The Gut & Microbiome Summit: suolistosta ja mikrobiomista asiaa

Ehdit mukaan täältä:
https://microbiomerescuesummit.com/schedule/

Ensimmäisen päivän luentoja voi katsoa tässä vaiheessa kellon ollessa varttia yli yksi yöllä viitisentoista tuntia keskiviikkoiltapäivään asti.

Itse katsoin tiistaina jo nämä:

Anne Hill:
Masterclass: Understanding the Human Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/anne-hill/

Ilana Gurevich:
Masterclass: Going Deep Into the Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/ilana-gurevich/

Malttamattomana sukelsin ensimmäiseksi jälkimmäiseen, jonka perään katsoin Hillin luennon, jossa oli kaaviokuvia ja muuta tietoa ruudun täydeltä tekstityksen mennessä omaa rataansa.

Yhteensä molemmat luennot veivät yli tunnin aikaani jaksamatta palata niihin uudestaan vain siksi, että briiffaisin niistä jotakin kielitaitoisten voidessa katsoa itsekin videot, joista voi pistää tekstityksen päälle kohdasta cc (captions).

Minua jäi kiinnostamaan sana, jonka merkitystä en ymmärtänyt, yrittäessäni luoda muistisäännön painaakseni sen mieleeni. Keksinkin rakenteessa olevan samaa kuin sanassa "Duty" ensimmäisen kirjaimen ollessa eri, joka oli B... Hapuilin mielessäni oikeaa sanaa ja naputin selaimeen Buty... Butyric acid... Siinä se oli eikä aikaakaan, kun edessäni oli https://tinyurl.com/y4cencsj tämä: "What Is Butyric Acid, and Does It Have Health Benefits?" Kuvituksena on leipä, jonka päällä on voita, koska kyseessä on voihappo... Eläinrasvojen lisäksi voihappoa on myös kasviöljyissä määrän ollessa pientä verrattuna siihen, kuinka paljon suolistossa sitä muodostuu etenkin kuitujen vaikutuksesta, ks. lainaus linkistä edellä: "It’s also found in animal fats and vegetable oils. However, the amount of butyric acid found in foods like butter and ghee is small compared to the amount that’s made in your gut. -- You’ve likely heard that eating fiber is good for your digestion. Part of the reason why eating more fiber may improve your gut health is because it leads to your colon producing more butyric acid."

Samoin jäi mieleeni maitohappobakteeri, joka vähentää muun muassa suoliston tulehdusta jne. Se on Reuteri ja siitä kerrotaan muun muassa https://tinyurl.com/y47l76md tuolla.

Sitten oli myös listaa suolistolle terveellisistä ruoka-aineista, banaanin jäädessä luettelon lopussa mieleen - löytäessäni samoja prebiootteja https://tinyurl.com/y447lfys tästäkin: "Top Prebiotic Foods for Gut Health"

Tässä vaiheessa kellon ollessa puoli kolme yöllä mietin vaan, missä välissä katsoisin ensimmäisen päivän ohjelmista vielä tämän:

Mark Pimentel:
Shocking Revelations About Your Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/mark-pimentel/

- Eihän tuossa menisi kuin vajaa tunti vaan.

Seitsemän päivän tietopläjäyksen jälkeen luentoja pääsee sentään seuraamaan viikonlopun ajan 19. syyskuuta alkaen, ja kuka ties vielä senkin perään ilmaiseksi tai ainakin maksamalla.

5

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jk.

      Muistini huononnuttua en niin vain muistanutkaan, missä olikaan taas sanottu, että muisti palailee pätkittäin? En ikävä kyllä muista yritettyäni muistella sitä jo joitain päiviä sitten.

      Mutta niin vain tapahtui, että muistini palaili pätkittäin muistaessani edeltä Ilana Gurevichin luennosta joitain tärkeitä kohtia. Esimerkiksi parasiitteja ei niin vain löydykään tavanomaisilla ulostetesteillä - joihin Suomessakin naiivisti luotetaan - käytyään läpi uusia mahdollisuuksia, joita ei liene käytössä täällä vielä ollenkaan, tulematta ihmisten avuksi kai milloinkaan. Paljon halvempaa on kirjoittaa resepti Buranaa ja ajaa potilas matkoihinsa kuin lähteä tutkimaan, mikä häntä vaivaa.

      Samoin muistini palattua pätkittäin luennosta mieleeni palautui muutakin, mistä olin lukenut ja kuullut jo niin monesta lähteestä aiemminkin, että homeet ja mykotoksiinit alentavat ihmisen immuunipuolustusta. Mutta vasta nyt tajusin sen oikein konkreettisesti, että niin oli tapahtunut omallakin kohdallani - hahmoteltuani mielessäni vuosiluvutkin, milloin mitäkin oli tapahtunut.



      Mitä sitten edellä mainittuun Mark Pimentelin luentoon tulee, tein siitä seuraavat muistiinpanot jo heti ohjelmaa katsoessani. Lainauksetkin ovat tekstityksestä ja puheesta suoraan kopioituani ne huolellisesti:

      Mark Pimentel:

      Shocking Revelations About Your Microbiome
      https://microbiomerescuesummit.com/expert/mark-pimentel/



      Ruokamyrkytys aiheuttaa ärtyvän suolen oireyhtymää eli IBS:ää (Irritable Bowel Syndrome):

      "We know that food poisoning causes IBS."

      Ruokamyrkytyksen jälkeen haitallisten bakteerien säilyessä suolistossa ruokamyrkytyksen voi saada helpommin uudestaan.

      Ohutsuolen bakteerien liikakasvu eli SIBO (Small Intestines Bacterial Overgrowth) on korkeampaa ärtyvän suolen oireyhtymässä eli IBS:ssä:

      "-- they found that SIBO is higher in IBS."



      Kakkostyypin diabetesta sairastavilta on löytynyt enemmän Actinobacillus-bakteeria.
      (Vrt. https://en.wikipedia.org/wiki/Actinobacillus )

    • Anonyymi

      Yle Areenan lyhyt radiopätkä kertoo pihapiirissä elävien lampaiden ym eläinten mikrobiomia rikastavasta vaikutuksesta:


      https://areena.yle.fi/audio/1-50909229

      "Luonnostaan kesy Terapialammas tuo hyvää mieltä, mutta voiko se tuoda myös suolistoterveyttä?"

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onpa kovin sisäänlämpiävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe