betonilattia olivat kuivat.

Ja nyt siis putkimies laski vedet lattialle ?? Ja silleen olisivat jääneet, ellei asukas olisi huomannut ja kuivannut. Patterin postoventtiili vuoti "asennuksen" jälkeen ja piti kutsua putkimies uudestaan paikalle.

On putkimiehen mukaan normaali käytäntö, että poistoventtiili avataan ja vedet tulee lattialle! Ihmettelen, miksi ei sitten vaihtanut eristeitä, kun avasi liitoksen. Hänen mukaansa hänen käyntinsä jälkeen tullut vuoto johtui vanhoista eristeistä ja lämpötilanvaihtelusta siinä liitoksessa, jonka hän avasi. Lämmitys ei ole päällä. Miten siinä voi olla lämpötilanvaihtelua kun ilman lämpötila on sama ja lämmitys ei ole päällä?

10 vuotta sitten uuden venttiilin asentaminen viallisen tilalle onnistui ilman vuotoa ja avaamatta liitoksia. Onko asiat tosiaan muuttuneet näin kymmenessä vuodessa ?

4

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaaha. Edelisessä kirjoituksessa se oli vessan pytty, josta putkimies oli päästänyt vedet lattialle. Mitähän seuraavaksi keksittäisiin?

    • Anonyymi

      Mitähän mieltä Nick Nailer on näistä palstan aktivoinneista?

    • Anonyymi

      Etkö tiedä että patterin alla pitää olla ylivuoto kaukalo. Nykyään semmoinen pitää olla asiapesukoneen alla pakollisena ja myös jääkaapin alle niitä saa.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti kuitenkin patteriventtiilin runko vaihdettiin?

      "Eristeillä" tarkoitat varmaankin hamppua, se kyllä vaihdetaan uuteen aina.

      Vettä ei lattialle lasketa, se lasketaan astiaan, muutoin patteriverkon vesi jättää mustaa paskaa joka paikkaan.

      Hämmentävä avaus, termit hakusessa ja oletettu "putkimies" toiminut kuin normaali huoltomies, oletko varma, että oli oikea putkimies eikä mikälie huoltomies?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2264
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2020
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1953
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1660
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1549
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1489
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1231
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1104
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      77
      1083
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1073
    Aihe