Auto ei kiihdy

Hei,

Voiko joku antaa minulle neuvon mitä kannattaa tehdä tälle asialle? Mulla on 2012 AT Honda Civic minkä ostin vuosi sitten. Kaikki toimi hyvin kunnes pari kk sitten huomasin, että auto ei kiihtynyt yhtä hyvin kuin ennen. Eli nykyään joudun lisäämään kaasua enemmän, jotta pääsisin liikkeelle. Huomasin myös, että moottori tekee enemmän ääntä.
Renkaan paineet ovat ok.

Pitääkö auto viedä huoltoon? Jos pitää niin vienkö merkkihuoltoon vai riittääkö joku pieni autohuoltamo?

Kiitos!

5

635

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai tekee moottori enemmän ääntä? Ennen sanottiin " missä on ääntä, siellä on voimaa." Ja kannattaa katsoa kaikista renkaista ne paineet, nythän olet vaan yhdestä renkaasta sen ilmeisesti katsonut.
      Mutta asiaan, olet mitä luultavimmin nyhjännyt pikkukierroksilla polttoainetta säästääksesi ja karstoittanut moottorin Hondukasta.

    • Anonyymi

      Kannattaa varmistaa, että venttiilien säätökoneisto VTEC toimii yhä eikä ole jumissa.

      Se vaikuttaa moottorin "hengitykseen" ja sitäkautta tehoon. Mitä enemmän moottori saa ilmaa sitä enemmän polttoainetta voidaan ruiskuttaa. Venttiilien ajoitusta muutetaan moottorin kuormituksen mukaan koneistolla, joka tarvitsee huoltoa ajoittain. Koneistoon liitty solenoidi, joka saattaa olla tukossa/jumissa. Öljyä pitää olla myös riittävästi, koska koneisto toimii öljynpaineella. Öljyn taso mieluimmin ylä- kuin alarajalla.

      Moottorin ilmanpuhdistin kannattaa uusia. Samalla kannatta tarkistaa öljymäärä ja sen puhtaus. Huollon laiminlyönti aiheuttaa moisen ongelman.

      Merkin tunteva huolto löytää mahdollisen vian helpommin.

    • Anonyymi

      eko ohjelma päällä palaako vihreä kukka ? tekee just noin

    • Hommaa kunnon 124 Mersu ja aja suohon tuo vinosilmien kasaama auto

    • Imuvuoto, pakovuoto. Aloita vaikka lukemalla vikakoodit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      108
      1307
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      91
      784
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      718
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      121
      687
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      84
      672
    6. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      643
    7. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      104
      636
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      570
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      520
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      519
    Aihe