The Gut & Microbiome Summit: suolistosta ja mikrobiomista asiaa

Ehdit mukaan täältä:
https://microbiomerescuesummit.com/schedule/

Ensimmäisen päivän luentoja voi katsoa tässä vaiheessa kellon ollessa varttia yli yksi yöllä viitisentoista tuntia keskiviikkoiltapäivään asti.

Itse katsoin tiistaina jo nämä:

Anne Hill:
Masterclass: Understanding the Human Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/anne-hill/

Ilana Gurevich:
Masterclass: Going Deep Into the Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/ilana-gurevich/

Malttamattomana sukelsin ensimmäiseksi jälkimmäiseen, jonka perään katsoin Hillin luennon, jossa oli kaaviokuvia ja muuta tietoa ruudun täydeltä tekstityksen mennessä omaa rataansa.

Yhteensä molemmat luennot veivät yli tunnin aikaani jaksamatta palata niihin uudestaan vain siksi, että briiffaisin niistä jotakin kielitaitoisten voidessa katsoa itsekin videot, joista voi pistää tekstityksen päälle kohdasta cc (captions).

Minua jäi kiinnostamaan sana, jonka merkitystä en ymmärtänyt, yrittäessäni luoda muistisäännön painaakseni sen mieleeni. Keksinkin rakenteessa olevan samaa kuin sanassa "Duty" ensimmäisen kirjaimen ollessa eri, joka oli B... Hapuilin mielessäni oikeaa sanaa ja naputin selaimeen Buty... Butyric acid... Siinä se oli eikä aikaakaan, kun edessäni oli https://tinyurl.com/y4cencsj tämä: "What Is Butyric Acid, and Does It Have Health Benefits?" Kuvituksena on leipä, jonka päällä on voita, koska kyseessä on voihappo... Eläinrasvojen lisäksi voihappoa on myös kasviöljyissä määrän ollessa pientä verrattuna siihen, kuinka paljon suolistossa sitä muodostuu etenkin kuitujen vaikutuksesta, ks. lainaus linkistä edellä: "It’s also found in animal fats and vegetable oils. However, the amount of butyric acid found in foods like butter and ghee is small compared to the amount that’s made in your gut. -- You’ve likely heard that eating fiber is good for your digestion. Part of the reason why eating more fiber may improve your gut health is because it leads to your colon producing more butyric acid."

Samoin jäi mieleeni maitohappobakteeri, joka vähentää muun muassa suoliston tulehdusta jne. Se on Reuteri ja siitä kerrotaan muun muassa https://tinyurl.com/y47l76md tuolla.

Sitten oli myös listaa suolistolle terveellisistä ruoka-aineista, banaanin jäädessä luettelon lopussa mieleen - löytäessäni samoja prebiootteja https://tinyurl.com/y447lfys tästäkin: "Top Prebiotic Foods for Gut Health"

Tässä vaiheessa kellon ollessa puoli kolme yöllä mietin vaan, missä välissä katsoisin ensimmäisen päivän ohjelmista vielä tämän:

Mark Pimentel:
Shocking Revelations About Your Microbiome
https://microbiomerescuesummit.com/expert/mark-pimentel/

- Eihän tuossa menisi kuin vajaa tunti vaan.

Seitsemän päivän tietopläjäyksen jälkeen luentoja pääsee sentään seuraamaan viikonlopun ajan 19. syyskuuta alkaen, ja kuka ties vielä senkin perään ilmaiseksi tai ainakin maksamalla.

5

661

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jk.

      Muistini huononnuttua en niin vain muistanutkaan, missä olikaan taas sanottu, että muisti palailee pätkittäin? En ikävä kyllä muista yritettyäni muistella sitä jo joitain päiviä sitten.

      Mutta niin vain tapahtui, että muistini palaili pätkittäin muistaessani edeltä Ilana Gurevichin luennosta joitain tärkeitä kohtia. Esimerkiksi parasiitteja ei niin vain löydykään tavanomaisilla ulostetesteillä - joihin Suomessakin naiivisti luotetaan - käytyään läpi uusia mahdollisuuksia, joita ei liene käytössä täällä vielä ollenkaan, tulematta ihmisten avuksi kai milloinkaan. Paljon halvempaa on kirjoittaa resepti Buranaa ja ajaa potilas matkoihinsa kuin lähteä tutkimaan, mikä häntä vaivaa.

      Samoin muistini palattua pätkittäin luennosta mieleeni palautui muutakin, mistä olin lukenut ja kuullut jo niin monesta lähteestä aiemminkin, että homeet ja mykotoksiinit alentavat ihmisen immuunipuolustusta. Mutta vasta nyt tajusin sen oikein konkreettisesti, että niin oli tapahtunut omallakin kohdallani - hahmoteltuani mielessäni vuosiluvutkin, milloin mitäkin oli tapahtunut.



      Mitä sitten edellä mainittuun Mark Pimentelin luentoon tulee, tein siitä seuraavat muistiinpanot jo heti ohjelmaa katsoessani. Lainauksetkin ovat tekstityksestä ja puheesta suoraan kopioituani ne huolellisesti:

      Mark Pimentel:

      Shocking Revelations About Your Microbiome
      https://microbiomerescuesummit.com/expert/mark-pimentel/



      Ruokamyrkytys aiheuttaa ärtyvän suolen oireyhtymää eli IBS:ää (Irritable Bowel Syndrome):

      "We know that food poisoning causes IBS."

      Ruokamyrkytyksen jälkeen haitallisten bakteerien säilyessä suolistossa ruokamyrkytyksen voi saada helpommin uudestaan.

      Ohutsuolen bakteerien liikakasvu eli SIBO (Small Intestines Bacterial Overgrowth) on korkeampaa ärtyvän suolen oireyhtymässä eli IBS:ssä:

      "-- they found that SIBO is higher in IBS."



      Kakkostyypin diabetesta sairastavilta on löytynyt enemmän Actinobacillus-bakteeria.
      (Vrt. https://en.wikipedia.org/wiki/Actinobacillus )

    • Anonyymi

      Yle Areenan lyhyt radiopätkä kertoo pihapiirissä elävien lampaiden ym eläinten mikrobiomia rikastavasta vaikutuksesta:


      https://areena.yle.fi/audio/1-50909229

      "Luonnostaan kesy Terapialammas tuo hyvää mieltä, mutta voiko se tuoda myös suolistoterveyttä?"

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onpa kovin sisäänlämpiävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      33
      1084
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 72
      588
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe